reklama

Svařujte elektrodou jako praví mistři svářeči

Mezi základy svařování patří i elektrodové svařování jako jedna z nejstarších metod svařování, která využívá tavení kovu elektrickým obloukem mezi elektrodou a svařovaným materiálem. Zapálením oblouku mezi elektrodou a základním materiálem dochází k roztavení kovu a vzniku tavné lázně. Nečekejte, že vám svařování elektrodou půjde hned od začátku, postupem času ale určitě přijdete na správný postup, sladění pohybů a vytvoření dokonale pevného sváru.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Elektrodové svařování pro kutily

Technologie svařování tzv. obalenou elektrodou patří k nejčastěji používaným způsobům nerozebíratelného spojování materiálů. Elektrodové svařování je známé také jako obloukové svařování MMA. 

Naučit se správně svařovat chce trochu času a cviku. Není to o tom, že si stoupnete ke svářečce a dílo je hotovo. Dobrý a pevný svár vykouzlíte postupným zdokonalováním se. Následující článek vám vysvětlí, jak se svářečkou a elektrodami vůbec zacházet, čeho se vyvarovat a co je podstatou svařování. Tedy takové základy svařování v kostce.

Mezi nedůležitější základy elektrodového svařování patří bezpečnost. Svařování je riziková činnost, kde hrozí popálení a poškození zraku. Je tedy nanejvýš nutné zachovávat správný pracovní postup a používat ochranné pracovní pomůcky:

  • svářečský oblek nebo koženou zástěru
  • ochranné kožené rukavice
  • svářečskou helmu nebo celoobličejový štít pro svářeče

Buďte ohleduplní i ke svému okolí, protože svařovací oblouk vydává silné ultrafialové záření, které může zapříčinit zánět spojivek. Informujte proto před zahájením práce ostatní pracovníky ve svém dosahu.

Princip spočívá v hoření oblouku mezi materiálem a elektrodou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Princip spočívá v hoření oblouku mezi materiálem a elektrodou

Ještě před nedávnem se pro elektrodové svařování používala trafo svářečka, která byla neforemná, velmi těžká a pro řadu akcí velmi nepraktická. Dnes se nejčastěji svařuje obalenou elektrodou pomocí invertorových zdrojů. 

Invertorová svářečka se od běžných svářeček liší zejména svými rozměry. Je podstatně menší, a tím pádem i mobilnější. Snadno se přenáší a používá. Pro kutilské svařování je jako dělaná. 

Obalené elektrody pro elektrodové sváření (MMA) se dělí dle použitého obalu elektrody a složení kovového jádra elektrody. 

  • Pro střídavý proud se používají elektrody rutilové
  • Pro stejnosměrný proud se používají elektrody bazické
Základem je vybrat správnou elektrodu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Základem je vybrat správnou elektrodu

Svářecí bazická elektroda je nejpoužívanější nízko vodíková bazická elektroda. Používá se např. pro elektrodové svařování tlakových nádob, mostů, kotlů, jemnozrnných ocelí a podobných materiálů. Jak e patrno, používají se tyto elektrody pro silnější kovové materiály.

Rutil-celulózová elektroda se používá pro všeobecné použití obloukového svařování MMA. Je vhodná pro svařování konstrukční oceli v poloze pod rukou, svařování i tzv. stehování tenkých plechů, profilů a materiálů, při montážích a podobně. Obecně se používají pro svařování běžné nelegované oceli tedy železa.

Dále je možné se pouštět do svařování nerezu nebo hliníku. Pro oba tyto materiály je nutné zvolit speciální elektrody.

Základy elektrodového svařování

Pečlivé očistění povrchu materiálu v místě, které se bude svařovat, je nezbytné. Materiál musí být suchý, zbavený mastnoty a rzi. Ideální je očistit povrch technickým benzínem, který rovněž napomůže dokonalému přenosu proudu mezi elektrodou a svařovaným materiálem. Kromě svářečky, elektrod a svařovaného materiálu budete potřebovat také upínací svěrky.

Elektrodové svařování je proces, který slouží k vytvoření trvalého, nerozebíratelného spoje
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Elektrodové svařování je proces, který slouží k vytvoření trvalého, nerozebíratelného spoje

Dalším krokem je nastavení svářečky a zapojení kabelů. Kabel s držákem elektrody zapojte do svorky s odpovídajícím pólem (+/-) tak, aby polarita vždy odpovídala typu elektrody. Tento postup je použitelný pro elektrodové svařování moderními invertory, u trafo svářeček se polarita nemění a svařovací kabely jsou velmi často připojeny napevno.

  • Zemnící kleště čili svěrku zemního kabelu připněte ke svařovanému materiálu co nejblíže místu svaru na vodivou část.
  • Elektrodu upevněte do držáku čili kleští. Je jí třeba uchytit pevně, aby se dobře ovládala a pevně držela.

Důležitým bodem je nastavení velikosti svařovacího proudu. Výrobci elektrod vždy uvádí doporučenou velikost svařovacího proudu, stejně jako i správnou polaritu na krabičce s elektrodami. 

Velikost proudu v ampérech se rovná přibližně čtyřicetinásobku průměru elektrody v milimetrech.

Pokud se svařováním začínáte, nejvhodnější způsob elektrodového svařování bude vodorovně. Jakmile získáte cvik a zručnost, můžete se pokusit i o svařování svisle nahoru, svisle dolu, nad hlavou a podobně. Pro dosažení rovnoměrného a kvalitního svaru je potřeba vždy dodržovat předepsané parametry a vybírat vhodnou elektrodu podle požadovaných instrukcí výrobce.

Svařování elektrodou je základní technologie svařování
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Svařování elektrodou je základní technologie svařování

Pokud máte svěrky upevněné, uchycenou elektrodu a nastavenou svářečku, přiložte elektrodu ke kovovému materiálu a lehce o něj škrtněte, čímž zapálíte elektrický oblouk. Následně elektrodu oddalte asi o 5 mm od kovového materiálu, aby se elektroda nepřilepila. 

Jakmile začnete lehce elektrodou pohybovat, vznikne tavná lázeň a dochází k roztavení kovu. Elektrodu k materiálu směřujte pod úhlem cca 30-60° a pohybujte jí nejen ve směru svaru, ale i do stran. Je potřeba udržet stále stejnou vzdálenost elektrody od svařovaného materiálu a konstantní rychlost. Pro začátečníky je elektrodové svařování poměrně nesnadné, elektrody se rychle odtavují a oblouk se bude různě prodlužovat nebo zkracovat. 

Mezi nejčastější problémy se řadí přilepování elektrod, zhášení oblouku, výběr špatných elektrod nebo nestejná tloušťka svaru.

Zdroj informací: Libovky Pepy Libického, pořad REUSE, svarecikukla.cz, atreon.cz, svarecky-elektrody.cz

Publikováno: 15. 8. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová