Sražení hrany pomocí horní frézky je velmi jednoduché. Stačí si vybrat vhodnou frézu, nastavit úběr materiálu, případně otáčky frézy, a můžeme se pustit do práce. Text se bude zabývat všemi těmito kroky. Cíl je jediný – dosáhnout kvalitně opracovaného povrchu. Nakonec přidáme i tip na zajímavou horní frézku, která kombinuje výhodou dvou strojů. Napřed ale něco o samotném ohraňování.
Jakou frézku pro sražení hrany zvolit
Začněme nejprve názvoslovím. Je to nezbytné, abychom lépe pochopili další souvislosti. Frézka je samotný stroj, který při práci používáme. Fréza je pak nástroj, který do frézky upínáme. Je to vlastně trošku naopak, než se na první pohled jeví – frézka je ta větší věc, fréza je ta menší věc – nástroj.
A teď k samotnému výběru frézy na ohraňování. Použít můžete speciální ohraňovací frézy, které vytvoří na dřevě zkosenou hranu. K dispozici jsou různé průměry i délky. Vždy si zkontrolujte, jestli vámi zvolený průměr frézy půjde upnout do vaší frézky.
Frézy se vyrábějí ve variantě prosté nebo s kopírovacím ložiskem. Ty doporučujeme. Kopírovací ložisko při sražení hrany výrazně pomáhá tím, že vede frézku přesně po kraji desky a nemusíte mít strach, že někde zajedete do materiálu víc a jinde zase míň.
Jdeme srazit hranu
Horní frézku seřiďte výškově tak, aby řezná hrana frézovacího nástroje seděla s hranou prkna, případně aby se o ni opíralo kopírovací ložisko. V této poloze frézku zajistěte. Spusťte stroj a počkejte, až dosáhne pracovních otáček. Pak frézku přiložte na prkno a plynule jí přejeďte po hraně desky. Důležité je zvolit si optimální rychlost posunu – příliš vysoká rychlost vede k nekvalitnímu opracování, pomalá zase zanechává na dřevě stopy po spálení, a ty se špatně odstraňují. Pozor hlavně při frézování rohu desky, kde člověk intuitivně posun frézky zpomalí. Pokud se začne dřevo pálit, je třeba zvýšit rychlost posunu nebo snížit počet otáček. Optimální otáčky frézky najdete na vyznačené na jejím těle – obvykle na stopce frézy.
Pokud fréza nemá kopírovací ložisko, v žádném případě se nesnažte vést frézku po hraně jen tak od ruky. Použijte místo toho pravítko, které bývá součástí každé frézky.
Co je rádius a proč byste to měli vědět
Při sražení hrany, vlastně spíš při výběru frézy, se můžete setkat kromě jiných parametrů – délky a průměry frézy ještě se třetím rozměrem. Značí se r a znamená rádius. Jde vlastně o velikost oblouku, který frézka na hraně desky vyfrézuje. Čím je r (rádius, tedy vlastně poloměr kružnice) větší, tím více bude hrana desky sražená do oblouku. Lépe je to vidět z přiložené fotografie.
Dvě frézky v jednom stroji
Jak srazit hranu na desce, aniž byste měli odpovídající šikmou nebo rádiovou frézu? Pomocí Makity RT001GZ17 to zvládnete jednoduše. Jde totiž o stroj, který kombinuje klasickou horní frézku a ohraňovací jednoruční frézku. Dík variabilní základně můžete frézu naklopit tak, že i s obyčejnou rovnou frézou budete moci srážet hrany pod úhlem až 45 stupňů. Až hranu srazíte, vložíte nástroj do další základny a během chvilky přeměníte ohraňovací frézku na klasickou horní frézku.
A ještě jedna super věc – přístroj je napájený akumulátorem, takže vám při práci nebude překážet kabel. Mimochodem, stejný akumulátor můžete použít na spoustu jiných strojů, které Makita vyrábí. Tento model pohání baterie o napětí 40 V, což zajišťuje dostatečný výkon pro všechny frézovací operace. Na frézce můžete měnit i počet otáček a připojit ji na vysavač.
Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, Makita
Publikováno: 17. 2. 2024, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč