Potřebujete zamknout ateliér, dílnu, uschované chemikálie nebo pokoj pro hosty. Použitý dozický zámek je sice hezký, ale na jeho bezpečnost moc nevěříte a navíc už jste ztratili přehled, kdo všechno od něj má klíče. Nejspíš tedy zvolíte výměnu dozického za zámek s fabkou. Bezpečnější zámek si můžete dopřát i na chatě nebo chalupě. Jeho předností je i možnost pohodlněji si nechat nakopírovat rezervní klíče.
Starý dozický zámek v bytě nebo práci přestal splňovat nároky na zabezpečení místnosti nebo už jste konečně ztratili při jarním úklidu i ten poslední klíč, který se nedá sehnat. Nezbývá vám tedy nic jiného, než si pořídit zámek nový.
Postup

Nejprve povolíme dva boční jistící vruty, sundáme štítky a povolíme kliku i jistící šroubky a opatrně celý zámek vysuneme. Nyní můžeme přesně zjistit jaký zámek budeme potřebovat. Nejlepší je prostě a jednoduše starý zámek vzít s sebou do obchodu a nechat si při nákupu nového poradit.

Složitost a rozdílnost mezi jednotlivými klíči a zámky je patrná na první pohled. O dozickém zámku se často tvrdí, že k odemčení stačí ohnutá sponka nebo hřebík. A to zrovna moc důvěry nevzbuzuje.

Bohužel spolu s klíčem je nutné vyměnit i celý štítek s klikou. Dozický tvar se nevejde na „fabku“ a naopak. Nezbývá tedy nic jiného než si ještě připlatit a mít nejen zámek ale i kliky v novém kabátě.

Všechny tři komponenty, ze kterých se kování skládá, tedy zámek, cylindrická vložka a štítek kliky se musejí shodovat. Naštěstí se pohybujeme mezi dvěma až třemi nejběžnějšími typizovanými rozměry.

Ještě se musíme rozhodnout, jaký počet klíčů si spolu ze zámkem koupíme, nejběžnější počet je 3–6 klíčů k jedné zámkové vložce. Klíč navíc není nikdy na škodu, vždy může posloužit jako klíč rezervní.

V sadě kování je spolu se štítkem a klikou ještě přiložen malý imbusový klíč a dva jistící šroubky, které nám díky klíči půjdou pohodlně našroubovat. Zbývající čtyři ozdobné šroubky přichytí štítky.

Situace, kdy jste si donesli domů zámek a zjistili, že je na dveře, které se otevírají na druhou stranu, už dneska nenastane. Západku má většiny zámků otočnou v ose, a to kleštěmi nebo šroubovákem. Jeden typ zámku lze po otočení západky v případě potřeby použít na dveře pravé i levé.

Zámek opatrně vsuneme do zadlabání v boku dveří. Nejde-li to snadno, můžeme si pomoci gumovou paličkou. Po dosednutí na místo jej zajistíme dvěma vruty se zápustnou křížovou hlavou.

Při vkládání cylindrické vložky do zámku je důležité mít klíč v ní mírně pootočený tak, aby volná část byla v ose a bylo možné ji pohodlně nasunout. Vsunutí nikdy neprovádíme silou.

Vložku vsuneme tak, aby otvor se závitem v jejím těle byl asi v půlce síly dveří. Z boku ji pak zajistíme šroubem se závitem a zápustnou hlavou. Zatím jej nedotahujeme úplně napevno.

Štítek dveří s klikou nyní srovnáme a nasuneme z obou stran dveří tak, aby středový čtyřhran procházel oběma klikami. Někdy je volný, jindy je pevně spojený z jedné strany s klikou.

Srovnáme štítek tak, aby přesně seděl na zámku. Malými šroubky jej pak z obou stran pevně přichytíme. Jejich hlavy by měly přesně zapadnou do vybrání ve štítku kování.

Po nasazení kliky a připevnění štítku kliku zajistíme proti vypadnutí. Přiloženým malým šroubkem se špičkou “červíkem“ ji ze spodní nepohledové strany imbusovým klíčem pevně dotáhneme.

Nyní napevno dotáhneme z boku cylindrickou vložku zámku a zkusíme dveře zamknout. Mírné nedotažení nám doteď usnadňovalo nasazování ozdobných štítků a kliky.
Publikováno: 5. 5. 2012, Autor: PePa (text a foto)
, Profil autora: Redakce