Práce s maflem (ruční okružní pilou) najde uplatnění hlavně v truhlářské dílně. V mnoha případech totiž dokáže nahradit velkou stolní kotoučovou pilu. Řezat s ní můžete masiv, překližky, OSB desky a s určitými omezeními také lamino. Následující řádky jsou určeny těm, kteří se s maflíkem teprve seznamují.
Práce s maflem - jakou pilu vybrat
Také v případě maflů je na trhu pestrá nabídka modelů za různé ceny: od pár stovek až po desetitisíce korun. Horní cenová hranice je určena spíše profesionálům – třeba tesařům, dolní mez se zase hodí tam, kde pilu použijete spíše jen výjimečně. Pro kutění se hodí mafly v cenové hladině od tří do zhruba osmi tisíc korun.
Při výběru se můžete orientovat průměrem kotouče pily. Nejčastěji používanými formáty jsou průměry 165 mm, 190 mm nebo 230 mm. Výhodou menších pil je jejich nízká hmotnost i menší cena. Větší pily se hodí pro tesařské práce, mají velký výkon, ale jsou poměrně těžké. Pro běžné kutění v dílně jsou spíš předimenzované. Zaměřte se také na materiál pily – stabilnější a odolnější jsou ty, které mají spodní desku vyrobenou z hliníkového odlitku. Levnější varianty místo toho nabízí lisovaný plech.
Nasazení a výměna kotouče
Před výměnou nebo nasazením kotouče je potřeba odsunout bezpečnostní kryt, který kotouč chrání. Abyste ho nemuseli držet a měli volné ruce, zajistěte si ho v odsunuté poloze například šroubovákem. U starších nebo levnějších modelů maflů budete k nasazení kotouče potřebovat dva klíče. Jedním klíčem se zajistí hřídel proti otáčení a druhým (většinou imbusovým klíčem) se povolí matice, která kotouč na hřídeli drží. U novějších pil se hřídel zajišťuje stisknutím tlačítka přímo na těle pily. Povolte šroub, oddělejte přítlačnou podložku a na hřídel pily nasaďte kotouč. Šipky na kotouči a na těle maflu musí ukazovat stejným směrem. Pak stačí podložku vrátit zpět, zašroubovat a dotáhnout šroub, uvolnit ochranný kryt kotouče a je hotovo.
Jaký kotouč zvolit
K maflům se většinou dodává univerzální kotouč, který je vhodný pro podélné řezání masivního dřeva, tedy desek, latí, fošen a podobně. Pokud pracujete častěji s překližkou, budete potřebovat kotouč jiný. Kotouče na překližku a dřevotřískové materiály mají více zubů, které jsou jemnější – dosáhnete s nimi čistšího řezu. Všechny tyto kotouče mají ostří z tvrdokovu. Při výběru kotouče sledujte nejen jeho vnější průměr, aby odpovídal vašemu maflu, ale také průměr středové díry, která musí pasovat na hřídel.
Jak na lamino
Koupit se dají také kotouče na řezání lamina – jejich zuby mají speciální geometrii. Nepočítejte ale s tím, že dosáhnete stejně kvalitního řezu jako u stolní pily s předřezem. Kotouče na řezání lamina jsou také velmi drahé a mohou přesáhnout cenu několika tisíc korun. Zvažte proto, zda nebude ekonomičtější si lamino naformátovat na zakázku přímo ve stolárně.
Nastavení úhlu a hloubky řezu
Výhodou maflu jsou velké možnosti jeho nastavení. Kromě hloubky řezu si můžete nastavit také úhel řezu. Hloubka se nastavujete páčkou na těle pily – stačí ji odklapnout nebo odšroubovat. Na stupnici si následně odečtěte hloubku řezu a páčku zase dotáhnete. Úplně stejně postupujte i při nastavení úhlu řezu pily – úhly jsou rovněž vyraženy na těle maflíku. Obvykle končí hodnotou 45 °. Proč takto pilu nastavovat? Hloubku řezu využijete například při zařezávání střešních latích na kontralatích nebo při ořezu palubkového podhledu. Nastavení úhlu řezu se hodí tam, kde chcete vytvořit rohový spoj desek.
Jdeme řezat
Z podstaty kotoučové pily je jasné, že zvládá jen přímé řezy, křivky s ní nevyříznete. Linii řezu na maflu najdete vyznačenou na těle stroje. Srovnejte ji s místem, kde budete řezat, pilu přiložte na materiál, spusťte ji a tlakem vpřed začnete řezat. Kryt kotouče se odklopí sám – je k tomu uzpůsoben. Pokud se kryt neodklopí, pomozte mu páčkou, která je na krytu umístěna.
Tip: Silné pily bez plynulého rozběhu motoru sebou při zapnutí trhnou. Počkejte, než pila dosáhne provozních otáček, a pak znovu zkontrolujte, zda ukazatel řezu pily souhlasí s vyznačenou ryskou řezu na materiálu.
Při dělení desek dávejte pozor, aby vám materiál kotouč nesevřel – hrozí riziko zpětného vrhu. Pokud pilou dořezáváte menší části dřeva, přidržte si odřezávaný díl rukou. Jinak hrozí, že se díl odlomí a materiál se vyštípne. Menší desky si před řezem můžete upnout pomocí truhlářských svěrek nebo v hoblici. Při řezání používejte brýle, protože z maflu odlétává dost pilin. Ty mohou rovněž zanést linku vyznačující linii řezu, piliny stačí odfouknout nebo omést smetáčkem.
Každá pila má přibalen kromě klíče na povolování kotouče také paralelní doraz. Ten slouží k zajištění rovného řezu pily podél hran. Určitě ho používejte, jde o praktickou pomůcku. Doraz umožňuje nastavit vzdálenost řezu jen kolem 20 cm.
Tip: Pokud potřebujete řezat dál o okraje desky (například při dělení OSB desek), použijte příložku třeba z kusu latě.
Někteří výrobci dodávají k pilám také vodicí lišty. Ty jsou pro přímé a rovné řezy nejlepší. Jde o speciální hliníkové profily, na které se pila nasadí. Některé modely nejdou na lištu nasadit přímo, ale budete k nim potřebovat dokoupit speciální přechodovou patku.
Zdroj informací: Jaroslav Kropáč
Inspirujte se, jak vrtat do kovu:
Publikováno: 20. 12. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč