reklama

Bezpečnost při práci s řeznými nástroji je na prvním místě

Přestože většinu lidí by nenapadlo vyrazit na cestu autem bez použití bezpečnostních pásů, při práci s řeznými nástroji je otázka bezpečnosti často podceňována. Ochranné pomůcky při práci by přitom měly patřit do základní výbavy každého, kdo s řeznými nástroji pracuje. V dnešní době je nabídka těchto výrobků již tak široká, že si z ní vybere jak příležitostný uživatel, tak profesionál, pro kterého je práce v lese denním chlebem.

Bezpečnost při práci s řeznými nástroji je na prvním místě

Zejména při práci s řetězovou pilou je potřeba pamatovat na to, že rychlost pilového řetězu je velmi vysoká, u hobby pily se pohybuje kolem 15 - 20 metrů za sekundu. Abyste měli takovou sílu a výkon pod kontrolou, je bezpodmínečně nutné mít správné držení těla, to znamená stát s rozkročenýma nohama a pevně uchopit obě rukojeti pily. Pokud přenášíte pilu na jiné místo, řetěz se nikdy nesmí otáčet, vždy také stroj startujte položený na zemi. Nikdy nepracujte s pilou nad výškou ramen a pozor dejte i na zpětný vrh pily. Před zahájením práce s řetězovou pilou se přesvědčte, že se v okruhu 3 až 5 metrů okolo vás nikdo nenachází.

Z osobních ochranných pomůcek by měla být samozřejmostí pevná obuv s neklouzavou podrážkou a ocelovou špičkou a vhodné neprořezové oblečení. Jeho materiál a speciální konstrukce se skládají z několika vrstev velmi dlouhých vláken, která se v případě kontaktu s roztočeným řetězem pily během zlomku vteřiny namotají do řetězu a okamžitě jej zastaví. Tento důmyslný způsob tak dokáže zabránit vážnému zranění.

Značka Husqvarna nabízí široký sortiment ochranného oblečení, které je vhodné pro různé druhy prací - řada Technical je určena k profesionálnímu použití, řada Functional je vhodná pro práci v náročném prostředí a řada Classic je ideální volbou pro příležitostné uživatele. Pokud se vám nechce investovat do protipořezových kalhot, můžete si vybrat speciální návleky, které si jednoduše navléknete přes své běžné pracovní kalhoty. Návleky od značky Husqvarna se velmi snadno oblékají díky zipu po celé délce zadní části nohavice a jsou speciálně vyvinuty pro práci v horkém počasí.

Ochranné oblečení Husqvarna
Ochranné oblečení Husqvarna
Ochranné oblečení Husqvarna
Ochranné oblečení Husqvarna

Velice důležitou součástí je helma, ochrání vás nejen před padajícími větvemi a odletujícími odřezky, ale práce s ní vás bude méně unavovat. Ochranná helma Husqvarna Technical, která získala prestižní ocenění Red Dot Design Award za funkčnost a design výrobku, uspokojí všechny náročné uživatele i profesionály. Je vybavena inovovaným systémem ventilace, který zajistí příjemnou teplotu pro vaši hlavu. Protože se ochranné schopnosti přilby snižují s tím, jak je vystavena UV záření, spolehlivý indikátor ukazuje jeho aktuální intenzitu a upozorní vás, kdy je helmu potřeba vyměnit. A pokud při práci rádi posloucháte hudbu, lze helmu vybavit také integrovaným FM rádiem.

Ochranné oblečení Husqvarna
Ochranné oblečení Husqvarna

Při práci dále oceníte i kvalitní protipořezové rukavice, které se snadno přizpůsobí tvaru ruky každého uživatele. Vyzkoušejte například rukavice Husqvarna Functional, které poskytují protipořezovou ochranu 16 m/s. Dlaňová část je vyrobena z kozinky, která je odolná proti vlhkosti, rukavice jsou proto vhodné i pro náročné užívání.

Veškeré osobní ochranné pomůcky značky Husqvarna jsou navrženy tak, aby splňovaly všechny požadované bezpečnostní normy, a jsou testovány v souladu s příslušnými mezinárodními předpisy.

Ochranné oblečení Husqvarna
Ochranné oblečení Husqvarna

Vždy pamatujte na to, že investice do kvalitního bezpečnostního vybavení je to nejlepší, co můžete pro své zdraví udělat. A pokud pracujete sami, ať už na chatě, doma nebo v lese, mějte připravený mobilní telefon, abyste si v případě potřeby mohli zavolat rychlou pomoc. Po ruce by měla být i lékárnička.

Více informací naleznete na www.husqvarna.cz.

Publikováno: 12. 6. 2015, Autor: Husqvarna (text a foto), Profil autora: Redakce