Frézování dřeva je zábava. Díky horní frézce si budete moci vyrobit okrasné hrany, drážky ve dřevě nebo například čepy a dlaby při konstrukci nábytku z masivu. Horních frézek je na výběr celá řada. Liší se výkonem a průměrem kleštin – ty mají standardně průměr 6, 8 a 12 mm. S tím (a s výkonem motoru) souvisí také maximální průměr frézy, které do frézky můžete upnout.
Fréza nebo frézka
Ačkoli se to na první pohled může jevit jako popletené, je to tak. Frézka je samotný stroj, který při práci používáte. Fréza je pak nástroj, jenž do frézky upínáte. V následujících řádcích bude řeč o ručních horních frézkách.
Jakou horní frézku vybrat?
Každá horní frézka nabízí podobné možnosti. Dražší stroje umožňují pohodlnější a přesnější nastavení frézy a použití větších průměrů fréz. Důležité je rozmyslet si, co budete frézovat – jestli se chystáte frézou pouze zaoblovat hrany dřeva, můžete zvolit levnější a menší stroj – třeba jednoruční ohraňovací frézku. Pro frézování drážek nebo dlabů je lepší výkonnější motor, který umožní použít větší frézy. Tip: pozor si dávejte na to, aby měla frézka nastavitelný rozsah otáček. Každý průměr frézy totiž vyžaduje jiné otáčky.
Upnutí nástroje
Do frézky můžete upínat nepřeberné množství fréz – drážkovací, rádiusové, ohraňovací, frézy na výrobu kuchyňských dvířek a podobně. Všechny se upínají pomocí stopky – válcové části frézy. Na frézce povolte pomocí klíče kleštinu a dovnitř vsuňte stopku nástroje. Nezasouvejte ji až na doraz. Průměr kleštiny musí samozřejmě odpovídat průměru stopky nástroje. Praktičtější je pořídit si frézku s větší kleštinou, do které pak pomocí redukcí můžete nasadit i menší frézy. Kleštinu pořádně dotáhněte klíčem a vyzkoušejte plynulý pohyb nástroje.
Nastavení hloubky frézování
Frézka má na těle stupnici v milimetrech, kde můžete nastavit hloubku frézování. Nejrychlejší je ponořit frézku na hranu materiálu a nastavit si nulu. Na stupnici pak budete přesně vědět, jak hluboko máte frézku při práci ponořenou. Některé frézky mají aretační systém, který umožňuje plynulé a rychlé nastavení hloubky zanoření nástroje. Pokud používáte ohraňovací frézku, nastavte si ji tak, aby břity frézy ležely přímo na hraně materiálu. Tip: Správné nastavení frézy si vždy vyzkoušejte na zkušebním vzorku materiálu.
Seřízení paralelního dorazu
Každá frézka má ve výbavě také paralelní doraz. Jde v podstatě o pravítko, které klouže po hraně materiálu a zajišťuje rovnou řeznou hranu. Nastavte si vše podle potřeby tak, aby fréza projížděla místem, které jste si na materiálu vyznačili. Pozor na to, že paralelní pravítko zajišťuje lineární frézování jen částečně. Aby fungovalo, musíte na něj zboku mírně tlačit a držet ho tak přitisklé k hraně materiálu.
Frézování
Obal od frézy by měl obsahovat údaje o optimálním počtu otáček (někdy bývá vyznačen přímo na nástroji). Ty si nastavte na frézce. Položte frézku na materiál tak, aby se jí nástroj nedotýkal. Zapněte stroj a frézu spusťte do hloubky, kterou jste si nastavili na stupnici. Pomocí zadní páčky zajistěte polohu frézy a plynulým pohybem začněte frézovat. Důležitou věcí je odsávání – bez něj se vám bude frézovaná drážka rychle zanášet pilinami.
Během jednoho průjezdu frézkou odebírejte maximálně 3 mm materiálu. Pohyb frézky musí být plynulý – malá rychlost způsobí vypálení dřevěného materiálu a rychlé otupení frézy, velká rychlost zase přinese jen nekvalitně opracovaný povrch. Frézovanou část projeďte dvakrát – jednou směrem k sobě a podruhé od sebe. Tip: Opatrní buďte při vyjíždění frézy z povrchu frézovaného dílce. Právě v těchto místech snadno dojde k vyštípnutí materiálu.
Kopírovací ložisko
Na frézování hran se skvěle hodí frézy s kopírovacím ložiskem. Jejich výhodou je, že nepotřebujete paralelní doraz a vedení frézy po hraně materiálu bude vždy přesné. Výškově si nástroj nastavte tak, jak je popsáno v předchozích krocích. Pak už jen stačí zapnout frézku, přiložit kopírovací ložisko, které je přímo na nástroji, k hraně materiálu a začít frézovat. TIP: Pozor při frézování rohů stolů, skříní a dalšího nábytku. V rozích instinktivně snížíte rychlost pohybu frézky, čímž může dojít k vypálení dřeva.
Rohy se snažte frézovat buď nižšími otáčkami, nebo je frézujte nadvakrát tak, že samostatným pohybem frézujete každou stranu rohu zvlášť. TIP: Kopírovací ložisko udržujte v čistotě. Například zaschlá smůla může způsobit, že vyfrézovaná hrana nebude zcela rovná.
Nezapomínejte na bezpečnost
Veškerý frézovaný materiál řádně upněte. Při nasazování frézy musí být stroj odpojen od přívodu elektrického proudu. Pokaždé použijte ochranné brýle a chrániče sluchu. Nezapomínejte ani na to, že fréza bývá horká – když ji budete chtít hned po práci vyměnit, můžete se nepříjemně spálit.
Zdroj informací: autor článku
Podívejte se, jak vrtat do kovu:
Publikováno: 11. 1. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč