Tlaková zkouška vodoinstalace je nezbytnou a velice důležitou součástí instalace vody ve vašem domě. Ověří se tím funkční stav potrubí. Každý profesionál provedením tlakové zkoušky potvrdí, že jeho práce v podobě kompletní montáže vodovodního potrubí byla odvedena zcela správně. Jejím provedením předejdeme nemilému překvapení, jako je například voda tryskající ze stěny.
Proč dělat tlakovou zkoušku vodoinstalace?
Zjistili jste, že rozvody vody ve vašem domě jsou již zastaralé a plánujete jejich rekonstrukci? Vždy je lepší práci odborníků ohlídat a ujistit se, že instalaci provedli správně, neboť kompletní rekonstrukce musí být zakončena tlakovou zkouškou vodoinstalace. Jedná se o ověření perfektní funkčnosti stavu vašeho nového potrubí. Díky ní se potvrdí bezchybná montáž a dokážou se odhalit případné nedostatky v odvedené práci. Nejednou byl majitel nemovitosti po celkem krátkém čase používání nemile překvapen vodou vytékající ze stěny v nově zrekonstruované koupelně.
Každý profesionál by měl svou práci zakončit touto zkouškou a ve vašem osobním zájmu je tuto skutečnost ohlídat. V dnešním článku si přiblížíme, jakým způsobem se tlaková zkouška provádí. Při tlakové zkoušce se vždy musí celý řád napustit vodou, to znamená, že ji provedeme dvakrát. V první řadě provedeme zkoušku na studenou vodu a v druhém kroku na teplou, neboť jsou tyto dva okruhy od sebe odděleny.
Pokud se nacházíme ve fázi, kdy ještě není napojen hlavní přívod vody, napustí se voda do řádu hadicí. V nejvyšším bodě celé vodovodní instalace je třeba povolit kohoutek a nechat odejít veškerý vzduch, který se v trubkách nachází. Potřebujeme totiž, aby se opravdu celý systém zaplnil kompletně vodou.
Ve chvíli, kdy je celý systém zaplněn vodou, přijde na řadu tzv. zkušební pumpa. V místě přívodu vody tedy odpojíme hadici, kterou jsme napouštěli vodu do vodovodního řádu, a v tomto místě připojíme zkušební pumpu. Musíme počítat, že nějaká voda z hadice vyteče. V místě přívodu vody připojíme zkušební pumpu a pečlivě utáhneme. Do nádržky pumpy je potřeba nalít vodu, abychom mohli dotlakovat do systému vodu, která nám utekla při výměně.
Ventil č. 1, který je blíž tlakoměru, musíme povolit a ponecháme jej otevřený. Naopak ventil č. 2 musí zůstat zavřený. Červenou ručičku na tlakoměru nastavíme do pozice 15 barů, uvolníme páku pumpy a začneme pumpovat. Ve chvíli, kdy je celý systém natlakován na zmíněných 15 barů, zavřeme ventil č. 1 a po dobu třiceti minut necháme pumpu pracovat a testovat náš vodovodní řád.
Kompletní rozvody si můžeme jít obhlédnout vizuálně, ale když tlak na tlakoměru neklesá, víme, že vodovodní systém je proveden správně a nemusíme se obávat pozdějších potíží. V posledním kroku povolíme oba ventily, čímž se sníží tlak. Zkušební pumpu odpojíme od systému na studenou vodu a celý proces musíme zopakovat také na vodovodní systém pro teplou vodu.
Práce se zkušební pumpou není nijak náročná a nemusíme se jí obávat. Navíc každé takové zařízení má na svém boku podrobný návod, jak s ním správně zacházet a jak jeho pomocí docílit správných výsledků. Po zdárném provedení tlakové zkoušky na obou okruzích vodovodního systému si můžeme být jisti, že nás v budoucnu nečeká žádné nemilé překvapení.
Zdroj informací: pořad Minutový manžel
Podívejte se na video:
Publikováno: 20. 12. 2021, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová