reklama

Pořiďte si do dílny funkční termoprádlo a nebude vám zima

S příchodem plískanic, zimy a mrazu je zapotřebí danému počasí přizpůsobit i svůj šatník. Pokud tedy nechcete pokoušet své zdraví a zbytečně mrznout či moknout. Je proto vhodné, abyste si do svého šatníku zařadili nějaké kvalitní funkční termoprádlo. Ptáte se proč? My vám to rádi vysvětlíme.

i (Zdroj: Depositphotos)
Pořiďte si do dílny funkční termoprádlo a nebude vám zima (Zdroj: Depositphotos)

Proč je dobré nosit funkční termoprádlo

Důvodů, proč je dobré nosit funkční termoprádlo je hned několik:

  • Funkční termoprádlo odvede pot od pokožky dál do vzduchu.
  • V létě toto funkční prádlo zabraňuje přehřátí a v zimě zase zajistí, že budete v teple.
  • Rychle schne.
  • Neomezuje vás v pohybu.
  • I když se namočí, zvlhne, ale o moc neztěžkne.
  • Přesto, že je vlhké vůbec nestudí.
Termoprádlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Funkční termoprádlo v létě chladí a odvádí pot, v zimě hřeje

Co je vlastně funkční termoprádlo

Je zajímavé, že ještě před dvaceti lety u nás termoprádlo nikdo neznal. A vidíte, dnes si zase bez něj zimu jen horko těžko představíme. Kde se ale vzalo tohle chytré prádlo?

Když to vezmeme pěkně zeširoka, tak historie termoprádla se začala psát v pravěku, kdy lidé začali žít v tlupách. Už se totiž snažili nějakým způsobem zahřát. V průběhu dalšího lidského vývoje se pak vyvíjeli lidé i materiály. Po stovky let byly těmi nejoblíbenějšími materiály, pro hřejivé prádlo, vlna a bavlna. V sedmdesátých letech ale vše změnilo vyvinutí syntetických vláken. Termoprádlo, jaké známe dnes, se však nakonec objevilo až v devadesátých letech minulého století. Stalo se funkčním prádlem, které odvádí pot od těla pryč a zároveň dokáže udržet tělo v teple, a to i ve chvílích, když se hýbe a přetrvává po dlouhou dobu v nepříznivých klimatických podmínkách. 

Depositphotos_126393590_l-2015
i (Zdroj: Depositphotos)
V pracovním prostředí ho nejvíce ocení ti, kteří mají náročnou práci a potřebují se cítit pohodlně za každého počasí

Z čeho je tedy vyrobeno to nejlepší zimní termoprádlo?

Mezi lidmi však dodnes koluje přesvědčení, že tím nejlepším materiálem pro hřejivé oblečení, je bavlna. Jenže, již řadu let se ví, že to není zase tak docela pravda. Ano, bavlna je bezesporu skvělým materiálem, jenže jeho ohromným negativem je to, že vlhkost vsákne do sebe a nepouští ji dál. Dlouho jí proto trvá, než uschne. Pot tak není od těla odváděn správně, což má za následek, že tělo rychle chladne, mokrá látka studí, což není vůbec příjemné, a navíc to může způsobit nepříjemné zdravotní komplikace.

Tím nejlepším materiálem je merino vlna. Merino je přírodní materiál, který oplývá vysokou nasákavostí. Vyznačuje se rovněž i vysokou tepelnou izolací. Je velmi příjemný na dotek. Proč je merino mnohem lepší než bavlna? Může za to jeho šupinkovitý povrch, jenž je schopen udržet velké množství vzduchu, díky čemuž hřeje i tehdy, když je mokrý. Ba co víc, dokáže dokonce i přes vlhkost teplo samo produkovat. Merino je schopno pohltit až jednu třetinu potu, i proto je ideálním materiálem pro výrobu termoprádla. Zajímavé je, že v termoprádle z merina vám bude teplo, nikoliv však horko a ani po několikadenním nošení takové prádlo nezapáchá. Je to proto, že nenabízí mikroorganismům živnou půdu.

i (Zdroj: Brudra)
Vysoce funkční hřejivé a paropropustné prádlo vhodné do extrémně náročných klimatických podmínek

A v neposlední řadě to je navíc i nehořlavý materiál, takže v něm bez obav můžete pobýt i u krbu s ohněm.

