reklama

Zabezpečte si před zimou chaty a chalupy

Stejně jako zabezpečujeme svá obydlí bychom měli myslet i na zabezpečení našich rekreačních objektů, tedy chat a chalup. Je s podivem, že mnoho chatařů a chalupářů více dbá na drahá zařízení než na kvalitní zabezpečovací systémy. A to jen nahrává zlodějům a nekalým živlům přírodním i lidským.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Zabezpečte si před zimou chaty a chalupy (Zdroj: Prima DOMA)

Zabezpečení chat a chalup před zimou

Je tu podzim a s ním čas myslet na zazimování našich chat a chalup. Kromě zazimování bychom si ale měli také zkontrolovat, zda máme své rekreační objekty řádně zabezpečené. Může se nám totiž lehce stát, že na jaře se vrátíme k chatě vykradené nebo zničené. Jak tomu předejít? Především vsadit na opravdu účinné zabezpečení.

Zabezpečení našich chat a chalup neděláme jen proti nevítaným návštěvníkům, zlodějům a vandalům, ale také proti přírodním živlům, které dokážou natropit mnoho nepříjemností, a ještě více škod.

Dveře
i (Zdroj: Prima DOMA)
Bezpečnostní dveře na chatě či chalupě vůbec nejsou vyhozené peníze

Zazimování

  • Před odjezdem z chaty či chalupy vykliďte, umyjte a vypněte chladničku a mrazák. Dvířka těchto zařízení nechte pootevřená, aby větrala. 
  • Vypusťte vodu z potrubí a zavřete přívod vody.
  • Zavřete přívod plynu a vypněte elektrickou energii. Zapište si stav elektroměru, plynoměru i vodoměru.
  • Odvezte na bezpečné místo drahou elektroniku a vybavení, zahradní náčiní a zařízení.
  • Vypusťte a vyčistěte venkovní bazén.
  • Nechte si vyvézt septik.
  • Posekejte zahradu.
  • Zajistěte si pravidelné vybírání poštovní schránky.
Trávník
i (Zdroj: Prima DOMA)
Před odjezdem posekejte zahradu

Zabezpečení

V první řadě myslete na důkladný zámek na vchodových dveřích. Ten by bylo vhodné podpořit dalším zařízením - mřížemi nebo pořádnou petlicí. Ideální by bylo pořídit si i bezpečnostní dveře. Také nesmíme zapomenout na zavřená okna, zavřené okenice a rovněž ideálně zajištění oken mřížemi nebo venkovními roletami. Protože většina mechanických zařízení dnes zloděje nezadrží, měli bychom se poohlédnout i po nějakém elektronickém zabezpečení, které nám chatu či chalupu spolehlivě ohlídá za nás.

Okna
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nezapomeňte na zabezpečení oken

Elektronická zařízení, to jsou především nejrůznější alarmy, čidla, kamery a další zabezpečovací systémy. Mohou být umístěna na objekt tak, aby byla pouhým okem dobře viditelná - už samotný fakt, že máme nad vchodem namontovanou kameru, mnohého zloděje odradí od páchání nepravostí. Stejně tak dobře ale můžeme tyto systémy nainstalovat skrytě.

Kamera
i (Zdroj: Prima DOMA)
Venkovní kamera dokáže zloděje odradit

V každém případě by ale měly plnit svůj účel, tedy ochránit naše chaty a chalupy. V případě akustických sirén upozorní hlasitým zvukem na vniknutí do objektu, kamerový systém je zase schopen zaznamenat pachatele. Kromě toho majitel rekreačního objektu dostane na mobilní telefon upozornění, že došlo k narušení či vniknutí do objektu. Současně mohou být tyto systémy napojeny na dohledová a přijímací poplachová centra, kde operátoři vyhodnocují poplachové zprávy 24 hodin denně a v případě potřeby vyšlou na místo zásahovou jednotku a informují Policii ČR. 

klavesnice
i (Zdroj: Jablotron)
Klávesnice na ovládání jednotlivých zařízení v domě

Moderní trendy nabízejí multifunkčnost i v případě zabezpečovacích zařízení. Takový systém nám dále dokáže otevřít vrata garáže, osvětlit příjezdovou cestu nebo vstup do domu, zapnout bojler či topení. Takové sofistikované zařízení ale sám laik nainstalovat nezvládne a je tudíž nutné obrátit se na specializovanou firmu, která nám zabezpečení doporučí, nainstaluje zařízení do celého objektu a nastaví citlivost, případně dodá i další systémy. Samozřejmostí je pravidelné každoroční servisování celého zařízení.

Čidla
Detektory pohybu odhalí nezvané hosty (Zdroj: Prima DOMA)
Chytrý telefon
Aplikace v mobilním telefonu vás upozorní na problém (Zdroj: Prima DOMA)

Základem celého systému je ústředna, která působí jako mozek systému a jsou na ni napojena všechna bezpečnostní čidla, požární čidla a další zařízení. Ovládání tohoto systému je možno díky chytrým aplikacím v mobilních telefonech. Jednoduchost ovládání zvládne i školák. Aplikace vás může nejen upozornit na narušení "teritoria", ale také v případě, že jste zapomněli před odjezdem z chaty či chalupy objekt zabezpečit, lze toto učinit i z pohodlí domova.

 

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 10. 2020, Autor: Martina Pilzová (text), Jablotron (foto), Prima DOMA (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.