reklama

Chov slepic získává na oblibě

Zdražování vajec, domácí produkce a také úspora finančních prostředků je jedním z důvodů, proč chov slepic-nosnic stoupá na popularitě. Na venkově zcela běžný jev se ve městech stává moderní realitou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chov slepic je stále oblíbenější (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro malochov nejsou v České republice žádná výrazná omezení, budoucí nařízení Evropské komise o registraci každého chovu ještě není v tuto dobu v platnosti. V současné době není povinné registrovat chovy nosnic – slepic, které produkují konzumní vejce neuváděná na trh. Chovy, které produkují konzumní vejce na trh, mají povinnost registrace u Českomoravské společnosti chovatelů. Místní vyhlášky obcí nebo měst mohou nařízením upravovat dle územního plánu omezení chovu slepic. Jde především o místa, kde by mohly chovy výrazně narušovat sousedskou pohodu.

Samotný chov slepic se spíše hodí pro zkušenější chovatele než pro úplné začátečníky, neboť slepice je živý tvor, který má své potřeby. Nejde jen o pravidelné krmení kvalitními surovinami, jakými jsou krmné směsi, které můžete obohatit čerstvou trávou nebo zeleninou, a dostatkem vody na pití, ale i úklid výkalů a výměna podestýlek.    

Vhodné krmítko pro slepice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vhodné krmítko pro slepice

Pokud budete chtít slepice chovat ve zděném kurníku, budete muset mít souhlas stavebního úřadu, který stavbu může a nemusí povolit. Řešením je výstavba dřevěného kurníku, který mít povolení stavebního úřadu nemusí, ovšem hluk a každodenní přítomnost slepic může rušit sousedy. Dřevěný kurník si můžete objednat i u specializovaných výrobců, kteří nabízí zateplené i nezateplené varianty.  Kurník budou využívat slepice především v noci a bude i ochranou před případnými predátory. Pokud slepicím vytvoříte v kurníku snůšková hnízda nebo kukaně, budou mít vhodné místo pro snášení vajec a vy je budete moci lehce vysbírat.

Slepice v hejnu potřebují v kurníku prostor 1 m² pro 3–5 slepic, u většího hejna 7–8 slepic je možné považovat za příjemný prostor 1 m² pro zdrobnělá plemena. Automatické zavírání kurníku jistě uvítají všichni, kdo chtějí mít slepice chráněné od predátorů. Další výhodou je úspora času, nemusíte ráno brzy kurník otevírat a k večeru opět zavírat. Nosnice by měly mít mimo snůškových hnízd v kurníku i bidýlka na spaní, případně schůdky od dveří do výběhu.

I v dřevěném kurníku se bude vaším slepicím dařit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I v dřevěném kurníku se bude vaším slepicím dařit

Slepice mimo kurník potřebuje ke svému životu i prostor, nejlépe výběh osázený stromy, které dokážou poskytnout dostatečný stín, a rádi využijí nejlépe zatravněnou plochu k nutnému pohybu. Pro jednu slepici jde o prostor o velikosti 10–25 m². Výběh je ideální oplotit, zbráníte tak slepicím v jejich toulkách za „lepším“. Mnohdy je nutné slepice izolovat od okolních volně žijících ptáků, kteří čas od času přenášejí ptačí chřipku. Opatření vyhlašuje Státní veterinární správa, která stanovuje doporučení, za kterých lze nosnice chovat. Tato doporučení je vhodné dodržet, neboť jen tak uchráníte vaše nosnice před nákazou.

Slepice je někdy nutné chránit plotem z pletiva
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slepice je někdy nutné chránit plotem z pletiva

Ideálními nosnicemi jsou hybridky, které jsou speciálně vyšlechtěné na snášku, kterou vás příjemně překvapí skoro každý den. Mohou být však náchylnější na nemoci, protože časté snášení slepice dost vyčerpává.

Oblíbené druhy užitkových hybridů jsou Isabrown nebo Dominant. Druhý druh je v českém šlechtitelském programu již více než 20 let. Doporučené období chovu Dominantu je 78 týdnů, snášejí okolo 300 ks vajec o hmotnosti 62,5 g hnědé barvy. Denní spotřeba krmiva je 122 g a hmotnost nosnice se pohybuje od 2,15 do 2,5 kg. Bílá vejce snáší hybrid dominant Leghorn, menší krémová nebo bílá vejce snáší hybrid dominant koroptví nebo dominant Tricolor.

Sběr vajíček se stane oblíbenou činností u vlastního chovu slepic
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sběr vajíček se stane oblíbenou činností u vlastního chovu slepic

Ideální pro malochov jsou nosnice ze šlechtitelského programu Hendrix Genetics, které patří ke světové špičce. Bovans Sperwer (dle svého zbarvení nejsou snadným terčem dravců), ale především ISA Sussex jsou v posledním desetiletí hodnocena jako nejlepší slepice na světě nejen pro vysokou nosnost, ale i malou spotřebu krmiva.

Český druh Moravia BSL je oblíben pro mimořádnou odolnost a nenáročnost. Isa Sussex - váží 2,3 kg má doporučené období ideální chovu 72 týdnů, snášku má okolo 319 ks o hmotnosti průměrného vejce 63,1 g hnědé barvy, s denní spotřebou krmiva 124 g.

Bovans sperwer - 2,3 kg vážící nosnice má doporučené období chovu 80 týdnů, při kterém snese 320 ks vajec hnědé barvy o průměrné hmotnosti jednoho vejce 63 g. Denní spotřeba krmiva nepřesáhne 120 g. Český druh Moravia BSL - 2,2 kg vážící nosnice má doporučené období chovu v délce 74 týdnů, celkem snese 290 ks vajec krémového zbarvení o průměrné hmotnosti 60,7 g s denní spotřebou krmiva 120 g.

Nosnice plymutky v různých barevných rázech patří k velmi klidným a přítulným nosnicím, které jsou odolné. Nesou 180 až 220 vajec a jejich výhodou je, že snášejí i v zimním období s průměrnou hmotností jednoho vejce 60 g.  

Ať už si vyberete kterýkoliv druh nosnic, jistě se vám při správné péči a dostatečném zázemí odmění kvalitními domácími vejci, která budou chutnat celé rodině.   

Zdroj informací: prachaticky.denik.cz; cmsch.cz; kurice.cz; plymutky.cz

Publikováno: 14. 3. 2023, Autor: Šárka Miškovská (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Šárka Miškovská