reklama

Používáte auto jako pojízdnou dílnu? Práci vám ulehčí dílenská vestavba do auta

Dílenská vestavba do auta je ideálním řešením pro každého řemeslníka nebo kutila, který auto používá jako pojízdnou dílnu, a je nešťastný z neustálého přemisťování beden a přepravek s nářadím a materiálem. Jednoduchá, ale praktická vestavba pomůže každému mít všechno pěkně po ruce a na svém místě.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dílenská vestavba do auta je ideálním řešením pro každého montéra a kutila (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dílenská vestavba do auta

Vozit si v autě pojízdnou dílnu, která by měla nějakou "štábní kulturu" je snem mnoha montérů a řemeslníků, kteří za svými zakázkami jezdí po republice. Ono je to sice moc hezké, pokud máte pořádné a prostorné auto, ale když v něm nemáte dílenskou vestavbu a v kufru vám do sebe narážejí přepravky nebo různé plastové či kovové bedny s nářadím, nebudí to úplně ten správný dojem. 

Ale pokud si takovou dílenskou vestavbu do auta na nářadí a pomůcky postavíte podle zcela jednoduchého systému, máte jistotu, že všechno nejdete na svém místě a nebudete se muset obávat každého zabrzdění na silnici, aby vám "vercajk" nevylétl zadním okénkem ven.

Dvakrát měř a jednou opravuj
Dvakrát měř a jednou opravuj (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pro dílenskou vestavbu do auta musíte v první řadě vědět, kolik místa vám nabízí váš zavazadlový prostor v autě. Je vcelku jedno, jestli máte osobní auto typu sedan, SUV nebo COMBI, vestavbu prostě přizpůsobíte vnitřnímu interiéru vozu.

Konstrukci budou zakrývat sendvičové antracitové desky
Konstrukci budou zakrývat sendvičové antracitové desky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na opláštění se výborně hodí sendvičové desky. Panel je svojí strukturou kompozit sestávající ze dvou vrstev hliníkového plechu, mezi které je vtlačována termoplastická vnitřní vrstva. Tato technologie moderního věku vytváří mechanickou a chemickou vazbu, která dává panelům výjimečnou tuhost a soudržnost.

Profily si můžete nechat nařezat u firmy nebo se do toho pustit sami
Profily si můžete nechat nařezat u firmy nebo se do toho pustit sami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pro vestavbu použijte ideálně tvrdý, ale lehký materiál. Tedy hliník. Ideální budou hliníkové profily 15x15 mm při síle stěny 1 mm. U těchto profilů najdete největší množství variant včetně eloxovaného provedení, a k dostání jsou i plastové spojky, kterými tyto profily spojíte do potřebovaného tvaru.

(Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na zaříznutí hliníkových profilů lze použít stolní pokosovou pilu s kotoučem, určeným pro řezání kovu a tvrdých materiálů.

Řeznou stranu začistěte, abyste se o ostré hrany nepořezali
Řeznou stranu začistěte, abyste se o ostré hrany nepořezali (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Po řezu jsou vnitřní strany hliníkových profilů tzv. chlupaté. Pozor! Jsou ale také ostré a je potřeba je začistit. Postačí, když použijete malý pilník na kov a řezné hrany zahladíte. Tím se vyhnete možnému zranění při manipulaci.

Konstrukci sestavte podle předem připraveného nákresu
Konstrukci sestavte podle předem připraveného nákresu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Sestavování je stejné jako dětská skládačka a systém je jednoduchý - podle předkresleného schématu díl A do dílu B. Pomohou vám plastové spojky, které si koupíte zároveň s hlinkovými profily. Při spojování používejte gumovou paličku.

Desky z plechu i profily nejprve předvrtejte
Desky z plechu i profily nejprve předvrtejte (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Plechy a hliníkové profily se budou spojovat nýty. Do obou materiálů bude potřeba předem předvrtat otvory pro nýty. Položte nařezané plechy přesně na hliníkovou konstrukci a provrtejte jak plech, tak profil.

Nýtování proveďte nýtovacími kleštěmi
Nýtování proveďte nýtovacími kleštěmi (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nýtování je díky nýtovacím kleštím záležitost jednoduchá a pohodlná. Prostě jen nasadíte nýt do otvoru a kleštěmi spojíte s plechem a hliníkovými profily. Doporučuje se při nýtování všechny materiály ukotvit svorkami, aby se nehýbaly.

Také panty je lepší přinýtovat
Také panty je lepší přinýtovat (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vestavba by se měla dát pohodlně zavřít a zamknout. Proto si k vestavbě připevněte i víko nebo dvířka. A panty opět přinýtujte, máte tak jistotu, že se vám dovnitř nikdo nepovolaný nevláme a nezcizí všechno nářadí.

A nakonec usaďte vestavbu do auta
A nakonec usaďte vestavbu do auta (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Jakmile máte celou vestavbu zkompletovanou, opatřenou panty, víkem a petlicí, je na čase si vyzkoušet, zda jste dobře měřili. Celou vestavbu tedy zkuste usadit do zavazadlového prostoru. Jakmile vestavbu "zabydlíte", nebude moci nikam cestovat a zůstane na svém místě.

Při práci jsme použili:

Nýtovací kleště FESTA mají robustní ocelový rám, plastové rukojeti a klíč pro snadnou výměnu koncovek jednotlivých průměrů. Používají se pro materiály nýtů, jako je hliník, ocel, nerez či měď. Více informací o nýtovacích kleštích naleznete na stránkách LEVIOR.

Co znamená mít jedno auto pro dvě využití?

Používáte osobní auto i jako pracovní, a stále máte pocit, že to není ono? Pokud uvažujete nad koupí čistě pracovního auta, ve kterém budete vozit všechno potřebné pracovní vybavení, ale stále se vám nějak nedostává potřebná hotovost, neukvapujte se půjčkami a krkolomným spojováním nespojitelného. Zauvažujte nad praktickou vestavbou do auta na míru.

Vestavby Rebuild-car jsou velmi oblíbené především pro snadnou montáž a demontáž do vozidla. 
Celá vestavba se dá rozložit na jednotlivé boxy a díky tomu si ji do auta nainstaluje pohodlně každý sám. 

Konstrukce vestaveb jsou vyrobeny ze speciálních hliníkových profilů a odlehčených materiálů. Díky nízké váze nezatěžují vestavby zbytečně vozidlo. Použitím těchto materiálů se vestavby pohybují s váhou okolo 50 kg. 

Dále jsou jednoduše vyjímatelné, takže pokud budete automobil potřebovat pro ryze soukromé účely, není nic snazšího, než vestavby vyjmout a uložit. 

  • K uchycení profi stavěné vestavby se používají vždy oka pro upevnění nákladu. Vestavbu uchytíte pomoci závitů a šroubů skrz oko nebo pomocí jednoduchých popruhů. Způsob uchycení závisí vždy na konkrétním modelu vozu. 
     
  • Instalace vestavby nezabere více než 5 minut. Vestavbu vložíte do auta (pro snadnější manipulaci můžete vyjmout všechny boxy), uchytíte pomoci šroubů nebo popruhů, a tašku s matrací a konstrukcí postele vložíte nad nebo za vestavbu.

Zdroj informací: Libovky Pepy Libického, Garland, Levior, AluGro-Pro, rebuild-car.cz

Publikováno: 6. 2. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.