reklama

Co jste nevěděli o pracovních rukavicích

Ve starověké Persii, Římě a Řecku se nosily palčáky. Ve středověku však rytíři potřebovali lepší pohyb prstů. A tak přišel jeden z největších vynálezů v historii ochrany rukou – prstové rukavice. V průběhu času se rukavice staly i nepostradatelným módním doplňkem. Pojďme se ale podívat na jejich prapůvodní účel – ochranu rukou.

Co jste nevěděli o pracovních rukavicích

Proti pořezání, odření, popálení, chladu, propíchnutí, polití chemickou látkou, elektrickému výboji – rukavice vás můžou ochránit možná víc, než si myslíte. Nejdřív ale musíte vědět, jaké nebezpečí vám hrozí. Analyzujte i ta nejméně pravděpodobná rizika.

Podle čeho tedy pracovní rukavice vybírat? Základní normou je EN388 – mechanická rizika. V listopadu 2017 prošla tato norma dlouho plánovanou aktualizací. Pojďme se podívat, k jakým změnám došlo a jaké jsou aktuální požadavky normy.

Původní 14 let stará norma zahrnovala piktogram s pouhými 4 čísly. Aktualizovaná norma jich může mít až 6.

Pracovní rukavice – normy a testy odolnosti
Pracovní rukavice – normy a testy odolnosti

  • První číslo určuje odolnost proti oděru na stupnici 1-4 (kdy 4 znamená nejodolnější).
  • Druhé ukazuje odolnost proti prořezu na stupnici 1-5. Pokud na druhé pozici vidíte číslo x, tak během testu došlo k otupení břitu.
  • Třetí číslice udává odolnost proti protržení na škále 1-4.
  • Čtvrtá pozice stanovuje odolnost proti propíchnutí – 1-4.
  • Nová, pátá číslice říká, jaká je odolnost rukavice proti proříznutí při zkoušce dle normy EN ISO 13977. Tento test je povinný pro každou rukavici, u které dojde k otupení břitu. Výsledek se značí písmeny A-F, kdy F je nejvyšší stupeň ochrany proti proříznutí.
  • Číslice na pozici číslo 6 nově udává odolnost proti nárazu. Pokud rukavice testem prošla, najdete na této pozici písmeno P. Pokud šestou číslici nenajdete, rukavice testem buď neprošla, nebo nebyl relevantní.
Pracovní rukavice – normy a testy odolnosti
Pracovní rukavice – normy a testy odolnosti

Pokud na kterékoliv pozici najdete písmeno x, znamená to, že rukavice daným testem neprošla, nebo se na tuto danou rukavici nevztahuje.

Kromě nového značení se změnil i samotný způsob testování:

1) Jiný je způsob testování proti prořezu – nově se používá tzv. TDM-100. Test, při kterém se používají posuvné čepele – pro každé nové testování se tak používá čerstvá čepel a nedochází ke zkreslení kvůli otupení nožů.

2) Zlepšil se způsob testování proti oděru – aktuálně se používá standardizovaný brusný papír a nedochází tak ke zkreslení používáním různých papírů.

3) Používá se také nová metodologie testování proti nárazu – v původní normě se testovala pouze dlaňová a prstová část rukavice. Nyní se testuje i hřbet, což uživatelům pomáhá vybrat tu správnou rukavici a předejít úrazu.

Kromě nového značení se změnil i samotný způsob testování:
Kromě nového značení se změnil i samotný způsob testování:

Jakmile víte, co které číslo znamená, vybrat tu správnou rukavici pro vás nebude žádný problém. Výrobci mají na vyhovění této normě ještě necelé 2 roky, ale vy už se podle ní můžete řídit teď.

Rukavice testované dle nové normy jsou k dostání u prodejců CERVA na těchto adresách.

Publikováno: 23. 6. 2022, Autor: Cerva (text a foto), Profil autora: Redakce