reklama

Při zabezpečování domova buďte vždy krok před zloději

Triky zlodějů neznají mezí. Jsou ochotni vynaložit všechen svůj um, aby překonali naše zabezpečení domova a mohli se k nám vloupat. Ale ani my nejsme bezmocní a máma také několik triků, jak před nimi chránit svůj domov a pořádně jim zkazit den opravdu účinným zabezpečením.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak před zloději chytře chránit svůj domov? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Triky zlodějů a jak před nimi chránit svůj domov

Většinou každý zloděj, kterého chytnou, vám řekne, že doba je zlá. Není to tak úplně pravda, protože doba byla vždy všelijaká i dobrá a hodně dobrá a kradlo se stejně. Proto nechme potírání kriminality činným složkám a zaměřme se na vlastní ochranu majetku. 

Náš majetek začíná u vchodových dveří našeho bytu, případně na hranici našeho pozemku v případě nemovitosti. A protože nenechavé prsty nespí, ale bdí, je potřeba jim zamezit přístup minimálně do těch vchodových dveří.

Vypáčit vchodové dveře není pro zloděje téměř žádná práce
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vypáčit vchodové dveře není pro zloděje téměř žádná práce

Zabezpečení domova

První, co nás napadne, je zabezpečit vchodové dveře. Nejlépe tak, že si pořídíme dveře bezpečnostní s několika rozdílnými prvky ochrany. 

Co by měly splňovat bezpečnostní dveře?

Certifikované bezpečnostní provedení dveří poznáte podle označení RC, které označuje příslušnou bezpečnostní třídu. Takto označené dveře jsou standardně vybaveny vícebodovým zámkem a bytelnějšími závěsy, které jsou v některých případech opatřeny i čepy proti vysazení. Novější, a rozhodně doporučované, je také jištění do podlahy. 

Bezpečnostní zámek s několika prvky zloděje dokáže odradit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Bezpečnostní zámek s několika prvky zloděje dokáže odradit

Kromě toho by měly být bezpečnostní dveře opatřeny dostatečně pevným kováním, zámkem s bezpečnostní vložkou a patentním klíčem nebo čipem. Z vnější strany vchodových dveří je praktičtější mít místo kliky kouli. 

Nezapomínejte zamykat
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nezapomínejte zamykat

Inteligentní bezpečnostní dveře

BIOMETRICKÉ 

Mají ovládání dveří pomocí bluetooth, což je vysoce bezpečná bezdrátová komunikace. Vaším prstem nebo číselným kódem, případně mobilním telefonem, dveře plně odemknete a zamknete, a to ve všech jisticích bodech. Odjistíte dokonce i střelku, takže dveře se sami pootevřou. Je možné dveře ovládat až 100 různými otisky prstů, případně 6 různými číselnými kombinacemi.

Bezdrátově spojenou čtečku otisků prstů integrovanou společně s dotykovou klávesnicí si umístíte podle vaší potřeby v blízkosti dveří tak, aby nepřišla do styku s deštěm. Dveře mají vlastní baterie, dobíjení je prováděno přes Micro USB port. Přesto zůstává zachování možnosti ovládání dveří bezpečnostním klíčem. A to vše bez nutnosti instalace kabelů do zdi.

LIVE WIFI DUAL
Dveře aktivně chrání samy sebe i prostor před dveřmi 24 hod. denně, a to za světla i tmy v úhlu až 180 °. Přes váš mobil vás dveře naživo informují obrazem i zvukem o každé osobě, která se před nimi objeví, a vy s ní dokážete okamžitě komunikovat, ať jste kdekoliv, aniž by dotyčná osoba věděla, kde se nacházíte. Samozřejmostí je uložení videozáznamu přímo ve vašem mobilu.

Duální systém umožňuje naživo sledovat i prostor za dveřmi ve vaší domácnosti, duální obrazovka umožňuje naživo kombinovat současně obraz před dveřmi, za dveřmi i pohled z vašeho mobilu, přičemž nevyžaduje žádné externí elektrické připojení.

  • dotyková obrazovka, HD video
  • menu i v českém jazyce
  • potřebné Wi-Fi připojení

Kování a vložka

Od interiérových kování se bezpečnostní kování liší především svou konstrukcí a mnohem vyšší odolností proti vloupání. Na první pohled tyto dva typy kování snadno rozlišíte - na venkovní straně dveří nemají bezpečnostní kování viditelné upevňovací šrouby. Správně nainstalované bezpečnostní kování chrání zamykací vložku před napadením.

Bezpečnostní kování se dělí na překryté, polopřekryté a otevřené. Překryté kování chrání vložku úplně, a to vůči jakémukoliv nářadí. Do otevřeného kování je potřebné použít vložku odolnou vůči odvrtání. Ideální je do bezpečnostních dveří používat bezpečnostní vložku minimálně o třídy výše, než jsou samotné dveře. 

Kukátko

Panoramatické kukátko báječně funguje nejen na "šmírování" sousedů jdoucích po chodbě, ale především za zmapování situace přede dveřmi. A teď si představte, že můžete mít kukátko, které je vybaveno snímací kamerou, a to vše je napojeno přes Wi-Fi na aplikaci ve vašem chytrém telefonu. 

Může se tak stát, že se k vám bude snažit někdo dostat v době, kdy jste mimo domov. Kamera nejenže takového člověka natočí a záznam uloží, ale ještě vám umožní s dotyčným komunikovat tak, jako byste stáli přímo za dveřmi.

Panoramatické kukátko s kamerou a wifi připojením? Ale ano
Panoramatické kukátko s kamerou a wifi připojením? Ale ano (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Propojte svoje dveře s chytrým telefonem
Propojte svoje dveře s chytrým telefonem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Bezpečnostní dveře vás mohou ochránit i před požárem, kouřem či nadměrným hlukem. Dalšími bezpečnostními prvky jsou:

  • Skryté panty - moderní dveře mají zárubně, kde nic nevyčnívá, ani panty. Ty jsou skryté uvnitř zárubně.
  • Magnetické zámky - praktické a designové řešení střelky zámku na dveřích pomocí magnetu, který se aktivuje až při zavření dveří.
  • Pevný ocelový skelet dveří - konstrukce samotného dveřního křídla by měla být celokovová a dvouplášťová s příčnými a vodorovnými výztuhami, které jsou k sobě pevně svařené.
  • Jisticí čepy - v zárubni jsou dveře jištěné jisticími čepy, které jsou buďto pasivní (nepohyblivé, ochrana proti vysazení v odemknutém stavu), nebo aktivní – spojené s uzamykacím mechanismem, do otvorů v zárubni se zasouvají po otočení klíčem v zámku.
  • Více zámků = více bezpečí.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; ADLO - bezpečnostní dveře s.r.o.; licovecentrum.cz; ceskestavby.cz

Publikováno: 19. 1. 2023, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová