reklama

Musí být broušení oken namáhavé?

Broušení dřevěných oken je snadnou cestou k přípravě na nový nátěr. Činnosti ale nespočívají jen v samotném broušení, podklad musíme nejprve zbavit veškerých původních nátěrových hmot. Čím si broušení dřevěných oken usnadníme a je možné rámy i impregnovat, aby lépe odolávaly nástrahám venkovního prostředí?

Broušení dřevěných oken není žádná věda. Tato činnost má svoje zásady, ale zvládneme jej za použití běžného nářadí, které máme doma k dispozici.
Musí být broušení oken namáhavé?

Před broušením dřevěných oken

Před zahájením dočišťovacího broušení dřevěných oken je zapotřebí nejprve důkladně zbavit rámy oken veškerého původního nátěru. Nejlépe se tato činnost provádí za pomocí opalovací pistole a ostré kovové špachtle.

Opalovací pistole by neměla být v nejlevnějším provedením odněkud z výprodejové akce ze supermarketu. Takový přístroj naši peněženku sice nezatíží, avšak životnost je velmi omezená. Je to dáno velmi poddimenzovanými topnými tělesy, které se při déletrvající činnosti snadno přehřejí, což znamená jejich jisté zničení. Výkonnější a kvalitnější značkový typ je dražší, má ale kvalitní komponenty, a to jak topnou spirálu, tak ventilátor. Zvládne tak pravidelnou práci při přípravě oken na broušení.

Správné použití opalovacího zařízení znamená také před ukončením práce vypnout nahřívací elementy a ponechat v chodu ventilátor, díky čemuž dojde k ochlazení těles, což prodlužuje jejich životnost. Každé ponechání těles v horkém stavu nejen, že zkracuje jejich výdrž, ale pokud pistoli v horkém stavu odložíme například do kůlny, zvyšujeme tím neúměrně riziko vzniku požáru. Špachtli po každém použití důkladně očistíme technickým benzínem a uklidíme. Pro přípravu nátěrů oken se hodí více typů s různými šířemi pracovní plochy.

Příprava okenního rámu na nátěr
Příprava okenního rámu na nátěr

Jde to i bez opalovací pistole

Příprava oken na natírání spočívá v opravdu důkladném odstranění všech původních nátěrových hmot. Pokud se vám nechce zabývat se zdlouhavým opalovacím procesem, který má svoje zaryté příznivce i odpůrce, můžete se do práce pustit se speciálním tekutým odstraňovačem nátěrů.

Jeho aplikace je snadná v rovnoměrném nanesení na natřené plochy a následném působení. Poté, co necháte odstraňovač působit, původní nátěr by měl jít odstranit špachtlí bez opálení. Tento přípravek nanášejte na menší plochy okenních rámů, zabráníte tak situacím, kdy odstraňovací přípravek zaschne a vy jej budete muset aplikovat na plochu znova.

Horkovzdušná pistole usnadní nepříjemnou práci s odstraňováním staré barvy
Horkovzdušná pistole usnadní nepříjemnou práci s odstraňováním staré barvy

Snadné broušení oken

Po odstranění všech nátěrových hmot přichází na řadu vlastní procedura broušení, jejímž účelem je odstranit veškeré drobné zbytky barev a zdrsnit povrch dřevěných rámů tak, aby na něj perfektně přilnula nově nanášená barva.

Klasickým prostředkem je smirkový papír. Broušení ručně je ale velice zdlouhavé a nekomfortní. Pro delší plochy tak můžeme použít pásovou nebo vibrační brusku s příslušným plátnem, která nám perfektně zastoupí běžné ruční broušení. Na ruční práci musíme přistoupit v těch místech, kam se s přístrojem nedostaneme. Během podstatně kratšího času tak zvládneme dokonale očistit a připravit i více oken za sebou.

Na jemné dobroušení a začistění použijeme smirkový papír
Na jemné dobroušení a začistění použijeme smirkový papír

Když jsou rámy očištěny

Poslední operací, která souvisí s broušením a přípravou oken na nanesení nových nátěrových látek, je oprava tmelených ploch.

Původní, popraskaný tmel, odstraníme například ostřejším dlátem a nový nanášíme místo něj. Jeho aplikace je vskutku jednoduchá, stačí ho pouze natvarovat tak, jak potřebujeme. Před natřením bychom tmel měli nechat alespoň jeden den vytvrdnout.

Oprava okenních tmelů pomocí pistole
Oprava okenních tmelů pomocí pistole

Šikovné procedury, prodlužující životnost oken

Po dokončení všech očišťujících prací na okenních rámech, se pustíme do impregnace dřeva. Tento úkon znamená, že materiál bude odolnější vůči růstu hub a zvýší se jeho vodoodpudivost. Můžeme přistoupit i k penetrování. To spočívá v prvním nátěru, který je proveden stejnou vrchní barvou, jen naředěnou.

Impregnace má smysl na návětrné straně, kde často dopadá déšť na okna
Impregnace má smysl na návětrné straně, kde často dopadá déšť na okna

Publikováno: 15.7.2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce