reklama

Pozor na zloděje, berou vše

Na podzim končí sezóna vloupání do bytů a začíná čas vykrádání chat a chalup. Zlodějský boom sice zásluhou lepšího zabezpečení majetku polevuje, hodnota nakradených věcí ale stoupá.

Pozor na zloděje, berou vše
Zlodějské trendy
Zlodějské trendy

V kurzu jsou rodinné domky, kobercové nálety v chatových oblastech nebo vykrádání se stěhovákem a zlodějíčky nahradily gangy, které se specializují na rodinné domy, zejména ty luxusnější. „Sice v nich bývá lepší zabezpečení než v panelákových bytech, zato je tam víc možností, jak se dostat dovnitř,“ vysvětluje Oldřich Uhlíř, expert na majetkové pojistky z České pojišťovny.

Vykrádání domů a bytů bez ohledu na to, že je někdo doma, je jedním z nejnovějších trendů v tomto oboru. Proč zloději zbytečně riskují a nejdou raději do opuštěných bytů a domů? Odpověď je jednoduchá: Když je majitel doma, bývá jeho obydlí mnohem hůř zabezpečeno. Nejsou zamčeny dveře, často zůstává otevřené okno nebo alespoň není spuštěna elektronická signalizace. Češi si v posledních letech začali mnohem lépe zabezpečovat svůj majetek a právě tím nutí zloděje ke změně zvyků, k vyšší profesionalitě a specializaci.

Zloděje-specialisty stále víc lákají zejména nová satelitní městečka, kde žijí zámožnější lidé a anonymita je tam srovnatelná s velkými sídlišti. Vedle již zmíněného vykrádání bytů a domů za přítomnosti majitelů lze zaznamenat i další novinky. Aktuálním hitem je vykrádání vybavení a stavebního materiálu z rozestavěných domů. „Mezi hlášenými škodami přibývá radiátorů, kotlů, sanitární techniky, kuchyňských linek,“ doplňuje Oldřich Uhlíř.

Málokdo ví, že stavebník si samozřejmě v rámci svého pojištění staveb může pojistit i stavební materiál, který je uložen na pozemku rozestavěné stavby. Spolu s budovou jsou současně pojištěny drobné stavby, nebo dočasné stavby, jako například kůlna či stavební buňka, stejně jako oplocení, pokud se nacházejí na pozemcích náležejících k pojištěné stavbě.Pojištění se vztahuje i na zabudované kuchyňské linky a zabudovaný nábytek, anténní systémy, sluneční kolektory, systémy elektrické zabezpečovací signalizace a dále také přípojky kabelových a trubních rozvodných sítí v délce nacházející se na stejné parcele, na jaké je umístěna pojištěná budova.

Češi začali mnohem víc dbát o svůj majetek a svá obydlí si pojišťovat a zabezpečovat. Na konci minulého roku už bylo v Česku pojištěno zhruba 70 % domácností a více než 1,2 milionu budov, přičemž v obou kategoriích počet pojistek každoročně narůstá. Na druhou stranu jen Česká pojišťovna vyplácí každý rok za vykradené byty a domy částky v řádu stovek milionů.

Více o pojištění na www.ceskapojistovna.cz.

Publikováno: 27. 11. 2008, Autor: Česká pojišťovna (text a foto), PePa (foto), Profil autora: Redakce