reklama

Pomoc! Naše auto páchne jako odpadkový koš!

Zápach v autě může vyvolat velké množství otazníků. Páchnou nám nevyčištěné koberečky nebo hoří motor? Cítíme rozpatlanou svačinu ze zadních sedaček nebo se nám kdesi v útrobách opéká nějaký rozkládající se hlodavec? Zápach v autě je vždy vážný problém a musíme jej okamžitě řešit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Naše auto páchne jako odpadkový koš (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zápach v autě

Před nějakou dobou jsem převážela v autě z Loštic jejich tamní zázrak - syrečky. Bylo léto, teplota venku utěšeně rostla a v autě to rostlo také. Nebyla to ani tak teplota jako zápach, který se linul z údajně hermeticky uzavřené nádoby, bytněl, bobtnal, rozlézal se do všech stran a směrů a ve finále hrozilo, že než dovezu syrečky z bodu A do bodu B, zemře osádka auta ve strašných mukách a zápach rozloží auto na atomy. 

Ještě po několika měsících se zdálo, že v autě převážíme mrtvolu a nervózní policisté obezřetně obcházeli náš vůz a hledali nebožtíka. Zápach v autě byl nepopsatelný, a kdo jednou zapomněl syrečky ve sklenici za oknem na letním slunci, ví, o čem je řeč. Ale může se lehce stát, že zápach ve vašem autě zdaleka nebudou mít na svědomí zrající tvarůžky, a přesto bude interiér auta připomínat kafilérii nebo spalovnu nebezpečného odpadu. 

Identifikace

Pokud při usednutí do vašeho auta máte pocit, že jste se omylem ocitli v popelářském voze, bude nejrozumnější zápach nejprve identifikovat. Mějte však na paměti, pokud by se kromě zápachu z auta linul také podivný kouř, ihned auto opusťte a z bezpečné vzdálenosti zavolejte hasiče. Není zápach jako zápach. Pokud cítíte opravdu nechutný zápach po zkažených potravinách, nejprve prohledejte prostor pod sedačkami, přihrádku u spolujezdce a všechny možné úložné prostory.

Pravděpodobně se některému z členů posádky povedlo zapomenout v autě svačinu. Třeba rozlité mléko v koberečcích auta udělá své, a pokud necháte auto nějakou chvíli na slunci, jsou proti tomu řádně uleželé syrečky jen nevinná hra na zápach. Zbytky rozkládajících se potravin pečlivě odstraňte, koberečky vyperte v pračce nebo za pomoci wapky, případně ručně. Auto nechte důkladně vyvětrat a do interiéru vozu umístěte vonný stromeček či esenci v lahvičce.

Esence
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po důkladném úklidu auta použijte vonnou esenci

Zápach, který se line z ventilace, rovněž stojí za zamyšlení. Zvlášť, pokud zapnete klimatizaci a místo příjemného chladu či tepla vás ovane neidentifikovatelný zápach odkudsi z útrob automobilu. Na vině bývá zanešená klimatizace vašeho auta, která je zároveň rájem pro nebezpečné mikroorganismy. Ve výparníku klimatizace se totiž hromadí vlhkost, která je živnou půdou právě pro nejrůznější bakterie a plísně. A při zapnutí klimatizace všechny tyto potvůrky vdechneme.

Základní údržbu klimatizace hravě zvládneme sami. Vše spočívá v dezinfekce výparníku a systému vnitřního rozvodu vzduchu. Kupte si dezinfekční sprej, určený pro údržbu klimatizací automobilů. Aby se nečistoty a pachy z venkovního okolí nedostaly do interiéru vozidla, je v systému klimatizace instalován kabinový nebo také jinak označovaný pylový filtr. Zanesený filtr jednoduše vyjměte a nainstalujete nový.

Ventilace
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zápach z ventilace má na svědomí zanešený výměník nebo filtr

Alespoň jednou ročně je třeba navštívit kvalitní autoservis, kde vám profesionálové provedou důkladné čištění všech součástí klimatizace a kontrolu množství chladiva a oleje v systému. Také byste si měli nechat změřit hladinu emisí. V letošním roce se změnil způsob započítávání nízkoemisních vozidel (do 50 g CO2/km) do výpočtu průměru produkce výfukových plynů. 

Zápach se může také vyvíjet ve výfuku, což značí, že dochází ke špatnému spalování pohonné směsi. Kromě zápachu lze pozorovat i zvýšené množství kouře, které vaše auto produkuje. Navštivte autoservis, aby vám zkontrolovali stav katalyzátoru a nechte si "odkarbonovat" výfuk, který je pravděpodobně zanesený zplodinami a je potřeba jej vyčistit.

Výfuk
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výfukové plyny sice samy o sobě nevoní, ale pokud čpí víc než obvykle, máte problém

Zápach, linoucí se z motoru, je vážným problémem. Otevřete kapotu nad motorem a nejprve vizuálně zkontrolujte, zda odnikud neuniká dým. Motor auta prohlížejte pouze tehdy, je-li vypnutý. Pokud se všechno zdá v normě, zkontrolujte, zda nemáte ve spodní části podvozku v oblasti motoru uhynulé zvíře (do motoru se mohou dostat myši, kuny, ale také kočky).

Motor
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zápach v motoru může mít na svědomí spálenou součástku

Osahejte rukou plastové části motoru - potrubí, kryty, kabely, a přičichněte k nim. Vlivem přehřívání těchto částí se může rozvinout i zápach. Nejčastěji je cítit po spálenině nebo horkém plastu. V takovém případě opět navštivte servis. Není nad to, když člověk zjistí, že nelibý odér, který se vtíral z motoru dovnitř vozu, vydávaly spálené přívodní kabely ke svíčkám. 

Součástky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vlivem přehřátí motoru se mohou pálit plastové součástky

Nezapomínejte auto větrat, zvlášť po delší jízdě. Uvnitř auta se totiž mohou nashromáždit pachy z nakoupených potravin, které převážíte z obchodu, pachy z nejrůznějších předmětů, které v autě vozíte, a ze kterých se vlivem tepla a slunečních paprsků uvolňují nejrůznější plyny. Vaše vlastní vůně a používané deodoranty rovněž zanechají v autě svou stopu. Neuškodí, když autu budete pravidelně poskytovat službu v podobě důkladného úklidu interiéru, včetně praní potahů na sedačky, vysávání podlahy a zavazadlového prostoru a eliminace zbytečností, kterých v autech vozíme hotové stohy. S množstvím věcí, které v autě můžeme postrádat, ubyde i zápach.

Na odstranění zápachu a skvrn použijte enzymatické prostředky

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 8. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová