reklama

Montáž hliníkové střešní krytiny: lehkost a elegance

Moderní hliníková střešní krytina nabízí řadu výhod – je estetická, trvanlivá a lehká. A například SATJAM Taurus Premium lze použít na sklon střechy od 9 °, což je hodnota, na které si třeba pálené tašky „vylámou zuby.“ Hliníková krytina se navíc velmi rychle instaluje a použijete-li celý systém včetně oplechování a okapů, získáte hodnotnou a trvanlivou střechu. Moderní panely z hliníku často disponují i protihlukovou úpravou, kterou oceníte zejména v podkrovní místnosti při silném dešti.

Moderní hliníková střešní krytina nabízí řadu výhod (Zdroj: Prima DOMA)

Začněte montáží okapových háků. Ty jsou součástí celého systému Satjam – mají stejnou barvu jako nabízené střešní krytiny. Háky se montují do spádu, aby voda z později umístěných žlabů mohla odtékat.

Okapový hák
Okapové háky volte v barvě střechy. Ohýbají se speciální ohýbačkou (Zdroj: Prima DOMA)

Výhodou systému plechových střešních krytin Satjam je ucelenost – kromě samotné střešní krytiny totiž nabízí i veškeré příslušenství včetně štítového lemování. To na střešní latě umístěte ještě před samotnou pokládkou krytiny. Nezapomeňte připevnit okapnicové plechy.

Šroubování
Štítové lemování se přichycuje vruty s těsnicí podložkou (Zdroj: Prima DOMA)

Velkoformátová střešní krytina Satjam má předem danou šířku tabulí, krycí délku vyčtete z technického listu výrobku.

Jednotlivá plechová pole jsou přiměřeně velká, takže s nimi může manipulovat jediný člověk. Samotný plech se kotví do střešních latí pomocí speciálních vrutů, které výrobce krytiny rovněž dodává. Plech se řeže nůžkami – ručními nebo elektrickými. Zakázáno je použití úhlové brusky.

Hliníková krytina
Lehkost. Kromě trvanlivosti další výhoda hliníkové krytiny (Zdroj: Prima DOMA)

Pod hřebenáč patří větrací mřížka. Samotný hřebenový plech se kotví pomocí stejných šroubů jako samotná krytina. Hřebenáč se instaluje po částech tak, jak umísťujete jednotlivé plechové tabule krytiny. Později už byste na vrchol střechy neměli tak snadný přístup.

Hřebenáč
Hřebenáč slouží k odvětrání střechy (Zdroj: Prima DOMA)

Stejně jako krytinu a další příslušenství, také okapy Niagara nabízí Satjam z hliníku. Obzvláště u žlabů a svodů je použití tohoto materiálu efektivní – nikdy vám totiž nezrezaví. Rýny se umísťují do předem připravených okapových háků, do nichž se uchytí za plechové úchyty. Niagara má navíc hlubší žlab než běžné rýny, takže vám okapy ani při silné bouřce nepřetečou.

Okap
Okapy řady Niagara jsou rovněž vyrobeny z hliníku (Zdroj: Prima DOMA)

Celý postup zde:

Publikováno: 19. 6. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text) , Prima DOMA (foto)