Pokud však skutečně hledáte to nejhřejivější a nejlepší termoprádlo, doporučujeme vám zvolit termoprádlo, které je z merina kombinovaného s nějakými moderními syntetickými vlákny. Takové termoprádlo vás pak udrží v teple i v teplotě pohybující se mezi 10 °C a -20 °C.

Jak si vybrat funkční termoprádlo?

Typ termoprádla si vždy vybírejte podle ročního období a také i podle toho, jakou aktivitu v něm máte v plánu vykonávat (pracovat na zahradě, lyžovat, provádět třeba zimní turistiku). Všeobecně ale platí, že čím větší gramáž termoprádlo má, tím je z hustšího materiálu, tedy je teplejší a více schopen odolat větším mrazům.

Pro bližší představu, zimní termoprádlo by mělo mít dlouhé rukávy i nohavice a gramáž látky by se měla pohybovat od 210 g/m² směrem nahoru. Pozor, aby však termoprádlo bylo funkční, musí také dobře sedět. A proto je důležitá i správná volba velikosti. Termoprádlo nesmí být volné, ale zároveň vás nesmí ani škrtit. Mělo by přilnout k pokožce, a přitom lehce obepínat tělo. Ideální samozřejmě je, pokud je bezešvé (nebo má alespoň ploché švy).

Triko
i (Zdroj: Depositphotos)
Funkční triko s dlouhým rukávem s vynikajícími vlastnostmi, které se vyznačují perfektním odvodem vlhka od pokožky a výbornou termoizolační schopností

Víte, jak správně nosit termoprádlo?

  1. Aby vás termoprádlo zahřálo, musíte ho správně nosit. V zimě je důležité, abyste ho vhodným způsobem vrstvili. Základním kamenem všeho je právě termoprádlo. Do této kategorie patří třeba podprsenka, ponožky, kalhotky, trenky, tílka, trička s dlouhým rukávem, legíny, spodky, ledvinové pásy a také i kukla. Jeho role je jasná, a to odvést pot od těla a udržet tělo v teple.
  2. Na termoprádlo pak přijde druhá termoizolační vrstva. To jsou různé mikiny a roláky z fleecu. Úkolem druhé vrstvy je odvádět pot dále od těla a zamezit pronikání chladného vzduchu k tělu.
  3. Poslední, třetí, vrstvou je tzv. svrchní vrstva. Ta vás ochrání před nevlídnými klimatickými podmínkami. Toto oblečení je zpravidla zateplené, nepromokavé, voděodolné, větru odolné a zároveň i dobře prodyšné. Prostřednictvím membrán odvádí vlhkost od těla ven. Jde především o bundy, větrovky, vesty, kombinézy i zateplené kalhoty. 
Tričko
i (Zdroj: Depositphotos)
Díky antibakteriální úpravě je zabráněno vzniku nežádoucích zápachů a plísní

Aby vám termoprádlo dlouho vydrželo, je důležité se o ně náležitě starat

Aby vám termoprádlo dlouho sloužilo, je nutné, abyste ho prali přesně podle doporučení na všitých štítcích. Termoprádlo proto perte na ten nejšetrnější program, ideálně tedy na program funkčního prádla, hedvábí, ruční praní nebo jemné prádlo. Nikdy přitom nepoužívejte teplotu vyšší než 40 °C. K praní termoprádla používejte pouze adekvátní prací prostředky. Nejlépe ty, které jsou určeny pro praní funkčního prádla. Aviváž však nepoužívejte. Před vložením do pračky jej obraťte naruby.

V případě větších nečistot, je předem opatrně odstraňte jemným mnutím za pomoci vlažné vody a mýdla. Extrémně propocené termoprádlo přeperte okamžitě po příchodu domů v ruce. Ochráníte ho před negativními účinky potu. Prádlo můžete ždímat podle toho, co má oblečení uvedeno na štítku. Nikdy ho ale nesušte v sušičce. Sušte ho přirozeně, mimo přímé sluneční paprsky. Při nošení si dejte pozor na deodoranty a antiperspiranty, mohou ovlivnit vybarvení prádla.

Publikováno: 27. 10. 2022, Autor: Adriana Dosedělová (text), Brudra (foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová