reklama

Staňte se dřevorytcem. Stačí kopírák a horní frézka

Ačkoli frézování dřeva, respektive práce s horní frézkou, patřilo dříve k vyšší dívčí, dnes už nikoli. S horní frézkou může pracovat každý kutil. My si v textu popíšeme, jak se pomocí šikovné horní frézky proměnit v řezbáře nebo dřevorytce. A nebojte se, opravdu nepůjde o nic složitého. Dokonce není potřeba ani umělecký talent, nahradí ho totiž kopírák.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Fréza místo dlátka

V našem případě si ukážeme, jak pomocí frézování dřeva vyrobit hezkou dřevěnou rytinu. Takže kromě samotného stroje bude potřeba ještě kus dřeva, třeba smrkového, a brusný papír. To je všechno, nic víc mít nemusíte. Vlastně ještě jednu důležitou věc – chuť do práce a trpělivost, protože o ni jde v dřevorytectví především.

Důležitý je výběr nástroje

Existují stovky druhů stopkových fréz, které můžete do frézky upnout. My si vybereme speciální frézku pro dřevorytectví. Vlastně speciální ani moc není – jedná se o obyčejnou frézku, která má ale velmi úzký břit. To je důležité, protože dřevorytectví se zaměřuje právě na jemné detaily.

Zvolte frézu s malým průměrem. Dobře se s ní dělají detaily
i (Zdroj: PRIMA DOMA media s.r.o.)
Zvolte frézu s malým průměrem. Dobře se s ní dělají detaily

Do frézky si upněte nástroj a můžete se pustit do práce. Otáčky při frézování dřeva se neřídí tím, jaký obrázek frézujete, ale průměrem frézy a výkonem motoru. Optimální otáčky frézy naleznete na jejím obalu. Spusťte stroj, frézku ponořte do materiálu a začněte frézovat nakreslený obrázek. Pozor na moc vysoké otáčky – dřevo se může pálit a fréza se otupí. Totéž platí, pokud necháte zapnutou frézku ponořenou moc dlouho ve dřevě – také se začne pálit.

Frézovaný materiál si dobře upevněte
i (Zdroj: PRIMA DOMA media s.r.o.)
Frézovaný materiál si dobře upevněte

Postupně odfrézujte vybrané tvary obrázku. Doporučujeme používat odsávání – jednak budete na práci lépe vidět a práce bude také kvalitnější. Poté, co máte tvar vyfrézovaný, stačí ho přebrousit jemným brusným papírem. A máte hotovo.

Brusným papírem dodělejte drobnosti
i (Zdroj: PRIMA DOMA media s.r.o.)
Brusným papírem dodělejte drobnosti

Vyfrézovaný obrázek si můžete pochopitelně dále upravovat – třeba ho natřít barvou nebo lazurou. V našem případě jsme si s dílem vyhráli ještě víc. Želvu jsme totiž zalili barevným epoxidem a na desce stejnou metodou vyznačili písčitou pláž. Při ní jsme si trochu pomohli i pískem – není sice pravý mořský, ale obyčejný říční. I tak ale atmosféru moře hezky dokreslil.

A je hotovo.

A tohle je výsledek. Dobré, že?
i (Zdroj: PRIMA DOMA media s.r.o.)
A tohle je výsledek. Dobré, že?

Hodně výkonu v malém těle

Horní frézka Powerplus POWE80020 má všechno, co k frézování potřebujete – tedy dostatečný výkon a spoustu možností nastavení. Nastavit si můžete otáčky nástroje, hloubku jeho zanoření, k dispozici je také adaptér pro odstávání. Důležitý je při frézování dřeva dobrý výhled na opracovaný materiál, což tento stroj také dokonale splňuje. Upínací kleština je 12mm, takže umožňuje upnout širokou paletu nástrojů. Fréza při tom všem váží jen necelá tři kila, což z ní činí hodně obratného pomocníka.

Zdroj informací: Pořad Receptář prima nápadů, rubrika Žena za ponkem

Publikováno: 6. 6. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč