reklama

Začněte s chovem těchto opeřenců, jsou užiteční i zábavní

Slepice jsou pro chov velmi oblíbené. Jsou učenlivé, chytré a mohou být domácími mazlíčky stejně jako pes nebo kočka. Kromě toho, že ponesou vejce, zbaví vaši zahradu hmyzu, jejich trus pohnojí trávník a ještě bude radost je sledovat.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pusťte se do chovu slepic, jsou nenáročné, užitečné i zábavné (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Podmínky chovu slepic:

Chov slepic není tak náročný jako chov velkých hospodářských zvířat. Aby byly zdravé, spokojené a dlouho nesly, zajistěte jim vhodné podmínky. Dopřejte jim dostatek čisté vody. Je to klíčové pro chov jakéhokoli zvířete. Bude stačit velká nádoba, ve které budete udržovat čistou vodu. Slepice vás zbaví zbytků z kuchyně. A nejde jen o slupky z brambor. Můžete jim v klidu dát i maso, vnitřnosti a jiné živočišné zbytky. Ty musí být samozřejmě jinak nezávadné – nesmí být plesnivé a shnilé apod.

Zajistěte jim bydlení – tedy kurník. Tam budou snášet vejce, schovávat se při nepřízni počasí a samozřejmě tam budou také přespávat. Jeho podoba a vybavení má svá jasná pravidla, co se týká velikosti, umístění snáškových hnízd a podoby hřadů, na kterých slepice spí. Pusťte je ven – slepice kromě kurníku potřebují i výběh. Mohou se tam napást, hrabat a živit se také hmyzem, červy a žížalami. Udává se minimum kolem 10 m² na jednu slepici. Čím větší prostor bude, tím spíše se tam udrží tráva. Tu navíc slepičí trus pohnojí. Ve výběhu by neměl chybět stín tvořený stromem nebo stříškou.

Slepice potřebují kurník - na snášení vajec i na nocování
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Slepice potřebují kurník - na snášení vajec i na nocování

Dopřejte jim přirozenou očistu – vytvořte jim popeliště. Na suché (kryté místo) dejte ohrádku nebo nádobu či bednu, kterou je ideální vyplnit dřevěným popelem. Namíchat ho můžete i se suchým pískem nebo hlínou. Slepice si v něm udržují čisté peří, zbavují se nadbytečného tuku v peří i parazitů. Nejčastěji se u nich vyskytují čmelíci, kteří sají krev. Při velkém rozšíření mohou kromě snížení produkce vajec i oslabit drůbež, a dokonce způsobit úhyn slepic. Při větších problémech už je vhodné poradit se s veterinářem o léčbě.

Pořiďte si hejno. Nikde se neříká, kolik slepic byste měli mít pro jejich spokojený život, ale alespoň 10 kusů je vhodných pro optimální společenský život. A také pro dostatek vajec. Počítejte s tím, že budete mít od jedné slepice asi jedno vejce obden. Krátkodobě to může být i vejce každý den. Ale snáška probíhá v turnusech, někdy nesou více, jindy nenesou vůbec.

Na dvorku můžete mít různě barevné slepice
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na dvorku můžete mít různě barevné slepice

Krmení slepic

Při způsobu krmení máte na výběr. Můžete sáhnout po předpřipravených krmných směsích, které obsahují ideální poměr toho, co by slepice v tom kterém období života měla mít. Ve většině případů půjde tedy o směs pro nosnice.

Protože to je ale nejvíce finančně náročné, můžete si směs míchat sami. Stačí koupit pytle jednotlivých obilnin - sóji, kukuřice, přidat minerální komplex a vápno pro kvalitní skořápku, pokud je zapotřebí. Důležité je ale dodržet optimální poměr. 75 % krmné dávky by mělo tvořit obilí, nejlépe směs pšenice a kukuřice v poměru 2:1, 20 %, potom bílkoviny v podobě sóji, hrachu, vojtěšky apod. Zbývajících 5 % je určeno pro vitamíny a minerály. Když slepicím ještě dopřejete travnatý výběh a zmíněné zbytky z kuchyně, budou spokojené.

Krmit můžete připravenou směsí
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Krmit můžete připravenou směsí

Slepice Dominant

Slepice Dominant jsou světově známé, a to především pro svou vysokou výkonnost. Jde o nosný hybrid, který vám za vhodných podmínek dá velké množství vajec – až 320 kusů za rok. Kromě toho jde o klidné a mírné slepice, které nemají tendenci k létavosti. Jsou i barevně pestré – můžete mít slepice bílé, modré, kropenaté, žíhané nebo černé. Výhodné je si každý rok pořídit jinou barevnou variantu.

Na první pohled poznáte, jak je slepice stará. Budete mít jednodušší jejich vyřazování. Navíc umí tyto slepice ještě jednu zajímavost, a tou jsou barevná vejce. Typ Greenshell vám bude snášet vejce barvy v odstínech modré až zelené a jejich kombinací. Darkshell nese vejce až tmavě hnědé barvy, některá vejce jsou i nafialovělá či skvrnitá. Pak jsou samozřejmě běžná bílá a hnědá či krémová vejce.   

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak na domácí chov králíků:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 1. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová