reklama

Celý dům na jeden klíč

Když se řekne domov, většině z nás vytane na mysli slovo bezpečí. A bezpečí, to je jistota, že právě tady „uvnitř“ jsem chráněn před většinou nástrah, které mne mohou ohrozit „zvenku“. Takže když se řekne jistota a bezpečí, naskočí nám slovo zámek a se slovem zámek zase souvisí jméno společnosti TOKOZ – výrobce spolehlivých zabezpečovacích mechanismů.

Celý dům na jeden klíč

Doba je totiž taková, že intenzita napadení majetku a v krajním případě i útoku na život přibývá. V případě krádeží tak můžete přijít o to, nač jste poctivě a často i nelehko pracovali a když vám přitom zničí osobní drobnosti k nimž máte citový vztah, jakoby vám ukradli i vzpomínky. Hlavně vám ale vzali s domovem spjatý pocit bezpečí.

Celý dům na jeden klíč
Celý dům na jeden klíč

Trampoty s klíči

Jenže umístit všude spolehlivé zámky znamená také spoustu klíčů. Nevím jak vy, ale já pokud jich mám víc, brzo nějaký kamsi založím, ztratím ho… Původní řešení, totiž chodit s kroužkem chrastících klíčů jako kastelán na starém hradě, není praktické – buď ztratíte celý svazek, nebo budete mít v kapse brzy díru. Jeden klíč pro všechny zámky by byl ideální.

Co je generální klíč

Není to přitom fantasie: využití stejného klíče k odemykání vícero zabezpečovacích mechanismů, které mohou být i různých druhů (třeba cylindrické vložky a visací zámky), se nazývá „systém stejného klíče“. Pokud chcete mít možnost odemykat víc zabezpečovacích mechanismů tak, že alespoň některý z nich půjde odemknout minimálně dvěma různými klíči, pak potřebujete tzv. „systém generálního (nebo také hlavního) klíče“.

Co je generální klíč
Co je generální klíč

Jak to funguje

Jdete domů. Nejdřív minete popelnici. Sousedé, co se na váš úkor rozhodli ušetřit za odvoz odpadu, do ní hází svoje smetí. Dáte na ni zámek. Branka do domu i vjezd do garáže je také zamykací. A ještě kůlna, kde máte věci pro údržbu zahrady – nic moc, ale i tady by si někdo rád pomohl i za cenu, že by ukradené předměty prodal jako šrot. Dům vám slouží k podnikání a tak je jeho součástí i dílna nebo kancelář. I ta má vlastní uzamykatelný vchod. A samozřejmě hlavní vchod do domu i východ na zahradu. Může toho být mnohem víc a na všechno je řešení – cylindrická vložka, visací zámek, závora či petlice. To je ale klíčů! Nebo – jako v našem případě - jen jeden, kterým otevřete všechno.

Víc lidí, víc zón, víc klíčů

V TOKOZu vyrábějí nejen bezpečné, ale i chytré zámky, protože při použití systému PROfessional k vašemu hlavnímu klíči dostanete podle požadavků i klíče další, třeba pro děti, které občas vynášejí odpad do popelnice, ale není důvod, aby samotné chodily do dílny či kanceláře, kam naopak chodí zaměstnanci i když jste mimo dům, a kdo má zahradníka, bude asi potřebovat o zvláštní klíč víc. Tak lze dům rozdělit do sektorů a každého vybavit příslušným klíčem – zámek je přitom pořád jeden. Není to báječné?

Stupnice tříd odolnosti

Laicky můžeme říct, že bezpečnost se označuje jako na vysvědčení, jenže obráceně a stupnice je pouze čtyřmístná. Čím vyšší číslo, tím větší bezpečnost a systémy PRO společnosti TOKOZ se pohybují v rozmezí 3+ až 4+. Certifikované jsou v akreditovaných zkušebnách podle evropských norem. Protože je nepoškodí ani náročné prostředí (vysoký stupeň ochrany proti prachu, mrazu, vodě a třeba i mastnotě) nebojí se na ně výrobce poskytovat pětiletou záruku.

Stupnice tříd odolnosti
Stupnice tříd odolnosti
Stupnice tříd odolnosti
Stupnice tříd odolnosti

Trochu o zlodějích

V hierarchii zločinců historicky patřili bytaři sice za kasaře, ale před lumpy, co kradli na půdách pověšená prostěradla. V součtu ovšem napáchané škody z vykradených bytů převyšovaly to, co se podařilo „pětiprsťácké šlechtě“ ukrást v bankovních trezorech. To se od dob rady Vacátka nezměnilo, i dnes bytové krádeže představují milionové škody. Vedle vniknutí do domů nezajištěnými stavebními otvory, tedy otevřenými okny, balkonem a podobně, je nejčastější právě překonání zámku dveří.

Jsou před lumpy o krok napřed

Nedestruktivní překonání cylindrické vložky vyžaduje pár vteřinek a většinou se obejde celkem bez hluku. A tato metoda nemusí po sobě zanechat stopy a vysvětlujte pak pojišťovně, že vás opravdu vykradli. Zloděj k vám může vlézt díky použití shodného či podobného klíče, planžetováním čili vyháčkováním nebo způsoby, jako je picking či dynamickým vyklepáváním neboli bumpingem. Vůči těmto rozšířeným metodám je systém kotoučových stavítek zámků TOKOZ PRO na našem trhu zcela výjimečný. A zvýšenou odolnost vykazují i při destruktivním překonávání vložek, jako jsou například odvrtání či sekání, kdy klíčový zákryt z tvrzené oceli při pokusu o odvrtání rotuje.

Jsou před lumpy o krok napřed
Jsou před lumpy o krok napřed
Jsou před lumpy o krok napřed
Jsou před lumpy o krok napřed

Co když ztratím klíč

Na internetové adrese firmy najdete seznam partnerů firmy a tam s bezpečnostní kartou a jedním originálním klíčem prostě zajdete. Taky vám za stejných podmínek mohou vyrobit náhradní klíč. Co když ale nejste sto najít ani bezpečnostní kartu? Bez ní nemáte šanci, můžete se nad tím vztekat - ale je to další opatření pro vaši bezpečnost. Navíc neznamená, že musíte kupovat cylindrickou vložku nebo visací zámek nový. Unikátní uzamykací systém stávající vložky vám odborníci prostě přeskládají a vybaví vás novými odpovídajícími klíči (zadarmo to nebude, ale rozhodně to vyjde levněji, než pořizovat všechny zámky nové).

Pro celou bezpečnost jen čtvrt otočky navíc

Proč je uzamykací systém TOKOZ PRO tak bezpečný? Zámek nebo vložka jsou totiž jištěny neobvyklým způsobem. Chce to si na něj zvyknout, ale ten pohyb brzy zcela zautomatizujete: po běžném uzamčení totiž musíte klíčem v zámku otočit ještě o dalších devadesát stupňů, tím zámek zajistíte, pak o čtvrt otočky couvnete a teprve pak (když je klíč ve svislé poloze) ho vyjmete. A stejné je to při odemykání. Sherlock Holmes by nejspíš řekl: „Jak prosté, milý Watsone.“ Jenže přijít na to! Co pro vás bude brzy jednoduché, pro zloděje zůstane jen těžko překonatelné. A synonymem pro slovo domov pak bude skutečně slovo bezpečí.

Pro celou bezpečnost jen čtvrt otočky navíc
Pro celou bezpečnost jen čtvrt otočky navíc

Více informací naleznete na www.tokozpro.cz.

Publikováno: 3. 11. 2012, Autor: Jiří Jan a TOKOZ a.s. (text), TOKOZ a.s. (foto), Profil autora: Redakce