reklama

Pro bezstarostnou dovolenou

Většina z vás si už naplánovala dovolenou. Nezapomínáte ale na to, že svůj domov necháváte bez dozoru, a ten se stává lákavou kořistí pro zloděje? Obavy, zda najdete domov po příjezdu ve stejném stavu, jako když jste jej opouštěli, obvykle přicházejí až těsně před odjezdem.

Pro bezstarostnou dovolenou

Jak se chránit

Osvědčené triky

Zlodějům znesnadníte práci, pokud pečlivě zkontrolujete, zda jsou okna a dveře zavřené. Dveře vždy zamykejte na dva západy a pozornost věnujte také vstupům z balkonu. Klíče od vchodových dveří k bytovému domu dávejte jen důvěryhodným lidem. Asi to nejlepší, co můžete pro svůj klid udělat, je zajistit, aby se vám v době nepřítomnosti nějaký dobrý známý o byt nebo dům postaral. Dotyčný by měl nejen vybrat schránku, ale také zalít venkovní kytky, občas otevřít okna nebo zapnout rádio. Tak, aby dům nebo byt vypadaly, že jste stále doma. Dnes řadu činností umí i elektronika. Není problém dálkově nebo naprogramovaným časovaným spínačem sepnout televizi nebo osvětlení.

Radí odborník:

Viktor Slanař ze společnosti Jablotron, která v naší republice patří ke špičkám v oblasti zabezpečení, připomíná několik zásad, které je dobré dodržet. „Někomu se mohou zdát tyto rady banální, ale mnoho lidí se jich nedrží. Tedy: Nemluvte příliš konkrétně v cizí společnosti o tom, kdy a na jak dlouho odjíždíte. Vyplatí se také nezabedňovat dům tak, aby bylo na první pohled vidět, že je dočasně opuštěný. Samozřejmostí pak je nepouštět do domu cizí lidi, ale na druhou stranu je dobré zajistit si alespoň vybírání schránky od někoho, komu důvěřujete. To je prevence. Následovat ale musí další opatření v podobě mechanických nebo elektronických jištění.“

Mechanická ochrana

Možností, jak svůj majetek ochránit před zloději, je více, záleží na tom, kolik do nich chcete investovat. Můžete třeba jen vyměnit nespolehlivou cylindrickou vložku za novou, nejlépe třetí či čtvrté bezpečnostní třídy. Nebo si rovnou pořídit bezpečnostní dveře se speciálními zárubněmi. Pokud je váš byt zranitelnější spíše okny či balkonem, třeba proto, že bydlíte v přízemí, opatřete je mřížemi. Cestu mohou zloději znesnadnit i bezpečnostní fólie na oknech, či venkovní rolety.

Elektronika

Pokud ale chcete mít opravdu klid, nabízí se spolehlivější volba. Pořídit si elektronického hlídače, tzv. alarm, nejlépe připojený na hlídací agenturu. „Na běžný byt pořídíte profesionální bezpečnostní systém i v ceně do 20 tisíc korun včetně odborné montáže. Na rodinný domek počítejte s cenou asi o polovinu vyšší,“ říká Viktor Slanař. Nemusíte se bát ani rozvrtaného bytu nebo domu před dovolenou. Existují systémy, které pro spolehlivé fungování nepotřebují žádné dráty a komunikují rádiově. Montáž bezdrátového alarmu je velmi rychlá a k interiéru šetrná, navíc cenově vyjde velice podobně. Další možností je hlídání agenturou. Taková profesionální služba dnes stojí do 500 Kč měsíčně. Dokonce existuje i nabídka hlídání na půl roku zdarma na zkoušku. Pak se rozhodnete, zda si ji chcete platit nebo ne.

Dnes jsou velmi oblíbené tzv. GSM komunikátory. Jedná se v podstatě o speciální průmyslový mobil, který je připojený k ústředně bezpečnostního systému. Sleduje, co se v ní děje a posílá majiteli na mobil detailní informace ve chvíli poplachu nebo třeba výpadku elektriky. Umí ale také přijímat od svého uživatele příkazy (SMSkou nebo zavoláním), které pak provádí. V zimě si zapnete topení, v létě závlahu u domu nebo můžete sepnout vybrané spotřebiče – osvětlení, vytáhnout předokenní žaluzie apod.

Ač si většina z vás řekne, že by vám vlastně zloději neměli co ukrást, každý se přece jen bojí. Byť i toho, aby vám někdo neponičil to, co léta tvoříte jako svůj domov. Ti, co vykradení bytu již zažili, si jistě vzpomenou, jak dlouho se nemohli smířit s pocitem, že se někdo snadno a beztrestně pohyboval v jejich soukromí.

Více informací najdete na www.Jablotron.cz .

Publikováno: 17. 7. 2009, Autor: Elena a Jablotron (text), Jablotron (foto), Profil autora: Redakce