Rozhodli jste se pro automobilovou nástavbu? Víme, že nejde zrovna o snadnou proměnu. Každá přestavba silničního vozidla se totiž musí řídit státem danými regulemi. Přestavěné auto musí například splňovat technické požadavky, které byly platné v době jeho výroby. Pokud se chcete vyhnout zbytečným starostem a problémům, vždy je proto lepší, nechat výrobu takové automobilové nástavby na odborníkovi.
Co je přestavba silničního vozidla
Přestavba silničního vozidla představuje změnu nebo úpravu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce daného vozidla, které máte v provozu. Může jít o vestavění jiného typu motoru, výměnu karoserie, pérování vozidla a kol (což však ale způsobí i změnu povoleného zatížení), začlenění automobilové nástavby (která změní účel a způsob použití silničního vozidla), a také změnu kategorie vozidla.


Dříve, než realizujete přestavbu vozidla
Pokud se rozhodnete, že své vozidlo obohatíte o automobilovou nástavbu, musíte nejprve zajít na obecní úřad obce s rozšířenou působností (tedy na tzv. ORP), kde prostřednictvím písemné žádosti zažádáte o povolení k přestavbě silničního vozidla. Zažádat u nás můžete ne jednom z 206 úřadů, které v České republice najdete. Přesný výčet míst je zveřejněn na stránkách Ministerstva dopravy. Hromadnou přestavbu pak schvaluje Ministerstvo dopravy samo.
Co se sebou na úřad potřebujete?
K úspěšnému vyřízení písemné žádosti, kterou si můžete předem stáhnout na internetu, potřebujete také podrobný technický popis přestavby silničního vozidla. Dále potom předložte i návrh na změnu údajů zapisovaných v technickém průkazu silničního vozidla, výkresovou dokumentaci systému vozidla, konstrukční části vozidla nebo samostatného celku vozidla, jestliže nebyla schválena jejich technická způsobilost typu.
V neposlední řadě pak potřebujete také technický protokol vydaný zkušební stanicí a u hromadné přestavby vozidla pověřenou zkušebnou.

Na co si dát pozor
Dejte si pozor na nepovolené, tedy neschválené změny na vozidle. Pak je totiž takové vozidlo technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Za spáchání tohoto dopravního přestupku vám navíc hrozí postih (5 bodů v rámci bodového systému, sankce ve správním řízení v rozmezí 5 až 10 000 korun a zákaz řízení motorových vozidel na dobu 6 měsíců až jeden rok). I proto je více než záhodno, abyste proměnu svého vozidla nechali na odbornících, kteří jsou již zkušení a zvládnou dokonce i výrobu automobilových nástaveb na míru.

Jaké máme nejčastější možnosti automobilových nástaveb?
Nejčastějšími automobilovými nástavbami jsou jednostranné nebo třístranné sklápěče. Dále se velmi často objevují valníkové plošiny a tahače návěsů. No a dále tu jsou speciální nástavby, k nimž patří třeba cisterna, autojeřáb, rypadlo, hasičské nástavby, hydraulické ruky, kontejnery, míchače betonu, pumpy na beton a podobně. V posledních letech se pak čím dál tím častěji objevují i přestavby na obytné vozy.

Valníkové nástavby
Valníkové nástavby slouží k přepravě kusového materiálu a palet, jež je zapotřebí chránit před povětrnostními podmínkami čili potřebují ochranu plachtou.
Sklopné nástavby
Sklopné nástavby vozidel slouží především k přepravě sypkého materiálu. Jejich velkou výhodou je snadná obsluha i použití.

Skříňové nástavby
Skříňové nástavby jsou vizuálně i funkčně odděleny od kabiny řidiče. Existují i sklopné kabiny. Vyznačují se rovnou podlahou a velké dvojkřídlé dveře v zadní části. Uvnitř je pak dostatek úchytů k připevnění nákladu. V pravé bočnici mohou být ještě jedny dveře. Skříňové nástavby mohou sloužit třeba k přepravě choulostivějších potravin. V případě, že jsou opatřeny o vlastní chladící agregát mohou sloužit jako mrazící vůz. Ve skutečnosti má široké využití, vše se odvíjí od samotného typu skříňové nástavby.

Speciální nástavby
Do této kategorie spadají kupříkladu přestavby běžných vozidel v obytné vozy. Tento způsob přestaveb je v posledních letech velmi žádaný. Vyhledávají ho dobrodruzi a cestovatelé. Realizace je možná i v Česku. Tyto speciální nástavby jsou dělány zpravidla na míru a i když jste šikovní kutilové, přece jen byste tuhle záležitost měli ponechat profesionálům.

Plánujete přestavbu vozu na obytný vůz? Víme, jak si to usnadnit
V případě, že máte v plánu realizovat přestavbu svého vozu v obytný vůz, doporučujeme vám nejprve oslovit výrobce automobilových nástaveb a sdělit jim svůj záměr. Jsou to profesionálové, takže vám snadno řeknou, zda je vaše představa vůbec reálná. Také vám řeknou, co všechno k tomu budete potřebovat. Ano, obvykle jde o nákres a popis přestavby, ale třeba mohou potřebovat ještě něco dalšího. Nezapomeňte samozřejmě na povolení z registru přestaveb. Potom, co bude přestavba hotova, s potvrzením od výrobce, potvrzenou žádostí z úřadu, vážním lístkem, revizí a velkým techničákem zamiřte na STK. Jestliže vše dopadne tak jak má, získáte potvrzení, které je nutné odevzdat na úřadě. V tomto dokumentu budou popsány všechny provedené úpravy, nová hmotnost vozidla, výška auta a podobně. Všechny dokumenty (spolu s velkým techničákem a dokumentací k přestavbě) je zapotřebí odevzdat na registru vozidel (malý techničák vám zůstane). Vyřízení realizace přestavby na úřadě trvá zhruba 30 dní.
Více informací na: http://www.vezeko.cz

Publikováno: 17. 11. 2020, Autor: Adriana Dosedělová (text), Vezeko (foto), Depositphotos (foto)
, Profil autora: Adriana Dosedělová