reklama

Buďte na podzim připraveni, na zahradu se pořádně oblékněte

Práce na zahradě s příchodem podzimu vrcholí. Sice si stále ještě vychutnáváme posezení a grilování, ale jsme také uprostřed sklizně, a po ní je nutné zahradu zazimovat dříve než přijdou první mrazíky. Počasí však v tomto období již nebývá vždy příjemné, a proto je zapotřebí se přiobléct. Víte, jak se správně obléct pro podzimní práce na zahradě? Máme pro vás několik osvědčených rad a tipů.

i (Zdroj: Depositphotos)
Buďte na podzim připraveni, na zahradu se pořádně oblékněte (Zdroj: Depositphotos)

V jakém oblečení vás počasí na podzim na zahradě nepřekvapí?

Myslíte si, že pro práci na zahradě vystačí nějaké staré obnošené roztrhané oblečení? Práce na zahradě sice není žádná módní přehlídka, ale představa, že vás takové oblečení dokáže ochránit před změnami počasí nebo vás ochrání před poraněním a k tomu bude také dostatečně odvádět pot, je dosti ošidná. Staré obnošené oblečení není schopno poskytnout ani zlomek z toho, co při podzimních zahradních pracích potřebujete. Je zajímavé, že zatímco za kvalitní outdoorové oblečení jsme schopni utrácet tisíce, protože si jsme plni vědomi jeho důležitosti, co se týká pracovního oblečení na zahradu, přehnaně šetříme. 

Nešetřete na nesprávném místě, nošení pracovního oblečení při pracích na vlastní zahradě, rozhodně není od věci.

Depositphotos_234493780_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Správné oblečení na zahradu nezapomeňte dát i malým pomocníkům

Proč mít při práci na zahradě kvalitní pracovní oblečení?

Na zahradě má funkční oblečení svůj význam. Běžně zde pracuje s pilou i křovinořezem, upravuje se půda a pečuje se o rostliny. Součástí sezónních prací jsou samozřejmě i práce v dílně nebo stavební práce. Nosit proto pracovní oblečení, je nejen pohodlné, ale i praktické. Pracovní oděv určený i na zahradu má totiž i ochranný charakter.

Jaké oblečení vás na zahradě ochrání?

S příchodem podzimu přichází také i nevlídné počasí, což je spojeno s nižšími teplotami a deštěm. Adekvátní oblečení pro podzimní práce na zahradě by mělo být speciálně upraveno a impregnováno. Takové oblečení je pak nepromokavé, schopné odolávat i silnému dešti a zimě a větru. Obléct si můžete jednodílnou kombinézu nebo kalhoty s prodlouženou bundou, jež skýtají více volnosti v pohybu a větší variabilitu.

softshellová bunda s kalhotami
i (Zdroj: BRUDRA)
Oblečení pro podzimní práce na zahradě by mělo být z vhodných materiálů

Aby vám bylo na podzim teplo, je důležité vrstvení

Aby vám při podzimních pracích bylo teplo, se potřebujete nejen hýbat, ale i správně se oblékat. Tajemství tepla je skryto ve vrstvení. Nejvíce efektivní je, když si na sebe nejprve obléknete funkční pracovní triko nebo termo prádlo a na ně pak fleecovou mikinu (bundu). Vhodným podzimním kouskem oblečení jsou i vesty. V případě ještě větší zimy nebo deště si oblékněte také softshellovou bundu. Na nohy si pak oblékněte speciálně vrstvené kalhoty.

Depositphotos_46828891_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
Při práci na zahradě oceníte vrstvené kalhoty

Proč zrovna softshell a fleece?

Softshell je osvědčeným multifunkčním materiálem. Jde o nesmírně odolný materiál, jenž skvěle funguje v kombinaci s termoprádlem a fleecem. Je pružný, dobře prodyšný, větruodolný a nepromokavý. Na trhu jsou u nás k mání softshellové bundy i kalhoty. Pro práci v silném dešti doporučujeme pořídit softshellové oblečení s tím nejvyšším vodním sloupcem, i když u nás by vám mělo vystačit oblečení s vodním sloupcem 3000-5000 mm. U bundy jistě oceníte, když bude mít pořádnou kapuci, ochrání vás před deštěm a větrem. Doporučujeme vám rovněž, aby měla i fleecovou podšívku, která vás v chladných dnech zahřeje a ventilaci v podpaží.

vodě a větru odolná softshelová bunda
i (Zdroj: BRUDRA)
Softshell je osvědčeným multifunkčním materiálem

Fleece je funkčním materiálem, který skvěle odvádí vlhkost, zadržuje teplo a hned tak snadno jej neprofoukne. Pro ještě větší pocit tepla vám doporučujeme mikinu s vysokým límcem, jež ochrání krk před ofouknutím. Mikina by také měla mít i krytí brady, díky němuž vás pak nebude studit zip.

fleece mikina
i (Zdroj: BRUDRA)
Ve fleecové bundě bude teplo a hned tak neprofoukne

Jaké boty zvolit na zahradu?

Abyste se při práci na zahradě cítili pohodlně, neobejdete se nejen bez vhodného oblečení, ale i bez adekvátní obuvi. Takováto pracovní obuv by měla být lehká a odolná, ale i přes tuto skutečnost by měla zajišťovat maximální pohodlí. Její důležitou vlastností je snadné čištění a dobrá prodyšnost (která zabrání zvýšenému pocení i vzniku nepříjemného zápachu).

bezpečnostní kotníková obuv
i (Zdroj: BRUDRA)
Dobře vybrané boty nohy ochrání před zraněním i zimou

Ideální obuví pro práci na zahradě jsou bezesporu holínky

Pro práci na zahradě se nejvíce hodí vysoké holínky, které ochrání vaše nohy před blátem, vodou, vlhkostí i případným zraněním. Pozor však, obyčejné gumáky nemají žádnou podšívku, maximálně jsou doplněny pouze o tenkou látkovou vrstvu, která vás ale bohužel nezahřeje. Takovéto holínky je možno nosit pouze od jara do podzimu. Pokud tedy nechcete v holínkách mrznout, je zapotřebí si pořídit zateplené holínky. Tyto holínky mají speciální podšívku z neoprenu, vlny, fleecu nebo kůže. Nejlepší zateplené holínky mají vložku vyjímatelnou, což usnadňuje čištění i sušení obuvi.

Holínky si kupujte výhradně v pracovních oděvech, ne v běžné obuvi, protože jen tam najdete obuv s kvalitní klenbou určenou pro celodenní nošení. Holínky si vždy pořizujte ve stejné velikosti, jako si běžně kupujete zimní boty (tedy s tlustou ponožkou). Jelikož v současné době existuje nepřeberné množství holínek s různým využitím, dbejte rovněž i na to, aby byly určeny pro použití v přírodě.

zateplené holinky
i (Zdroj: BRUDRA)
Na podzim jsou ideální obuví na zahradu zateplené holínky

Kromě holínek na zahradě užijete i kotníkové boty

Kromě holínek na zahradě můžete pracovat také v kotníkové obuvi. Pro tyto boty mluví to, že chrání kotníky před zraněním i ofouknutím. Další jejich výhodou je i to, že v případě pracovních bot mají také zpravidla vyztuženou špičku a aramidovou stélku, odolnou proti propíchnutí. Mimo toho jim neschází protiskluzová podrážka, mají skvělé absorpční vlastnosti, antistatickou úpravu a svrškovou useň odolnou vůči vodě.

V tom správném oblečení vám nejenže nebude zima, ale půjde vám práce od ruky.

Publikováno: 11. 9. 2022, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Brudra (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová