reklama

Každý třetí český chatař byl vykraden

Pojišťovna Generali si nechala vypracovat průzkum, jehož cílem bylo zjistit, zda jsme stále národem chatařů, co nám to přináší, a jak se ke svým druhým domovům chováme. Z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že více než třetina chatařů má zkušenost s loupeží, čtvrtina vykradených dokonce opakovanou.

Každý třetí český chatař byl vykraden

Cílem zlodějů bývají většinou předměty, které se dají lehce zpeněžit, např. nářadí a nástroje (28 %), elektronika (20 %) a běžné vybavení domácnosti (20 %). Zloději se také zaměřují na potraviny (24 %) a ošacení (10 %), což naznačuje, že pachatelům nejde jen o peníze, ale také o jídlo a možnost přespání. Hodnota věcí, které jsou při krádeži zničeny, je často vyšší než hodnota těch ukradených. Takovou zkušenost má 35 % dotázaných.

Průzkum Pojišťovny Generali
Průzkum Pojišťovny Generali

I přes vysoký počet krádeží je ale aktivní ochrana spíše výjimkou, alarm využívá pouze 11 % chalupářů a 18 % nemá chatu zajištěnou vůbec. Většina však spoléhá na bezpečnostní zámek (58 %) nebo mříže a okenice (32 %). I v době kdy chatu často nenavštěvujete, tam občas zajeďte. Posekejte trávu nebo odkliďte sníh, aby bylo vidět, že je objekt využíván. Nenechávejte v chatě drahé předměty jako např. televizi.

Další možnost ochrany víkendového bydlení představuje pojištění. Podle průzkumu Generali je pojištěno 71 % chatařů. Proti krádeži je však kryto pouze 62 % z nich a proti vandalismu v souvislosti s vloupáním dokonce jen pouhá čtvrtina. Doporučujeme ale zajistit si úplnou ochranu. Na chatu nejezdíte každý den a nemáte ji tolik pod dohledem. Odstranění zanedbaných škod je pak mnohem nákladnější a právě s tím pomůže dobrá pojistka.

Průzkum Pojišťovny Generali
Průzkum Pojišťovny Generali
Průzkum Pojišťovny Generali
Průzkum Pojišťovny Generali

Generali proto nabízí pojištění Víkend, které pojistí nejen vaši chatu a vnitřní vybavení, ale i skleníky a jiné vedlejší stavby proti případným rizikům uvedeným ve smlouvě. Pojištění Víkend se vztahuje také na věci, které tvoří vybavení rekreační domácnosti přes elektroniku, sportovní potřeby až po jízdní kola a zahradní a údržbovou techniku. Pojištění se sjednává bez spoluúčasti a jeho součástí je Domovní asistence, která zdarma pomůže v případě havarijní situace.

Více na www.generali.cz.

Publikováno: 6. 8. 2011, Autor: Generali Pojišťovna a.s. (tisková zpráva), Profil autora: Redakce