reklama

Jak vyměnit vložku v zámku do 1 minuty?

Důvodů k výměně vložky v zámku je mnoho – třeba někdo z rodiny ztratí klíč a vy se rozhodnete vložku raději vyměnit, aby se do domu nebo bytu někdo cizí nedostal. Nebo plánujete starou vložku vyměnit za novou a bezpečnější. Ve všech případech se můžete řídit níže uvedeným návodem. Z nářadí budete potřebovat jen křížový šroubovák a metr.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyměnit vložku v zámku zvládnete svépomocí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jak vložku vytáhnout

Demontáž vložky ze dveří je velmi jednoduchá. Vložka uvnitř drží díky dlouhému šroubu, který naleznete z boku dveří, stačí ho jednoduše vyšroubovat proti směru hodinových ručiček. Šroub je docela dlouhý, po jeho povolení ho rychleji vyšroubujete rukou. Do vložky zasuňte klíč, mírně jím potočte a celou vložku teď můžete vytáhnout.

Potřebovat budete šroubovák
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Potřebovat budete šroubovák

Trocha měření

Abyste koupili správnou vložku, musíte znát rozměry té původní. Měří se celkové délka vložky (nejčastěji bývá kolem 10 cm), a pak rozteč mezi otvorem pro šroub, který jste vyšroubovali, a oběma okraji vložky. Pokud si nejste jisti, vezměte si vložku s sebou do obchodu a tam vám s výběrem určitě poradí.

Rozměry vložky pečlivě změřte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rozměry vložky pečlivě změřte

Nasazení nové vložky

Opětovná montáž nové vložky není nijak složitá. Vložku jednoduše zasuňte do zámku, klíčem trochu pootočte tak, aby vložka zapadla. Pak už jen stačí našroubovat šroub, který bude vložku držet na místě. Možná vám bude chvilku trvat, než trefíte závit ve vložce – můžete s ní jemně pohybovat.

Vložku zasuňte do zámku a přišroubujte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vložku zasuňte do zámku a přišroubujte

Pomoci si můžete i tenkým šroubovákem, který zboku strčíte do zámku a vyhledáte dírku pro šroub ve vložce. Až do ní šroubovák zajede, můžete ho vytáhnout a došroubovat šroub.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Minutový manžel - lekce pro ženy

 

Publikováno: 11. 12. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč