reklama

Rozvody vody a kanalizace jsou pomyslnou tepnou celého domu

Kvalitní pitná voda a funkční bezporuchové potrubí. Pro někoho samozřejmost, pro jiné zdroj stresu. Ať už bydlíte v rodinném nebo v bytovém domě, rozvaha o tom, v jakém stavu je vodovodní potrubí a kanalizace, a jak dlouho ještě v takovém stavu vydrží, vás určitě nemine. Pokud se vás v blízké době týká rekonstrukce nebo instalace nových rozvodů vody a kanalizace v domě, máme pro vás několik rad, jak neudělat chybu.

Rozvody vody a kanalizace jsou pomyslnou tepnou celého domu (Zdroj: REHAU)

Nejde jen o to zvolit vhodný materiál, ale neméně důležitý je i systém montáže. Rozvody vody a kanalizace jsou totiž takovou pomyslnou tepnou celého domu – sice je nevidíme, bez jejich správného provozu ale nemůžeme fungovat. A jakákoliv chyba při jejich instalaci, vedoucí k poruše, nás připraví o nemalé množství peněz a nervů.

pitná voda
Dlouhodobě čistá a zdravá pitná voda z potrubí RAUTITAN (Zdroj: REHAU)

Je známo, že nejrozšířenějším materiálem pro veškeré potrubí je v dnešní době plast. On ale není plast jako plast. Ty levné jsou samozřejmě méně kvalitní, nemohou garantovat kvalitu pitné vody po několik let a navíc se jednotlivé komponenty spojují v poruchovém systému, který dříve nebo později ukáže svá slabá místa (a pomalým únikem vody například naruší statiku domu). Při zvažování počáteční investice byste proto měli mít vždy na paměti, že vlastní cena rozvodů je jen střípkem v celé plejádě položek za bourání, napravování a likvidaci případných škod.

instalace rozvodů vody
Systém REHAU vyniká jednoduchou montáží eliminující chyby řemeslníka (Zdroj: REHAU)

Firma REHAU už dlouhodobě sází na polyetylen PE-Xa zesítěném za vysokého tlaku a teploty, ze kterého vyrábí vodovodní trubky RAUTITAN. Kvalitní a odolný plast je doplněn speciální metodou spojování pomocí násuvných objímek z plastu nebo mosazi. Násuvná objímka má podobný průměr jako trubka, která se pomocí expandéru roztáhne a bez nutnosti jakéhokoliv dalšího těsnění (svařování, lepení, O-kroužky) k objímce přilne. Je to rychlé, jednoduché a bezporuchové, protože okamžitá vizuální kontrola odhalí chybu. Navíc nedochází v místě spoje ke zúžení světlosti, ve kterém se usazuje vodní kámen, množí se bakterie, vznikají nepatřičné zvuky nebo dokonce poruchy. REHAU díky tomu poskytuje na celý systém prodlouženou záruku 10 let spojenou s vysokým finančním krytím.

rozvod vody rautitan
Potrubí pro rozvod vody RAUTITAN (Zdroj: REHAU)

RAUTITAN pro rozvody vody, RAUPIANO na kanalizaci

Voda musí samozřejmě také z domu odejít. K tomuto účelu navrhnul REHAU systém RAUPIANO, u kterého je kromě vlastního materiálu potrubí kladen důraz i na odhlučněné objímky upevnění, které jsou samozřejmou součástí dodávky. Správné uchycení může totiž zlepšit akustiku potrubí až o 50 %! Pozor tak na „systémy“, které se sice pyšní dobrými hodnotami akustického útlumu, naměřenými však za laboratorních podmínek montáže, které jsou diametrálně odlišné od těch na stavbě a po instalaci tak nedosahují ani parametrů původních rozvodů.

montáž rozvodů
Bohaté příslušenství - například chytrý detektor úniku vody RE.GUARD (Zdroj: REHAU)

Voda je potravina s omezenou trvanlivostí

Zejména u větších domů s více koupelnami nebo dalšími odběrnými místy vody, které uživatelé v běžném provozu tak často nepoužívají, dochází po nějaké době ke „stárnutí (kažení)“ pitné vody a to bohužel nejen přímo v daném místě – kontaminace celého rozvodu na sebe nenechá dlouho čekat. Voda jednoduše nesmí stát, jinak dochází k množení mikroorganismů. Proto je při návrhu nového potrubí, popřípadě při rekonstrukci stávajícího, třeba zvážit systém zapojení méně používaných armatur.

Doporučuje se instalace s okruhovým propojením, kdy pitná voda může téci k odběrnému místu vždy dvěma cestami. U některých opravdu málo používaných odběrných míst je vhodné použít speciální obloukový T-kus RAUTITAN RX, aby se voda v okruhovém vedení stále pohybovala prostřednictvím přímého napojení ze stoupačky nebo z rozdělovače.

A pár postřehů na závěr

A na závěr ještě pár postřehů. Dbejte na to, aby bylo potrubí pro rozvod teplé užitkové vody dobře zaizolované. Tepelné ztráty mohou vést až k plýtvání v řádu tisíců korun ročně. Nezapomínejte na správné oddělní požárních úseků v případě víceposchoďových a především bytových domů. Zodpovědní výrobci vždy nabízí řešení, jak požární úseky oddělit – slouží k tomu speciální protipožární manžety, pásy nebo wrapy.

rozvody vody a kanalizace
Správná instalace a uchycení rozvodů eliminuje vznik jakýchkoliv nehod a nechtěným únikům vody (Zdroj: REHAU)

Zanesení vodním kamenem, které má za následek snížení průtoku a tlaku vody, je důležitým upozorněním, směřujícím k výměně stávajících rozvodů. Nejde jen o komfort užívání, ale také o zdraví. V zanesených rozvodech se mnohem snadněji usazují mikroorganismy a kvalita vody na vstupu je tak pro uživatele naprosto irelevantním ukazatelem, protože než doteče až „do skleničky“, zkazí se. Pokud si zvolíte systém REHAU, můžete využít další doplňky jako třeba hlídače úniků vody RE.GUARD nebo instalační boxy pro rychlou montáž armatur atp.

Více informací na www.rehau.cz

 

materiál na montáž rozvodů vody

Publikováno: 10. 8. 2020, Autor: Rehau (text a foto) , Profil autora: Redakce