reklama

Automobilové nástavby od Vezeka

Rozhodli jste se pro automobilovou nástavbu? Víme, že nejde zrovna o snadnou proměnu. Každá přestavba silničního vozidla se totiž musí řídit státem danými regulemi. Přestavěné auto musí například splňovat technické požadavky, které byly platné v době jeho výroby. Pokud se chcete vyhnout zbytečným starostem a problémům, vždy je proto lepší, nechat výrobu takové automobilové nástavby na odborníkovi.

i (Zdroj: Vezeko)
Automobilové nástavby od Vezeka (Zdroj: Vezeko)

Co je přestavba silničního vozidla

Přestavba silničního vozidla představuje změnu nebo úpravu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce daného vozidla, které máte v provozu. Může jít o vestavění jiného typu motoru, výměnu karoserie, pérování vozidla a kol (což však ale způsobí i změnu povoleného zatížení), začlenění automobilové nástavby (která změní účel a způsob použití silničního vozidla), a také změnu kategorie vozidla.

Přestavba
Takto přestavěné auto je použitelné do terénu (Zdroj: Depositphotos)
Přestavba 2
A toto "auto" na silnici vůbec nesmí (Zdroj: Depositphotos)

Dříve, než realizujete přestavbu vozidla

Pokud se rozhodnete, že své vozidlo obohatíte o automobilovou nástavbu, musíte nejprve zajít na obecní úřad obce s rozšířenou působností (tedy na tzv. ORP), kde prostřednictvím písemné žádosti zažádáte o povolení k přestavbě silničního vozidla. Zažádat u nás můžete ne jednom z 206 úřadů, které v České republice najdete. Přesný výčet míst je zveřejněn na stránkách Ministerstva dopravy. Hromadnou přestavbu pak schvaluje Ministerstvo dopravy samo.

Co se sebou na úřad potřebujete?

K úspěšnému vyřízení písemné žádosti, kterou si můžete předem stáhnout na internetu, potřebujete také podrobný technický popis přestavby silničního vozidla. Dále potom předložte i návrh na změnu údajů zapisovaných v technickém průkazu silničního vozidla, výkresovou dokumentaci systému vozidla, konstrukční části vozidla nebo samostatného celku vozidla, jestliže nebyla schválena jejich technická způsobilost typu.

V neposlední řadě pak potřebujete také technický protokol vydaný zkušební stanicí a u hromadné přestavby vozidla pověřenou zkušebnou.

Dokumentace
i (Zdroj: Depositphotos)
Dokumentaci a povolení na přestavbu automobilu musí schválit úřad

Na co si dát pozor

Dejte si pozor na nepovolené, tedy neschválené změny na vozidle. Pak je totiž takové vozidlo technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Za spáchání tohoto dopravního přestupku vám navíc hrozí postih (5 bodů v rámci bodového systému, sankce ve správním řízení v rozmezí 5 až 10 000 korun a zákaz řízení motorových vozidel na dobu 6 měsíců až jeden rok). I proto je více než záhodno, abyste proměnu svého vozidla nechali na odbornících, kteří jsou již zkušení a zvládnou dokonce i výrobu automobilových nástaveb na míru.

Policie
i (Zdroj: Depositphotos)
Dopravní policie může za přestavěné auto bez povolení vůz dokonce i zabavit

Jaké máme nejčastější možnosti automobilových nástaveb?

Nejčastějšími automobilovými nástavbami jsou jednostranné nebo třístranné sklápěče. Dále se velmi často objevují valníkové plošiny a tahače návěsů. No a dále tu jsou speciální nástavby, k nimž patří třeba cisterna, autojeřáb, rypadlo, hasičské nástavby, hydraulické ruky, kontejnery, míchače betonu, pumpy na beton a podobně. V posledních letech se pak čím dál tím častěji objevují i přestavby na obytné vozy.

Nástavba
i (Zdroj: Vezeko)
Speciální nástavba s hydraulickou rukou

Valníkové nástavby

Valníkové nástavby slouží k přepravě kusového materiálu a palet, jež je zapotřebí chránit před povětrnostními podmínkami čili potřebují ochranu plachtou.

Sklopné nástavby

Sklopné nástavby vozidel slouží především k přepravě sypkého materiálu. Jejich velkou výhodou je snadná obsluha i použití.

Sklopná nástavba
i (Zdroj: Vezeko)
Sklopná nástavba N1 do 3 500 kg

Skříňové nástavby

Skříňové nástavby jsou vizuálně i funkčně odděleny od kabiny řidiče. Existují i sklopné kabiny. Vyznačují se rovnou podlahou a velké dvojkřídlé dveře v zadní části. Uvnitř je pak dostatek úchytů k připevnění nákladu. V pravé bočnici mohou být ještě jedny dveře. Skříňové nástavby mohou sloužit třeba k přepravě choulostivějších potravin. V případě, že jsou opatřeny o vlastní chladící agregát mohou sloužit jako mrazící vůz. Ve skutečnosti má široké využití, vše se odvíjí od samotného typu skříňové nástavby.

Skříňová nástavba
i (Zdroj: Vezeko)
Skříňová nástavba chladícího vozu

Speciální nástavby

Do této kategorie spadají kupříkladu přestavby běžných vozidel v obytné vozy. Tento způsob přestaveb je v posledních letech velmi žádaný. Vyhledávají ho dobrodruzi a cestovatelé. Realizace je možná i v Česku. Tyto speciální nástavby jsou dělány zpravidla na míru a i když jste šikovní kutilové, přece jen byste tuhle záležitost měli ponechat profesionálům.

Speciální nástavby
i (Zdroj: Vezeko)
Nástavby "na míru" dle speciálních požadavků zákazníka

Plánujete přestavbu vozu na obytný vůz? Víme, jak si to usnadnit

V případě, že máte v plánu realizovat přestavbu svého vozu v obytný vůz, doporučujeme vám nejprve oslovit výrobce automobilových nástaveb a sdělit jim svůj záměr. Jsou to profesionálové, takže vám snadno řeknou, zda je vaše představa vůbec reálná. Také vám řeknou, co všechno k tomu budete potřebovat. Ano, obvykle jde o nákres a popis přestavby, ale třeba mohou potřebovat ještě něco dalšího. Nezapomeňte samozřejmě na povolení z registru přestaveb. Potom, co bude přestavba hotova, s potvrzením od výrobce, potvrzenou žádostí z úřadu, vážním lístkem, revizí a velkým techničákem zamiřte na STK. Jestliže vše dopadne tak jak má, získáte potvrzení, které je nutné odevzdat na úřadě. V tomto dokumentu budou popsány všechny provedené úpravy, nová hmotnost vozidla, výška auta a podobně. Všechny dokumenty (spolu s velkým techničákem a dokumentací k přestavbě) je zapotřebí odevzdat na registru vozidel (malý techničák vám zůstane). Vyřízení realizace přestavby na úřadě trvá zhruba 30 dní.

Více informací na: http://www.vezeko.cz

Publikováno: 17. 11. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Vezeko (foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová