Konzervace vrtáků zabere jen pár minut, ale podstatně dokáže prodloužit kvalitu ošetřených nástrojů. S dobře udržovaným vrtákem se navíc lépe pracuje – rychleji a bez větší námahy. Ušetříte také na případném broušení vrtáků, protože si déle udrží ostří. Jak takový vrták ošetřit si ukážeme v několika jednoduchých krocích.
Ať už jde o vrták do kovu, betonu nebo do dřeva, před konzervací je potřeba jej řádně očistit. V případě vrtáků do betonu a oceli je stačí hadříkem otřít. Na vrtácích ze dřeva může být zaschlá smůla. Jak ji očistit, se dozvíte například zde.
Očištěné vrtáky potřete obyčejným dílenským olejem. Ještě lepší je konzervační prostředek ve spreji. Na kovu vytvoří tenký a trvanlivý film, který vrták dokonale zakonzervuje. Stříkejte tak, aby se na předmětu vytvořil jen lehký povlak. Přebytečné mazivo otřete suchým hadříkem.
Vrtáky umístěte do stojanu ve svislé poloze. Kdybyste je položili třeba na dřevo, olejový film se do něj vsákne a ochranná konzervační vrstva se tak přeruší. Vrtáky by měly být uskladněné v prostředí se stabilní teplotou. Promrzlá dílna jím nesvědčí – když zatopíte, vysráží se na nich vzdušná vlhkost, což může u neošetřených kovových předmětů vyvolat korozi.
Konkor – léty ověřená klasika
Výtečným prostředkem na konzervaci vrtáků je Coyote Konkor. Ten totiž kovové předměty nejen chrání proti korozi, ale zároveň je maže, což je hlavně u vrtání do kovů neocenitelná vlastnost. Kdo se vyzná ve zbraních, ví, že Konkor se používá i pro jejich konzervaci. Kromě toho s ním vyřešíte vrzající panty u dveří nebo ošetříte kontakty autobaterií.
Publikováno: 12. 9. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč