reklama

Přívěsy a jejich provoz

Přívěsný vozík je praktickým pomocníkem a využije ho snad každý, je možné si je nechat vyrobit i přesně na míru. Jeho provoz není nikterak nákladný a složitý, přesto má jistá pravidla. Odborníci z firmy VEZEKO, která se výrobou zabývá již od roku 1996, nám odpověděli na nejčastější otázky, týkající se pořízení a provozu přívěsů a přívěsných vozíků.

Přívěsy a jejich provoz

Jaký přívěs vybrat?

Základní pravidlo pro správnou volbu přívěsu je nejdříve si ujasnit, jaký náklad bude na vleku nejčastěji přepravován.

Po zodpovězení této otázky se dále může zákazník rozhodovat podle dalších kritérií. Vysvětlení použití a případné výhody jednotlivých charakteristik a komponentů přívěsů naleznete ZDE.

Jaká je životnost přívěsu?

Obecně lze říci, že životnost přívěsu je asi 5 - 15 let. Může být však vyšší nebo také nižší, v závislosti na mnoha faktorech, jako např. počet najetých kilometrů, údržba nebo působení vnějších vlivů.

Jak se o přívěs starat?

Podrobné informace o údržbě přívěsu jsou uvedeny v záručním listu, který zákazník obdrží při koupi přívěsu. Obecně ale platí, že by majitel měl věnovat zvýšenou pozornost kontrole tlaku pneumatik, kontrole a promazání nájezdové brzdy, kontrole a seřízení brzd a zimní údržbě podvozku přívěsu.

Jak správně nakládat?

Náklad by měl být rozložen po celé ložné ploše, pokud to jeho druh umožňuje. Při naložení přepravovaného nákladu je třeba dbát na to, aby náklad zatěžoval oje cca 50 kg, nikdy ne naopak. Pak dochází k velmi výraznému zhoršení jízdních vlastností.

Jak upevňovat náklad?

K upevňování přepravovaného nákladu je nejvhodnější použití upínacích pásů, které se uchytí do kotvících misek na ložné ploše nebo háčků navařených na rámu přívěsu.

Jak jezdit s přívěsem s plachtou?

Při jízdě s prázdným přívěsem, který má plachtu vysokou cca 2 m, doporučujeme při nárazovém větru plachtu sundat, protože hrozí převrácení přívěsu.

Jak přívěs před jízdu správně zapojit?

Při zapojování přívěsu na tažné zařízení vozidla je nutné vždy důsledně zkontrolovat, zda je přívěsový kloub zajištěn - slyšitelné zacvaknutí, kontrola ručním pozvednutím oje, zda je pevně spojeno s tažným zařízením vozidla.

7 nebo 13 pólovou vidlici zasuneme do zásuvky tažného vozidla. 7 pólovou vidlici lze zapojit do 13 pólové zásuvky za pomocí redukce a naopak. Důležitá je kontrola osvětlení před jízdou. Zásuvku tažného vozidla a zástrčku přívěsu je dobré občas ošetřit ochranným sprejem (např. WD 40).

Více informací o zapojení elektroinstalace naleznete ZDE.

Proč vybrat přívěs od firmy VEZEKO?

Firma Vezeko má:

 • tradici a dlouholeté zkušenosti v oblasti výroby přívěsů
 • široký výběr standardních typů
 • zakázkovou výrobu speciálních přívěsů pro přepravu nestandardních nákladů
 • odborný přístup při zpracování objednávky
 • návrhy technického řešení dle požadavků zákazníků
 • profesionální designerské, konstrukční a dílenské zpracování
 • českou kvalitu převyšující cenu
 • vynikající užitné vlastnosti
 • minimální nároky na údržbu
 • spolehlivý záruční a pozáruční servis
 • garanci dlouhé životnosti

Více informací naleznete na www.vezeko.cz.

Publikováno: 26. 6. 2019, Autor: Vezeko (text a foto), Profil autora: Redakce