reklama

Objevte s námi kouzlo svařování, které je od minulosti s budoucností propojené kouzlem steampunku

Svářeč byl pojem již od dob, kdy první kováři spojovali rozžhavené kovy. Už několik tisíc let před naším letopočtem se stalo sváření nedílnou součástí lidské civilizace. A je jím i dnes, v době high-tech technologií. A právě na tomto pomezí minulosti a budoucnosti se nachází fascinující svět steampunku, kde se sváření stává nejen nástrojem, ale i uměleckou formou. Zjisti, jak se tradiční řemeslo stává základem moderních steampunkových výtvorů.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Svářeč ve starověku i v době po průmyslové revoluci

Svářeč existoval již ve starém Egyptě, kde spojoval kovy pomocí primitivních technik. S největší pravděpodobností zahřívali spojované části do žárů, které potom k sobě přikládali a bušili do nich kladivem. Šlo o velmi pomalý a náročný postup, který však umožnil vytvářet jednoduché nástroje a ozdoby. S rozvojem technologií se posléze objevily nové způsoby svařování, nicméně, pravý průlom v oblasti svařování nastal až v 19. století s nástupem průmyslové revoluce. Došlo zde k vynálezu elektrického oblouku a acetylenu. Elektrický oblouk umožnil tavení kovů pomocí elektrického proudu, což vedlo ke vzniku nových a účinnějších svařovacích metod. Acetylen posloužil jako palivo pro svařování plamenem, které se stalo velmi populární díky své všestrannosti a relativní jednoduchosti. 

Svařování v Česku je spojeno s průkopníky 

Česká republika má dlouhou a bohatou tradici ve svařování, která sahá až do počátku 20. století. Průkopníky tohoto oboru u nás byly zejména Vítkovické železárny a Škodovy závody, které jako jedny z prvních v Evropě začaly využívat elektrické obloukové svařování pro spojování kovových konstrukcí. Po první světové válce se svařování v Československu rychle rozvíjelo, a to zejména díky inovativním řešením českých inženýrů. Českoslovenští svářeči se podíleli na výstavbě mnoha významných průmyslových objektů a infrastruktury, jako byly mosty, elektrárny a továrny. I po rozdělení Československa si obě vzniklé republiky udržely vysokou úroveň ve svařování a dodnes patří mezi přední výrobce svařovaných konstrukcí. Svařování je proto u nás stále žádaným oborem, který nabízí široké možnosti uplatnění pro kvalifikované odborníky. 

Abyste u nás mohli svařovat, potřebujete k tomu minimálně kurz
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Abyste u nás mohli svařovat, potřebujete k tomu minimálně kurz

Jak se stát svářečem? 

Cesta ke kvalifikaci svářeče vede přes odborné kurzy a učiliště. Stát se kvalifikovaným svářečem vyžaduje nejen fyzickou zdatnost a manuální zručnost, ale i teoretické a praktické dovednosti. Aby někdo mohl vykonávat svářečské práce, musí nejprve úspěšně absolvovat odborné zkoušky a získat příslušný certifikát. Tyto zkoušky ověřují nejen znalosti různých svařovacích metod, ale i schopnost číst technické výkresy, vybírat správné materiály a dodržovat bezpečnostní předpisy. Před nástupem do kurzu je navíc nutné splnit i určité zdravotní požadavky, jako je například dobrý zrak a bezproblémové rozlišování barev.

V České republice existuje řada institucí, které nabízí kvalitní výuku svařování. Délka a náročnost kurzů se liší podle požadované kvalifikace. Svářeči mají široké možnosti uplatnění v různých průmyslových odvětvích, od automobilového průmyslu, přes energetiku, až po stavby lodí, ponorek a mostů. Mohou se specializovat na různé svařovací metody, materiály a technologie. Kariéra svářeče nabízí nejen zajímavou a různorodou práci, ale také možnost vysokého výdělku a stabilního zaměstnání. Kurzy svařování jsou proto pro mladé lidi, kteří hledají perspektivní povolání, zajímavou alternativou ke studiu na vysoké škole. 

Svařování má v Česku dlouhou tradici
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Svařování má v Česku dlouhou tradici

Svařování jako řemeslo = kreativita a preciznost 

Svařování není pouze technickou činností, ale i formou uměleckého vyjádření. Svářeči vytváří složité konstrukce, které nejsou jen funkční, ale i esteticky působivé. Díky své preciznosti a zručnosti se podílejí na výrobě široké škály produktů, od mostů a budov, až po umělecké instalace.   

Svařování jako klíč k steampunkovému světu

Steampunk je fascinující žánr, který umně spojuje eleganci viktoriánské éry s futuristickými technologiemi. Je to spíše o fantazii a kreativitě, o vytváření nových světů a technologií, které by mohly existovat. Sváření přitom ve steampunku hraje zásadní roli, protože umožňuje tvůrcům steampunkových artefaktů realizovat své nejdivočejší sny. Díky sváření tak mohou vznikat jedinečné a originální mechanismy, zbraně, vozidla, ponorky a další předměty. Svářeči, kteří se věnují steampunku, často experimentují s různými materiály, technikami a povrchovými úpravami, aby dosáhli co nejautentičtějšího vzhledu svých výtvorů. 

Jedním ze symbolů steampunku jsou stylové ponorky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jedním ze symbolů steampunku jsou stylové ponorky

Schuelerovy ponorky oživují příběhy Julesa Verna 

Příkladem toho je i Rolf Schueler, jenž si na zahradě postavil malou podvodní stanici. Budoval ji skoro dva roky. Najdete na ní zásobovací zařízení s čerpadlem, podzemní ponorku zvanou Draculus, kterou umně zakomponoval do scénáře zahrady, což byl šílený úkol. Co s ní udělal? Celá ponorka je vlastně nádoba na stlačený vzduch. Ležela někde nevyužitá, a tak si jednoho dne Rolf řekl, že si z ní postaví ponorku. A jelikož šlo o podzemní ponorku, která se zahrabe do země, vytvořil jí vrtací hlavice. Mimo to je však možné v ponorce praktikovat ještě několik dalších věcí.

Můžete ji třeba zevnitř obsluhovat. Zevnitř je totiž možné pohybovat záchytnými rameny, jde nastavit i reflektor do správné polohy. Nahoře je namontovaný naviják, který by měl ponorku vytáhnout, kdyby nastal nějaký problém. Na boku má speciální kyslíkové nádrže, což jsou vlastně staré plynové lahve, které jim zbyly z předešlých projektů. Zásobovací stanice ponorky Draculus je gigantické tepelné čerpadlo (které původně sloužilo na koupališti), sestrojené pro zásobování ponorky stlačeným vzduchem. Celý tento ohromný systém váží neuvěřitelných 7 tun.  

“Co je samozřejmou potřebou, je palivo pro toto zařízení, a také potřebujete ještě tlakoměr a malý jeřáb, s nímž je ponorka zásobována materiálem, plynovými lahvemi a tak dále,” vysvětluje Rolf. Vymyslel si také, že by mělo být možné se posadit i do stroje. A tak vyrobil ze starého bagrového pásu sedačku, která váží skoro 400 kilo. Vedle ní na řídícím pultu najdete halofon, který je spojený s ponorkou a ke stroji jsou přimontovány i zásobovací tanky. A nakonec, aby to skutečně vypadalo jako stará výzkumná stanice, dal celému čerpadlu určitý barevný styl. 

Rolf Schueler je tvůrce krásné ponorky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rolf Schueler je tvůrce krásné ponorky

Kdo je Rolf Schueler? Kovář a svářeč steampunkových snů

Rolf Schueler je duše, která oživuje kouzlo steampunku spolu se svým bratrem Alexem v DrachenSchmiede Flederwisch-Fürth. Jejich vášní je nejen svařování, ale i vytváření jedinečných zážitků pro všechny, kdo milují svět parních strojů, ozubených kol a dobrodružství. S nesmírným nadšením a zručností vytváří v DrachenSchmiede unikátní exponáty a prostředí, které návštěvníky přenese do světa steampunkových snů. Jejich láska ke kovu, preciznost a kreativita se projevují v každém detailu této jedinečné Erlebniswelt. Rolf není jen kovář a svářeč, ale vizionář, který ukazuje, že i v dnešní době můžeme nechat svou fantazii klesat do hlubin oceánu, kde můžeme pronikat do nitra mechanických srdcí parních ponorek. 

Zdroje informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s. r. o., drachenschmiede-flederwish-furth.de, cws-anb.cz, abicko.cz, svareckekurzy.cz

Publikováno: dnes, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat