reklama

Praktické tipy na jarní úklid zahrady

Na jaře se zahrada probouzí ze zimního spánku. Zahrádkáři jí to zpříjemňují „pročesáním“ trávníku, čištěním chodníčků a zastřižením „fazóny“ stromů a keřů. Jarní únava nebo pouhá neopatrnost může přivodit nepříjemný úraz. Předejít mu však lze použitím pracovních oděvů a ochranných pomůcek.

i (Zdroj: PePa)
Čeká vás jarní úklid zahrady? Použijte vhodné pracovní oděvy i ochranné pomůcky (Zdroj: PePa)

Chraňte svoje ruce!

Důležité je zejména shrabání po zimě již ztmavlého a plesnivějícího listí. Kromě pročesání trávníku hráběmi můžeme použít k jeho provzdušnění i vertikutátor, odmechovač, travní frézu nebo aerifikátor. Možná namítnete, že při tak jednoduché práci jako je hrabání, úraz nehrozí. Rána násadou do hlavy po šlápnutí nešiky na hřeben hrábí vyvolá smích, ale může i zranit. Přilbu vám v tomto případě doporučovat nebudeme, ale pracovní rukavice ano. Protože tříska ze staré násady pod kůží v dlani příjemná také není. Stejně nebezpečí hrozí třeba i při čištění a opravě pařeniště. Společnost BRUDRA nabízí široký sortiment pracovních rukavic z nejrůznějších materiálů vhodných pro všechny druhy prací.

Bez rukavic u drtiče ani ránu!
Bez rukavic u drtiče ani ránu! (Zdroj: PePa)
Používejte ochranné pracovní rukavice
Používejte ochranné pracovní rukavice (Zdroj: PePa)

Vhodná obuv sníží riziko

Jaro je také časem řezu ovocných stromů a růží. Důležitý je i jarní řez živých plotů, což platí obecně pro všechny listnaté keře, které jsou na tento řez obzvláště náročné. Také při těchto pracích přijdou vhod ochranné rukavice. Vyplatí se i vhodný pracovní oděv, například ženy při prořezávání růží ocení ZÁSTĚRU PROUŽEK, která má praktickou kapsičku a BRUDRA ji vyrábí v univerzální velikosti.

Podceňovaná bývá často obuv, která může zabránit poranění nártu při upuštění zahradnických nůžek nebo zranění při uklouznutí na kluzkém povrchu. I v tomto případě naleznete v produktech společnosti BRUDRA nepřeberné množství pracovní obuvi kotníkové, polobotky, gumové, zdravotní, s protiskluzovou úpravou podrážky a další.

Pořiďte si kvalitní pevnou obuv
Pořiďte si kvalitní pevnou obuv (Zdroj: PePa)
Pracovní nástroje potřebují pravidelnou péči
Pracovní nástroje potřebují pravidelnou péči (Zdroj: PePa)

Ochranná sluchátka a brýle

Nedocenitelným pomocníkem při úklidu zahrady je drtič větví. Rozdrtí větve na malé kousky, které je možné využít pro dekoraci zahrady, například jako mulčovací kůru do záhonků nebo k okrasným stromkům. Při práci s drtičem je nutné si opatřit ochranná sluchátka, protože přístroj bývá hodně hlučný a nejlépe i bezpečnostní brýle, to pro případ, že při drcení odletí kousek větve.

Z produktů společnosti BRUDRA si můžete pořídit několik druhů sluchátek. Od levnějších a lehkých jako je Lehký mušlový chránič sluchu LASOGARD s hlavovým obloukem a těsnícími polštářky plněnými pěnou, až po dokonalý Chránič sluchu PELTOR, který tlumí dobře i nízké frekvence a má těsnicí polštářky plněné kapalinou a pěnou. Také svůj zrak dobře ochráníte nákupem výrobků BRUDRA například Brýlemi ochrannými čirými s nastavitelnou délkou stranic nebo Brýlemi ochrannými v barvě kouřové. Oba produkty mají zorník s vrstvou proti oděru.

Chraňte si sluch i zrak
Chraňte si sluch i zrak (Zdroj: PePa)
Při používání zahradního drtiče buďte ostražití
Při používání zahradního drtiče buďte ostražití (Zdroj: PePa)

Výškové práce s přilbou

Na jaře nezapomínejte ani na vyčištění okapů domku, chaty nebo garáže. Jedná se o výškovou práci, i když vystoupáte po žebříku třeba pouhý metr nahoru. Pády z této výšky jsou velmi nebezpečné, protože často končí úrazem hlavy. Základem je samozřejmě kvalitní a dobře postavený žebřík, ale v tomto případě je na místě i použití ochranné přilby.

Při výškových pracích dodržujte bezpečnost práce
Při výškových pracích dodržujte bezpečnost práce (Zdroj: PePa)
Bezpečnost práce především
Bezpečnost práce především (Zdroj: PePa)

Může to být třeba Přilba ochranná UVEX AIRWING B s unikátním systémem ventilace. Skutečně vysokou ochranu hlavy poskytuje Přilba ochranná MK8. Má nastavitelnou velikost 53 – 64 cm a žádná jiná bezpečnostní přilba nenabízí tak vysokou úroveň ochrany.

Zdroj informací: BRUDRA společnost s r.o.

Publikováno: 21. 2. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce