reklama

Vlašky, plymutky nebo leghornky? Jaká plemena slepic jsou nejlepší?

Slepice chované za účelem produkce vajec se nazývají nosnice. Díky šlechtění vznikla během soužití člověka a kura domácího nejrůznější plemena slepic. Hybridní typy nosnic vytlačují snáze adaptovaná čistokrevná plemena, která byla šlechtěna do podmínek malochovů. Plemena slepic se liší charakterem i využitím.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Poznáte plemena slepic?

Slepice a jejich chov se opět vrací do módy, ale ne jako módní výstřelek, nýbrž jako praktická záležitost. Slepice, jak známo, snáší vajíčka, a kdo je nakupuje běžně v obchodech, ví, kolik stojí takové plato vajec.

Chov slepic na druhou stranu není nijak náročný, zvládne to i úplný laik, který v životě nechoval ani akvarijní rybičky. Pokud zajistíte slepičkám vhodný výběh, kurník a odpovídající krmivo, budou spokojené a budou hlavně snášet.

Mnozí chovatelé (zejména ti začínající nebo "sportovní") nekladou na plemena slepic moc velký důraz. Postačí jim, aby tvor, kterého si koupí, vypadal jako slepice a aby produkoval vejce. Chovatelé "fajnšmekři" ale vědí, že ne každé plemeno snáší vejce jako z kulometu, některé je spíše masné a některé slepice jsou prostě slepice a mají svou hlavu.

Oblíbená plemena slepic pro chov

Slepice Isabrown

Tato plemena slepic jsou pro chov nejrozšířenější a patrně nejoblíbenější. Někdo možná namítne, že jsou to obyčejné hnědé slepice, ale pokud si je lépe prohlédnete, poznáte, že je zdobí jantarově hnědé peří, slepice mají měděnou barvu očí a patří mezi hybridní nosnice. Snáší až kolem 280 vajec ročně, ale navíc jsou jejich vejce velká. Dospělá slepice váží kolem 1,5 kg.

Slepice Isabrown patří mezi nejběžnější plemena slepic
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slepice Isabrown patří mezi nejběžnější plemena slepic

Bílé plymutky

Mezi další oblíbená plemena slepic patří plymutky, které se pyšní krásnou bílou barvou. Tyto slepice patří spíše mezi nenáročná plemena slepic, jsou mohutnější, dobře snášejí chladnější teploty, nemají veliký temperament a někdy se možná přijdou i pomazlit. Vyznačující se častou snáškou velkých vajec o hmotnosti 50 - 55 g se světle hnědou skořápkou. Jsou také oblíbeným masným plemenem. Patří mezi středně těžká plemena s váhou 2,3 - 2,9 kg.

Plymutky se pyšní krásnou bílou barvou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plymutky se pyšní krásnou bílou barvou

Leghornky

Další bílé slepice, které dokonce snáší i bílá vejce, jsou lehgornky. Během roku vám jedna slépka snese až 330 kusů. Leghornky patří mezi typická nosná plemena slepic. Jsou velmi plaché, a také jsou to velmi hrabavé slepice. Leghornka je slepice, která dokáže velmi dobře odolat teplu a také zároveň i chladu. Plemeno má nekonfliktní povahu, může být tedy chováno s dalšími plemeny slepice.

Sussexky

Sussexka je přizpůsobivá slepice s klidnou povahou a převážně bílým zbarvením a lehce tmavým peřím. Jsou to velmi mazlivé a přítulné slepičky, které patří mezi nosné hybridy a nechovají se jen pro snášení vajec, ale i pro své maso. Výše snůšky činí až 300 vajec ročně. Jsou vhodné pro začínající chovatele, jsou přátelské a snadno přizpůsobivé. Sussexky jsou dobré kvočny. Kuřátka rychle a bezproblémově rostou.

Sussexka je přizpůsobivá slepice s klidnou povahou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sussexka je přizpůsobivá slepice s klidnou povahou

Vlašky

Vlašky jsou tradičním plemenem slepic, které je oblíbené pro svou barevnou rozmanitost, nenáročnost a vysokou snůšku. Jsou to létavé, elegantní a odolné slepice.  Potřebují veliký výběh, kde si mohou hrabat. Řadí se mezi lehké plemeno slepic, které je zpravidla chováno pro výtečnou snášku. Jsou neskutečně odolné, ať už vůči teplotám nebo počasí, ale jsou také svébytné a svéhlavé, a velmi často vedou v hejnu boje o rivalitu a dominantní postavení. Slepice dorůstají maximálně do 2,4 kg. Množství vajec je až 200 kusů za rok.

Česká plemena slepic:

  • šumavanky
  • česká zlatá kropenka
  • posázavská chocholatá

Kur domácí (Gallus gallus f. domestica) čili slepice je domestikovaný tvor. Všechna plemena původního kura domácího pocházejí pravděpodobně z Asie. Jejich užitek je nejen v pravidelném snášení vajec, ale i v chutném mase. Zužitkovat se dá ale i slepičí peří, a dokonce i slepičí trus, který se s oblibou používá jako hnojivo. Ač to spousta lidí neví, slepice jsou všežravci - do jejich jídelníčku se zařazují nejen nejrůznější obiloviny, bobuloviny, jádra, kousky zeleniny a ovoce, ale také žížaly, červi, brouci či létavý hmyz. 

Zdroj informací: Zahradník po ruce, slepicar.cz, hobbio.cz

Publikováno: 20. 7. 2024, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová