reklama

Zamrzlo vám auto? Můžete tomu předejít jednoduchou péčí!

Osobní automobil je pro mnohé z nás nepostradatelným pomocníkem. Doveze nás do zaměstnání, na nákup nebo na dovolenou. Důležité je, aby se o něj ale i jeho majitel řádně staral, věnoval mu dostatek péče hlavně v zimě, kdy teploty klesají pod bod mrazu a i zdánlivá banalita může vyústit v nepříjemný problém. Pojďte si zopakovat jak na to, aby nám auto v zimě nezamrzlo.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Osobnímu autu je zapotřebí se před zimou věnovat, ušetříte si tak horké chvilky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

V rámci péče o osobní auto je zapotřebí se podívat na otevírání dveří. Prvním a nejčastějším problémem je možné zamrzání dveří v místě styku dveří s jejich těsněním. Na to stačí malý fígl, který spočívá v natření těsnění přípravkem s obsahem silikonového oleje. Co se týká zámku, dnešní vozy klasické zámky již prakticky nemají, otevírají se pomocí dálkového centrálního zamykání a díky důkladnému zakrytování zámku není prakticky třeba se o něj starat. Tam, kde klasický zámek na klíč najdete, použijte speciální mazadlo, které zabrání zamrzání.

Také po umytí auta v zimním období je nutné vozidlo nechat řádně oschnout, ideálně v nevytápěné garáži, pak vás ani při tuhých mrazech nic nezaskočí. Dávejte si jen pozor na krytku hrdla palivové nádrže, tam se často usazují nečistoty a vlhko. A v mrazech pak může dojít k problému, kdy chcete načerpat palivo, ale krytku nelze vyklopit.

Před nabíjením baterie nebo použitím startovacích kabelů se podívejte do návodu na správné zapojení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před nabíjením baterie nebo použitím startovacích kabelů se podívejte do návodu na správné zapojení

Dalším bodem je palivo. Ještě před zimou použijte některý z přípravků, který vytáhne vlhkost z paliva. Jde především o ty vozy, které delší dobu stojí a může tak dojít k vysrážení vlhkosti a následnému problému se startováním. U současných moderních automobilů se tomu vhodně předchází čerpáním prémiových paliv s aditivy.

Také akumulátor může nejednoho majitele auta v zimě vytrestat. Problémy nastávají především tam, kde se často jezdí krátké trasy s větším množstvím zapnutých spotřebičů (ventilátor topení, světla a další), díky čemuž se baterie nestačí dobíjet a vypoví službu. První příznaky bývají sváděny na jinou závadu, avšak zdlouhavé starty, prosvěcování kontrolky závady motoru po nastartování nebo například výpadky přehrávače médií bývají hlavními symptomy. Každoročně proto nechejte dobíjecí systém auta a napětí baterie zkontrolovat odborným servisem.

Zamrzlé přední okno je nepříjemné, spoustu starostí se škrábáním zmrazků vyřeší i klasická igelitová fólie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zamrzlé přední okno je nepříjemné, spoustu starostí se škrábáním zmrazků vyřeší i klasická igelitová fólie

Posledním, co může zamrznout, je chladicí kapalina. Tento jev je spojován hlavně se starými vozidly, kde se příliš nedbá na údržbu a překvapení spočívá v tom, že pokud chladicí okruh zamrzne, často to je s fatálními důsledky pro motor. Prasklý chladič nebo hlava motoru nejsou nic neobvyklého. Proto je nutné namíchat chladicí směs dle pokynů výrobce a za každou cenu nešetřit.

Zdroj informací: autoopat.cz

Publikováno: 15. 1. 2023, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček