reklama

Řešení pro sledování pohybu automobilů, motocyklů a nákladu

Jablonecká společnost Jablotron se specializuje na vývoj, výrobu a prodej profesionálních zabezpečovacích zařízení. Zajímavostí v sortimentu je měřicí jednotka CU-07 TRACER. Najdete ji i v aktuální nabídce mobilního operátora Vodafone dodávanou spolu se službou dohledu pod názvem Vodafone auto manažer.

Řešení pro sledování pohybu automobilů, motocyklů a nákladu

Vodafone Auto manažer je ideální pro malé podnikatele a živnostníky, kteří díky přehledné on-line aplikaci nemusí vyplňovat knihu jízd a pohodlně sledují pohyb svých firemních vozů, přehledy o služebních a soukromých jízdách a stavy najetých kilometrů.

CU-07 je zařízení, které pomocí GPS přijímače zjišťuje polohu automobilu, motocyklu nebo nákladu a zasílá informaci o této poloze prostřednictvím GSM sítě na webový portál systému. Zde lze sledovat on-line polohu na mapě, vytvářet knihu jízd, kontrolovat spotřebu paliva, rychlost, dodržování časového harmonogramu, rozlišovat soukromé a služební cesty.

Pohyb jednotky detekuje integrovaný akcelerometr, který automaticky řídí zahájení a ukončení vykonaných jízd. Zjednodušeně lze říci, že pokud se jednotka pohybuje, zaznamenává svoji zeměpisnou polohu a odesílá svoje souřadnice v reálném čase na server. Pokud není možné data odesílat, zapíše si je jednotka do své vnitřní paměti a odešle je později. Akcelerometr se využívá i pro funkci upozornění na manipulaci s vozem nebo na zahájení jízdy, a to prozvoněním na mobilní telefon majitele.

Vodafone Auto manažer
Vodafone Auto manažer
Vodafone Auto manažer
Vodafone Auto manažer

Jak tedy CU-07 funguje při stání, rozjezdu a dojezdu automobilu

V zaparkovaném voze je CU-07 pouze v pohotovosti. Jakmile se vůz rozjede, tedy přesněji dosáhne rychlosti 3 km/h, začne jednotka předávat pomocí GPRS data o poloze. Pokud se vozidlo přestane pohybovat, situaci řeší v jednotce inteligentní algoritmus přerušení tras. Jeho základem je volitelný čas pro ukončení trasy, který umožňuje nastavit, jak dlouhé přerušení tras chce majitel sledovat. Někoho zajímá stání delší než 5 minut, u jiného vozu naopak delší než 15 minut. Při zjištění dalšího pohybu po uplynutí limitu, se začne ukládat nová jízda.

Při jízdě v zahraničí může jednotka CU-07 ukládat data až několik měsíců do vnitřní paměti a šetřit tak náklady na komunikaci. Pro přehled on-line pohybu i v roamingu lze využít některou ze služeb datového roamingu.

Jak tedy CU-07 funguje při stání, rozjezdu a dojezdu automobilu
Jak tedy CU-07 funguje při stání, rozjezdu a dojezdu automobilu

Instalace

Hlavní předností jednotky je velmi jednoduchá instalace. Lze ji připojit pro dočasné vyzkoušení pomocí cigaretové zástrčky k palubnímu napětí 12 – 24 V. Pro standardní provoz se doporučuje jednotku připojit k palubní síti tak, aby nedocházelo k odpojování napětí – tedy připojit trvale do palubní sítě. Předejde se tak sabotážím.

Nastavení

V paměti zařízení může být uloženo až 15 telefonních čísel řidičů. Přepnutí řidiče lze provést jednoduše prozvoněním jednotky. Každé z čísel může navíc pomocí SMS přepínat 4 různé typy jízdy: služební, soukromá, servisní, služební zahraniční a osobní zahraniční.

Technické parametry

  • napájecí napětí ═ 8 - 30 V
  • maximální odebíraný proud 200 mA /12 V
  • klidový odběr max. 15 mA / 12 V
  • rozměry 160 x 42 x 19 mm
  • hmotnost 84 g

Více na www.jablotron.cz.

Publikováno: 5. 11. 2010, Autor: Jablotron (text a foto), Profil autora: Redakce