reklama

Jaká by měla být výbava automobilu na zimu?

Správná výbava auta na zimu může pomoci při komplikaci při jízdě. Zimní období umí nejednomu řidiči připravit pěkně horké chvilky. Kluzké prostředí, námraza nebo nesprávné provozní kapaliny mohou v extrémním případě přichystat nehezké okamžiky. S jakou výbavou auta na zimu musíme počítat v horách? Co bychom rozhodně neměli opomenout?

i (Zdroj: Depositphotos)
Jaká by měla být výbava automobilu na zimu? (Zdroj: Depositphotos)

Jakou výbavu do auta na zimu bychom měli pořídit?

Jako základní prvek výbavy auta na zimu do hor lze považovat sněhové řetězy. Celá řada řidičů tento prvek výbavy nepovažuje za nutný, jenže pokud napadne větší množství sněhu a vozovky jsou kluzké, pak nepomohou ani nejmodernější elektroničtí asistenti, jako je uzávěrka diferenciálu, protiprokluzový systém nebo protiblokovací systém brzd. Sněhové řetězy pořizujeme vždy podle velikosti pneumatik vozu. Nejvhodnější výbavou jsou ty originální, protože zaručují nejen vhodné vlastnosti, ale zároveň jsou výrobcem vozidla testovány tak, aby vyhověly všem předpisům, a to jak z hlediska legislativy, tak zaručené funkčnosti. Neoriginální sada řetězů sice může vypadat na první pohled lákavě, avšak materiál článků bývá často zeslaben, takže při provozu hrozí roztržení řetězu a poškození automobilu kovovými částmi.

Sněhové řetězy
i (Zdroj: Depositphotos)
Sněhové řetězy s sebou přibalte pro jízdu do hor, mohou se hodit

Kde je zimní výbava povinná?

Zimní výbava, to znamená použití zimních pneumatik, je povinně přidělena některým horským oblastem, kde se předpokládá v zimě větší spad sněhu. Povinností každého řidiče je mít od 1. listopadu do 31. března na voze zimní obutí vždy, když vjíždí do této oblasti, která je vyznačena značkou, která má na modrém podkladě bíle vyznačen obrázek automobilu a pod ním je symbol sněhové vločky. A pozor, zimní obutí musí mít vždy hloubku vzorku minimálně 4 mm.

Špatné nasazení řetězů
i (Zdroj: Depositphotos)
Při špatném nasazení řetězů riskujeme poškození vozidla

Výbava pro běžné zimní jízdy

Pokud parkujeme automobil venku, určitě nesmí chybět folie na přední sklo. Ta brání namrzání předního skla a urychluje tak okamžik, při kterém můžeme s vozem vyjet na cesty. Nedílnou součástí by měla být také plastová škrabka, se kterou není problém ze skel po nočních mrazech odstranit námrazu. Pokud bydlíme v oblasti, kde často padá sníh, pak bychom neměli zapomínat ani na smetáček, se kterým smeteme z automobilu sněhovou čepici. Jízda s vrstvou sněhu je velmi nebezpečná a neohleduplná, zároveň může být kvalifikována jako přestupek a jejím výsledkem je pokuta.

Škrábání ledu
i (Zdroj: Depositphotos)
Škrábání ledu z předního skla vozu

Rady pro jízdu v zimě

  • Před jízdou motor zbytečně dlouho nezahřívejte volnoběhem, dochází ke smývání oleje kapkami vysráženého paliva a výsledkem je značné opotřebení. Při rozjezdu zbytečně netýrejte motor vysokými otáčkami, ale rozjeďte se plynule.
  • Poté, co se motor mírně ohřeje, spusťte topení. Vyhřívání zadního skla a zpětných zrcátek funguje ihned po nastartování.
  • Dbejte na dostatečnou hladinu chladící kapaliny a kapaliny v ostřikovačích správné kvality.
  • Dalším příslušenstvím, které se vám může hodit, jsou startovací kabely, rozmrazovač zámků nebo odmrazovací roztok.
Zimní pneumatiky
i (Zdroj: Depositphotos)
V zimě dbejte na správnou hloubku dezénu u zimních pneumatik

Publikováno: 24. 1. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček