reklama

Dřevo zdražuje. Nenechte se ošidit a řekněte si o slevu

Dřevo zdražilo, a právě proto se více než kdy jindy vyplatí hlídat jeho kvalitu a říct si o slevu. Pily a prodejci musí splňovat normy ČSN, kterými se řídí jakost prodávaného řeziva i hotových výrobků, jako jsou například palubky, spárovky i hranoly. Pokud normy nedodržují, můžete požádat o slevu nebo si materiál koupit jinde.  Věděli jste třeba, že když si kupujete lichoběžníkové desky, musí vám prodejce měřit, a tedy i účtovat rozměr prostřední části desky?

Kvalita kupovaného dřeva rozhodne o konečné ceně. Nebojte se chtít slevu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvalita kupovaného dřeva rozhodne o konečné ceně. Nebojte se chtít slevu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Palubky

Kvalita palubek se dělí do několika tříd: A, B, AB, a C. Zdražování dřeva se nejvíce promítlo právě do cen palubek. „Áčko“ je nejkvalitnější, „céčko“ stojí v kvalitě na opačném konci žebříčku.

Pokud si koupíte nejčastěji nabízenou kvalitu A/B (obsahuje 40 % palubek třídy A a zbytek třídy B), připlácíte si zároveň za vysokou jakost materiálu. V této třídě nesmí být palubky napadené houbami ani dřevokazným hmyzem. Nemohou také obsahovat díry po vypadlých sucích. Počet zarostlých suků je omezen, stejně jako výskyt jádra ve dřevě. Trhliny mohou být jen vlasové a v žádném případě nesmí snižovat konstrukční stabilitu palubky. Důležité upozornění – posuzuje se lícová kvalita palubek. Na její rubovou část jsou kladeny menší nároky. Palubky musí mít vlhkost 15 % s tolerancí 3 %.

Palubky třídy C už patří mezi méně kvalitní materiál a rozhodně byste ho neměli používat pro pohledové konstrukce s vysokými nároky na estetiku.

Vážný kaz dřevěné palubky, která byla prodávaná v kvalitě A. V tomto případě si můžete říct o slevu
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Vážný kaz dřevěné palubky, která byla prodávaná v kvalitě A. V tomto případě si můžete říct o slevu (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Tip:

Palubky prodejci často balí do fólie, čímž jejich prohlídku znemožňují. Už v prodejně se ale můžete zaměřit na boky desek, které vidět jsou. Někdy bývají poškozené neopatrnou manipulací s manipulačními vozíky. Palubky mají v takovém případě zlomená pera nebo zničené drážky. Řekněte si o slevu nebo raději o jejich výměnu. Z jádra neboli dřeně vychází dřeňové paprsky. K prasklinám dochází až poté, co začne dřevo vysychat. U čerstvého řeziva se tento defekt ještě neprojevuje. Proto je potřeba při jeho koupi sledovat řeznou hranu trámů, kde je dřeň nejvíce patrná.

Řezivo

Truhlářské řezivo se dělí do kategorií I, II a III s tím, že první kategorie představuje nejkvalitnější a také nejdražší materiál. V první třídě nesmí mít dřevo viditelné praskliny, nemělo by obsahovat dřeň ani nezarostlé suky. Tolerují se menší zásmolky a suky pevně srostlé. Pozor – v první třídě se v poslední době prodává i smrkové dřevo zasažené kůrovcem, které po dlouhém uložení v lese napadly houby a plíseň, což se projevuje barevnými změnami dřeva. Takový materiál do první jakostní třídy nepatří.  

Kategorie II a III už může obsahovat nezarostlé suky, část dřeně i napadení dřevokazným hmyzem.

Z jádra neboli dřeně vychází dřeňové paprsky. K prasklinám dochází až poté, co začne dřevo vysychat. U čerstvého řeziva se tento defekt ještě neprojevuje. Proto je potřeba při jeho koupi sledovat řeznou hranu trámů, kde je dřeň nejvíce patrná
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Z jádra neboli dřeně vychází dřeňové paprsky. K prasklinám dochází až poté, co začne dřevo vysychat. U čerstvého řeziva se tento defekt ještě neprojevuje. Proto je potřeba při jeho koupi sledovat řeznou hranu trámů, kde je dřeň nejvíce patrná (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Nemusíte mít vždycky to nejlepší

Rozdíly mezi jednotlivými kvalitativními kategoriemi dřeva mohou dělat i několik tisíc korun za kubík. Při realizaci jakéhokoli projektu proto dobře zvažte, jak vysokou kvalitu potřebujete. Například na podbití vnitřní části boudy pro psa nebo kurníku můžete s klidem využít palubky třídy B nebo C. Pro konstrukci dveří do stodoly zase stačí truhlářské řezivo v kvalitě II. Naopak pro obložení stěn v obývacím pokoji berte „áčkové“ palubky a pro stavbu jídelního stolu řezivo nejvyšší kvality.

Jak poznat nezarostlý suk?

Častým parametrem při posuzování kvality dřeva jsou suky. Dřevo nejvyšší jakosti může obsahovat jen menší počet suků a všechny musí být zarostlé. Co to znamená? Že jsou pevně spjaty s okolním dřevem. Nezarostlý suk má obvykle tmavší barvu a časem, jak bude materiál sesychat, vypadne a ve dřevu vytvoří díru. Takový materiál v žádném případě nemůžete použít například pro obložení fasády – zatékalo by za ni.

Otvor po nezarostlém suku často snižuje kvalitu dřeva
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Otvor po nezarostlém suku často snižuje kvalitu dřeva (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Co je to jádro neboli dřeň?

Také jádro neboli dřeň snižuje kvalitu dřeva. Jde o tenký paprsek dřevní hmoty, prostřední a nejstarší část kmene. Má negativní vliv na pevnost dřeva i na jeho estetickou kvalitu. Navíc z jádra směrem k povrchu dřeva vychází takzvané dřeňové praskliny vzniklé vysušením dřeva. Například u trámů na pergoly jde o velmi rušivý prvek. Rovněž truhlářské řezivo v první kvalitě by jádro nemělo obsahovat, a pokud ano, měl by vám prodejce snížit cenu.

Tady platí dvojí metr

Nákup truhlářského řeziva, tedy fošen a desek, má také svoje náležitosti. Věděli jste například, že prodejci vám při měření neomítaného řeziva (desky s kůrou) musí počítat míru odečtenou ze středu desky? Tedy nikoli z kraje nebo z místa, kde je fošna nejtlustší. A navíc, měří se užší rozměr – protože se řezivo vyrábí z kmenů, má zaoblený tvar, takže metr se přikládá do míst, kde oblina profil desky zužuje, ne tam, kde se rozbíhá do šířky. Pokud je deska řezaná rovnoměrně a bez oblin, musí prodejce měřit šířku dřeva nejméně 15 cm od čelního řezu. A délka? Počítá se nejkratší rozměr mezi čelnými řezy fošny.

Při měření neomítaných fošen se počítá užší rozměr s oblinou
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Při měření neomítaných fošen se počítá užší rozměr s oblinou (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Z palubek můžete postavit boudu vašemu psímu příteli:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28.9.2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč