reklama

Bezpečnostní dveře a zárubně pod lupou

Když chcete zabezpečit svůj byt či dům, určitě vás také napadne pořídit si bezpečnostní dveře. Podle čeho je ale vybírat a co všechno se vůbec za pojmem bezpečnostní dveře skrývá? Dnes se na bezpečnostní dveře a zárubně podíváme pěkně zblízka.

Bezpečnostní dveře a zárubně pod lupou

Bezpečnostní dveře

Bezpečnostní dveře SHERLOCK se skládají z ocelové konstrukce-kostry, což je ve své podstatě ocelový rám s podélnými a příčnými profilovými výztuhami, na kterém je opět ocelový plášť. Celá konstrukce je masivní a hlavně svařovaná, vyrobená z vysoce kvalitní oceli při použití tloušťky podle typu a bezpečnostní třídy dveří.

Výztuhy neboli „žebrování“ dveří z profilované oceli slouží k samozřejmému zvýšení odolnosti dveří proti sekání či beranidlu. Profil zmíněných výztuh je koncipován tak, aby dlouhodobě odolal těm nejvyšším nárazovým tlakům, používaným při násilném vniknutí, hrubou silou.

Bezpečnostní dveře
Bezpečnostní dveře

Dále dveře obsahují vnitřní rozvorový systém uzamykacího mechanismu zámku (ploché závory či trojčepového zámku) a aktivních jistících čepů po obvodu z horní a boční „zamykací“ strany, a pasivních jistících čepů ze strany zavěšení dveří. Aktivní čepy jak již sám název napovídá, se vysouvají a zasouvají prostřednictvím rozvorového mechanismu, v závislosti na otáčení klíče v zámkové vložce. Pasivní čepy jsou nepohyblivé a zajišťují, aby dveře nemohly být vysazené z pantů (závěsů) již při pouhém zavření.

Bezpečnostní dveře
Bezpečnostní dveře

Jistící čep do podlahy z technického hlediska zabezpečení není nutný, proto jej firma SHERLOCK nedoporučuje! Vyhnete se tak i hloubení díry do podlahy – narušení dlažby, aj. Podlahový čep může navíc způsobit zablokování rozvorového mechanismu, který se nedomkne do koncové polohy, vlivem nečistot a usazenin v podlahovém otvoru.

Součástí každých dveří SHERLOCK je rovněž nehořlavá, protipožární vložka uvnitř konstrukce a protipožární páska umístěná po obvodu dveří. Takže každé naše bezpečnostní dveře jsou zároveň také protipožární, dle předepsaných EU norem a nařízení.

Bezpečnostní dveře
Bezpečnostní dveře

Poslední nedílnou součástí dveří je kvalitní bezpečnostní kování a bezpečnostní cylindrická vložka. Na trhu je spousta kování, které se tváří jako bezpečnostní, ale ve své podstatě tuto funkci vůbec neplní a navíc jde mnohdy o podvrh – kování se tak pouze jmenuje, ale s bezpečnostním nemá co dočinění. Firma SHERLOCK nabízí kvalitní odzkoušené a léty prověřené bezpečnostní kování od českého výrobce se všemi potřebnými a opravňujícími certifikáty a v mnoha povrchových úpravách.

Doplňkovým sortimentem může být například panoramatické kukátko, digitální kukátko, jmenovka, doplňující těsnění zárubně, prahu, padací práh-bezbariéry, řetízek, samozavírače a rovněž elektronizace - zapojení do systémů EZS, EKV, EPS, včetně otvírání pomocí čipu.

Bezpečnostní dveře
Bezpečnostní dveře
Bezpečnostní dveře
Bezpečnostní dveře

Zbývá už jen vybrat si dekor – imitaci dřeva nebo přírodní dýhu jako povrchovou úpravu dveří a k tomu doladit odstín zárubně a prahu.

Bezpečnostní dveře
Bezpečnostní dveře

Bezpečnostní zárubeň

SHERLOCK nabízí, dodává a montuje bezpečnostní zárubně vlastní výroby. Samozřejmě to nejsou „ty“ obyčejné, běžné klasické zárubně. Rozdíl je v tom, že bezpečnostní zárubeň je koncipovaná jako celek k bezpečnostním dveřím. Je konstruovaná přesně na typ a váhu dveřního křídla, které do ní bude zasazené.

Je vyrobená taktéž ze zesílené, vysoce kvalitní a odolné oceli. Oproti obyčejné zárubni obsahuje kromě speciálního profilu tzv. domky – což jsou vlastně pouzdra, do kterých zajíždí aktivní a pasivní čepy. Tyto „domky“ jsou masivní ocelové bloky, integrované a navařené do konstrukce zárubně tak, že tvoří jednolitou součást.

Bezpečnostní zárubeň je navíc na mnoha místech kvalitně kotvená pomocí „roxorových tyčí“ (extrémně tvrdá vrubovaná ocel kruhového průřezu, užívaná k armování železobetonových konstrukcí např. dopravních staveb). Závěrem je zárubeň kompletně zalitá betonem (práh, pravá a levá strana a horní část). Samozřejmě je nutno dodat, že rozhodnutí, jak a jakým způsobem zárubeň kotvit, vychází také z materiálového složení zdiva a posouzení zaměřovacího technika.

Bezpečnostní zárubeň
Bezpečnostní zárubeň
Bezpečnostní zárubeň
Bezpečnostní zárubeň

Nabízíme jednodílné zárubně pro typizované stěny a dvoudílné, pro nestandardní tloušťku ostění. Naši pracovníci, námi vyškolení odborníci a zaměřovací technici vám samozřejmě přesně doporučí, jaká zárubeň bude pro váš případ ta nejvhodnější. Nezávazná obhlídka a zaměření je u nás zdarma.

Další informace na www.sherlock.cz.

Publikováno: 12. 1. 2013, Autor: SHERLOCK bezpečnostní dveře, s.r.o. (text a foto), Profil autora: Redakce