Zrak je pro nás velmi důležitým smyslem. Oči jsou nejen oknem do naší duše, ale také jimi vnímáme podstatnou část informací z blízkého okolí. Přesto někdy podceňujeme důležitost ochrany zraku při práci, ať již v zaměstnání nebo v domácnosti.
Jak můžeme oči chránit?
Do skupiny pracovních prostředků na ochranu zraku a obličeje patří zejména ochranné brýle. Nebezpečím, před kterými mají brýle chránit, musí být uzpůsobena jejich konstrukce a tvar. Možná rizika jsou: chemické, mechanické a tepelně mechanické nebezpečí, dále chlad a záření.
Jako příklad můžeme zmínit různé mechanické vlivy, nebo rentgenové, laserové, ultrafialové, infračervené záření, ale i ochranu proti oslnění způsobenému odrazem od vodních ploch. Do této skupiny patří ještě štíty na ochranu obličeje, kukly, svářečské kukly a štíty a svářečské brýle. Druhů ochranných brýlí je mnoho, liší se podle typu použití. Využít je můžete i při domácích aktivitách.
Tip:
Pracovní prostředky zaměřené na ochranu zraku mají za úkol zabránit vniknutí nečistot, prachu, kapalin nebo jiných částic do očí pracovníka. Jejich ochranu ocení všichni pracovníci v prašných provozech nebo například svářeči.
Nezbytné pro profesionály
V řadě profesí se nelze bez použití ochranných brýlí nebo štítů vůbec obejít. Potřebují je svářeči, pro které se vyrábějí brýle speciální. Mají měkkou plastovou lícnicí s pevným, čirým, obdélníkovým zorníkem a odklápěcím svářečským zorníkem a jsou vhodné i přes dioptrické brýle. Proti záření vznikajícímu při svařování chrání tmavá svářečská skla.
Dělníci v chemickém průmyslu se musí chránit před nebezpečím poškození očí žíravinami. Také při broušení kovů jsou ochranné brýle nezbytné. Dělníci zpracovávající dřevo na pile se musí rovněž chránit proti odletujícím třískám, stejně jako dělníci v lese, pro které společnost Brudra vyvinula například speciální lesnický komplet - přilba Peltor G2000 + mušlový chránič H31P3K s odklopnou drátěnou mřížkou a plachetkou na zátylku.
V dílně i na zahradě
Často se nebezpečí poranění očí podceňuje při práci v domácí dílně nebo na zahradě. Říznutí nožem do prstu nebo drobná spálenina se rychle zahojí, ale i menší poranění oka může mít dlouhodobé následky. Při zdánlivě naprosto bezpečné práci na zahradě bývají okolí a povrch oka často poraněny ostrými okraji rostlin nebo odlétajícími úlomky (například při drcení odpadu). Stejně nepříjemný může být prach či poletující zrnka zeminy v oku.
Ještě závažnější je pak zcela jistě zasažení očí např. chemickým postřikem, při míchání hnojiv nebo prostředků na hubení hmyzu. Lékaři by mohli vyprávět i o případech, kdy si pacienti neuvědomili, že rostliny na jejich zahradě jsou toxické. Stačilo pak potřísněnými prsty si otřít tvář nebo mnout oči. Neopatrnost při takové činnosti může znamenat nejen několik týdnů pracovní neschopnosti, ale i nebezpečí trvalých následků.
Ochranu zraku nelze tedy ani při domácích pracích a zájmové činnosti podceňovat. Při výběru ochranných brýlí se řídíme podle doporučeného použití a přihlédnout bychom měli i například k tomu, zda brýle poskytují i boční ochranu očí, která je také velmi důležitá.
Základní kritéria pro ochranné brýle
- musí zajišťovat účinnou ochranu před existujícími riziky a nesmí riziko zvyšovat
- musí odpovídat stávajícím pracovním podmínkám a pracovnímu prostředí
- musí odpovídat ergonomickým požadavkům, zdravotnímu stavu a po nezbytném malém přizpůsobení i osobě pracovníka
- musí být zdravotně nezávadné
Zdroj informací: BRUDRA společnost s.r.o.
Publikováno: 17. 1. 2011, Autor: Petr (text), BRUDRA společnost s.r.o., PePa (foto), Profil autora: Redakce