reklama

Jak ochránit vaše auto před silvestrovskými oslavami?

Pokud nemáte garáž a necháváte auto celoročně parkovat na ulici, většinou si v období silvestrovských oslav začneme klást otázku, jak auto před bujarými oslavami silvestrovských trachtací ochránit. Nabízíme vám pár užitečných tipů, které můžete použít a ochráníte svoje autíčko před úhonou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Již teď byste měli přemýšlet nad tím, jak ochránit svoje auto před silvestrovskými oslavami (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Silvestr přede dveřmi

Na dveře nám pomalu, ale jistě klepe silvestr, s ním i bujaré a často velmi nevázané oslavy, které sice vítáme jako veselé zakončení starého roku a příchod toho dalšího, ale zároveň nám přidělává starosti. A to nejen s přípravou oslav, ale také s ochranou našeho majetku. Zejména s ochranou auta před oslavami, které se budou z velké části odehrávat venku.

Pokud máte auto celoročně v garáži, můžete se klidně pustit do víru oslav. Ale mnoho lidí parkuje auta před domem nebo na veřejných parkovištích. Víte, jak je možné tato auta ochránit, aby je silvestrovské oslavy nepoškodily?

Pod pojmem silvestrovské oslavy si můžeme představit nejen tuny zábavní pyrotechniky, které mohou minimálně hodinu ohrožovat vašeho plechového miláčka před domem, ale také podnapilá individua, která se budou do kuropění motat po okolí a mohou vaše auto využít jako odpočívadlo nebo prostor ke kreativnímu vyřádění se. Mnoho automobilů pak vítá Nový rok jako ohořelé vraky, v lepším případě mají poškozený lak na karoserii, utržená zrcátka, vyražená okénka a propálené gumy.

Jakmile se na ulici vyrojí slavící nadšenci s petardami a prskavkami, nejednomu motoristovi začnou vstávat vlasy na hlavě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jakmile se na ulici vyrojí slavící nadšenci s petardami a prskavkami, nejednomu motoristovi začnou vstávat vlasy na hlavě

Přístřešek

Ideální ochranou pro auto je přístřešek. Nemusí to být zrovna zděná garáž, stačí mnohdy přístřešek z dřevěné konstrukce s pevnou střechou a stěnami. Stěny pak nemusí být ani pevné, můžeme je nahradit krycí plachtou. Účelem je zabránit dopadajícím jiskrám ze zábavní pyrotechniky poškodit lak vašeho auta.

Stěny by měly umět zachytit zatoulané petardy, dělobuchy a ohnivé fontány. Pokud není ve vašich silách takový přístřešek postavit, použijte alespoň plachtu, kterou přes auto přehodíte. Plachta sice není nehořlavá, takže zbloudilé jiskry mohou proniknout až ke karoserii, ale rozhodně nenadělají velikou škodu jako v tom případě, kdy rozdovádění oslavenci použijí vaše auto jako odpalovací rampu.

Přístřešek poněkud eliminuje poškození od zábavní pyrotechniky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přístřešek poněkud eliminuje poškození od zábavní pyrotechniky

Odvezte auto do bezpečí

Ve městech máme velkou výhodu v podzemních garážích, kde za poplatek můžeme nechat auto stát libovolně dlouho. Je to prakticky nejbezpečnější způsob, jak auto před oslavami ochránit. Na vesnicích je možné využít sousedovu nepoužívanou stodolu nebo auto zaparkovat mimo hlavní dějiště silvestrovských oslav.

Dokonalá pojistka

Vyplatí se vám, pokud budete mít auto pro podobné případy dobře pojištěno. Pojišťovna se v takovém případě nebude zdráhat vám vyplatit vzniklou škodu. Dbejte na to, abyste při uzavírání pojistky na auto měli výslovně vyjádřeno, že se pojištění vztahuje i na škody způsobené zábavní pyrotechnikou. Tato pojistka je většinou skryta pod položkou ochrana proti vandalismu.

Přivítejte Nový rok bez řešení škodní události v důsledku silvestrovských oslav
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Přivítejte Nový rok bez řešení škodní události v důsledku silvestrovských oslav

Pojišťovny často nerozlišují, zda vám auto poškodila světlice či opilý hejsek. Investovat pár stovek do pojištění se rozhodně vyplatí víc, než pár tisíc do nového laku na autě. Nezapomeňte v případě, že k poškození dojde, zavolat policii a nechte si vše nafotit a zdokumentovat. I když v tomto případě se raději spolehněte na sebe a veškeré škody si dobře zdokumentujte. Policie pak většinou případ brzy uzavře jako čin neznámého vandala a odloží ho. V tu chvíli je potřeba informovat pojišťovnu, že došlo ke škodné události.

Zdroj informací: Garáž.cz; autoroad.cz

Publikováno: 30. 12. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová