reklama

Kupujeme bezpečnostní kování

Je tady doba prázdnin a dovolených. Pokud se chystáte na nějakou dobu opustit svůj domov, jistě jste již podnikli vše potřebné pro jeho zabezpečení. Jak jsou na tom vaše dveře? Pokud jste si ještě nepořídili některý z typů bezpečnostních dveří, určitě věnujte pozornost kování a pokud je starší nebo chatrnější, vyměňte je. Výběrem správného kování nepochybně napomůžete ochránit svůj majetek.

Kupujeme bezpečnostní kování

Bytelné bezpečnostní kování pomůže odradit příležitostné zloděje, jenž po jeho obhlídce raději zamíří vedle. Místo, kde se kolem jednoduchého zámku blýská obyčejné kování, už na první pohled působí, že klade mnohem menší odpor vůči násilnému vniknutí.

Bezpečnostní kování je kování, jehož základní funkční vlastností je chránit zámek a cylindrickou vložku před útokem zvenčí. Proto je obvykle umisťujeme na vstupní dveře do bytu či domu. Kování je uchyceno do dveřní konstrukce speciálními, pevnými šrouby. Bezpečnostní kování jsou opatřena bezpečnostními prvky, které znesnadňují odvrtání, kování chrání i proti vylomení či odvrtání cylindrické vložky.

Jeho bezpečnostní charakteristika je dána rozdělením do jednotlivých tříd podle ČSN P ENV 1627. Tato norma definuje odolnost výrobků například právě proti odvrtání, vyhmatání, vytržení, hrubému násilí atd. Hodnocení a certifikaci výrobků zajišťuje nezávislá akreditovaná zkušební laboratoř. Rozlišujeme čtyři základní stupně a pomocným kritériem, usnadňujícím orientaci klientů, je tzv. „PYRAMIDA BEZPEČNOSTI“:

 • základní ochrana (šedá barva)
 • dostatečná ochrana (zelená barva)
 • vysoká ochrana (modrá barva)
 • velmi vysoká ochrana (červená barva)
 • Jak vybrat bezpečnostní kování?
  Jak vybrat bezpečnostní kování?

  Jednotlivé stupně bezpečnosti jsou na obalech výrobků odlišeny barvou a číslem. Zařazení jednotlivých výrobků do kategorie je podmíněno certifikátem vydaným autorizovanou zkušebnou. Výrobce musí – vedle laboratorních testů – prokázat, že je schopen dodávat výrobek na trh ve stálém provedení a kvalitě.

  Jdeme na nákup

  Než vyrazíte do obchodu změřte si některé důležité míry na stávajícím kování, aby jste je mohli nahradit rozměrově a typově odpovídajícím kusem. Na co se vás prodejce bude pravděpodobně vyptávat?

  Rozteč čili vzdálenost od středu kliky ke středu otáčení vložky (klíče ve vložce). Nejčastěji se prodávají kování s roztečí 72 mm, 90 mm, 92 mm, občas se objeví modely s roztečí 88 mm nebo i 55 mm.

  Jdeme na nákup
  Jdeme na nákup

  Tloušťka dveří, které mají být novým kováním osazené. Tento rozměr je pro jednotlivé modely kování stanoven v podobě intervalu, do něhož by jste se měli vejít. Například to může být 40–55 mm. Vyrábějí se ale i samozřejmě kování na širší i užší dveře.

  Jdeme na nákup
  Jdeme na nákup
  Jdeme na nákup
  Jdeme na nákup

  Nejprodávanějších modely bezpečnostního kování…

  Kování s překrytím vložky. Překrytí vložky zvyšuje výrazně bezpečnost kování. Chcete-li takové kování dokoupit bez nové odpovídající vložky, musíte si doma přeměřit, zda ta vaše původní nebude na vnější straně dveří příliš krátká. Překrytí je zhruba centimetr vysoké, a jestliže by vložka pod ním byla schovaná příliš hluboko, nepodařilo by se vám klíč při odemykání zasunout dostatečně až na doraz a neotevřeli by jste.

  Co je pravá a levá klika – stranová orientace klik se nejsnáze určuje podle umístění šroubů, jimiž jsou kliky připevněny na čtyřhran. Pokud je šroub (tzv. zajišťovací červík) ze strany krčku kliky, ať již z vnější, nebo spíš z vnitřní, jde o tzv. pravo-levou kliku, kterou je možné (jestliže to dovolí její tvar) montovat na obě strany dveří. Někdy je ale ten tzv. zajišťovací červík kliky umístěn zespodu. Při nesprávném osazení bude pak červík nahoře, což nevypadá hezky.

  Provedení – v nabídkách specializovaných firem se nejčastěji setkáte se třemi typy bezpečnostních kování: klika-klika, knoflík-klika, madlo-klika. Zde hraje při výběru důležitou roli úvaha, jak často jsou dveře používány, jaká je frekvence otevírání. Při větší frekvenci je praktičtější provedení klika-klika. Důležité upozornění – bezpečnost je zajištěna až při uzamknutí, nestačí dveře pouze „zaklapnout“ !!!

  Jdeme na nákup
  Jdeme na nákup
  Jdeme na nákup
  Jdeme na nákup

  Povrchová úprava – v dnešní době je na trhu prezentována široká škála materiálů a povrchových úprav (hliník, eloxovaný hliník, nerez, matový nerez, chrom, nitrid titanu a další). Záleží zcela na úvaze klienta, pro jaký výrobek se rozhodne.

  Všechna výše uvedená kritéria pomohou pro základní orientaci klienta. Jistěže podstatnou úvahou bude samozřejmě cena, i zde je na trhu docela velká možnost volby. Je ovšem nutno zdůraznit, že výrobky od renomovaných výrobců, výrobky plně certifikované a výrobky s perfektním designem a dokonalým dílenským zpracováním mají svou cenu, mají svou vysokou užitnou hodnotu a při úvahách o nákupu je nutno i s tímto počítat.

  Kompletní sortiment tohoto výrobce, včetně kování interiérového naleznete na www.rostex.cz.

  Publikováno: 20. 7. 2009, Autor: Elena a Rostex (text), Rostex (kresba a foto), Profil autora: Redakce