reklama

Jak si poradit s čištěním okapů

Čištění okapů je nezbytná činnost, především pokud váš dům stojí poblíž opadavých stromů, jejichž listy mohou okapy zanášet. Zhoršit zanesení okapů mohou také ptáci žijící v blízkosti domu. V případě, že nebudete dbát na pravidelné vyčištění okapů, hrozí, že se ucpou, což může mít nepříjemné následky. Špína z přetékajícího okapu při větším dešti může zničit fasádu, vytopit vnitřní prostory nebo poškodit i samotné okapy. A náklady na řešení takových problémů se mohou vyšplhat na desítky tisíc. Nezapomeňte se proto věnovat čištění okapů alespoň dvakrát do roka.

Jak si poradit s čištěním okapů (Zdroj: Depositphotos)

Poradíte si s čištěním okapů svépomocí?

V případě, že jsou vaše okapy snadno přístupné, můžete si poradit i vlastními silami – jen se musíte dostat k okapu, lopatkou vyhrabat všechny nečistoty z okapů, případně je propláchnout silnějším proudem vody. Často jsou ale okapy umístěny na nepřístupných místech a spousta lidí si tak pomáhá žebříkem.

Hlavním nebezpečím spojeným s čištěním okapů je to, že se potřebujete pravidelně posouvat, abyste vyčistili okapy po celém obvodu domu, což na žebříku není dost dobře možné. Máte tedy dvě možnosti – buď si objednat firmu, která vše udělá za vás, anebo zvolit levnější variantu svépomocí a pomoci si pronajatou pracovní plošinou. V našem textu vám poradíme, jak si můžete poradit svépomocí a co budete potřebovat.

okapy
Pro bezpečné čištění okapů je možné využít pracovní plošinu (Zdroj: SICO RENT)

Čištění okapů bezpečně, pohodlně a efektivně

Pro bezpečné čištění okapů zvažte využití pracovní plošiny. Plošina se umístí poblíž domu a vy se snadno dostanete do potřebné výšky k okapům, zároveň vám plošina umožní i pohyb podél okapů kolem domu. Při výběru plošiny je třeba zvážit především výškou budovy, povrch kolem domu a celkovou přístupnost okapů. Nejsnazší variantou je tak kontaktovat osvědčenou firmu na pronájem plošiny a nechat si doporučit ideální typ.

Pravděpodobně budete vybírat mezi plošinou na automobilovém podvozku tzv. autoplošiny, která umožňuje velmi snadné přejíždění, a plošinou přívěsnou. V případě vysokých budov, jako jsou činžovní domy, se využívají také kloubovo-teleskopické plošiny. Naše nejvyšší autoplošiny dosáhnou až do výšky 48 metrů, jsou proto vhodné i pro práci na několikapatrových domech.

Pro čištění okapů většinou stačí jednodenní pronájem, cenově vás proto čištění svépomocí vyjde lépe než objednání firmy, která vše provede za vás.

Jakmile máte plošinu, stačí se jednoduše a bezpečně pohybovat po obvodu domu, lopatkou a kartáčem čistit okapové roury a pro jistotu je také proplachovat vodou. Tak se odstraní i všechny zbytky usazenin a v budoucnu nečistoty vytečou okapem pryč. Pracovní plošinu samozřejmě můžete využít také na nezbytné opravy poškozených okapů, fasády nebo střechy.

okapy_1 (1024x768)
Čištění okapů z plošiny je jednodušší a bezpečnější (Zdroj: SICO RENT)

Publikováno: 5. 6. 2020, Autor: SICO RENT (text a foto), Depositphotos (foto)