reklama

Sypké zimní řetězy – „must have“ výbava každého zodpovědného motoristy

Bude letos ještě vůbec pořádná zima? Současná nejčastější konverzační otázka. Klimatické změny se na počasí posledních let značně podepsaly a nejen my, ale i meteorologové jsou nuceni přiznat, že vlastně netuší, jaký průběh bude tenhle „nový druh“ zimy mít. Loňská léta jasně ukázala, že zatímco jeden den mohou být teploty několik stupňů nad nulou, doslova přes noc klesne rtuť na teploměru a napadne pár desítek centimetrů sněhu. A to, i pokud nebydlíte v horských oblastech! Přestože je tedy v současné době většina ryze zimních motoristických opatření po téměř celou dobu zbytečná, velice nečekaně se dostanete do situace, kdy potřebujete nejen zimní pneumatiky, lopatu a kurz jízdy ve smyku, ale třeba i sněhové řetězy. Užitečné je mít v kufru auta také posyp, který si dokáže poradit s ledovkou.

i (Zdroj: Lias Vintířov)
Sypké zimní řetězy – „must have“ výbava každého zodpovědného motoristy (Zdroj: Lias Vintířov)

Sypké zimní řetězy pro nečekaný příval sněhu a ledovku

Loňská zima nebyla nic moc, alespoň co se týká oblastí okolo našeho hlavního města. Sníh pořádně napadl jen jednou, zato ho ale bylo požehnaně. Vyrazili jsme na víkend do penzionu u Karlštejna – jeden den jsme s deštníkem bloumali po hradě skoro s rozepnutou bundou, následující ráno jsme se probudili do bílé nádhery. Pracovitý majitel penzionu už v osm ráno podruhé odklízel závěje sněhu, abychom se vůbec dostali autem ze dvora a my se celou cestu dlouhým neprohrnutým údolím na Mořinu modlili, aby proti nám nejelo žádné auto.

Sypké zimní řetězy
i (Zdroj: Lias Vintířov)
Sypké zimní řetězy jsou snadnou pomocí při nenadálém přívalu sněhu nebo na zledovatělé silnici či chodníku

Sníh několik dní dělal dětem radost, bobovali jsme a stavěli sněhuláky, dokud nepřišla obleva. Jenže vrtochy počasí nebraly konce. Přes noc se znovu ochladilo a ze všech chodníků, silnic a parkovišť se stala nebezpečná kluziště. Překonat těch několik málo metrů k posypané komunikaci bylo skoro nemožné. A právě na takové případy existuje dokonale jednoduché řešení, instantní první pomoc – „sypké zimní řetězy“. Tedy kbelík nebo pytel s posypem, umístěný přes zimní měsíce v kufru auta. Je to mnohem jednodušší a rychlejší, než nasazovat klasické zimní řetězy, které byste museli ihned po překonání pár metrů zase sundávat.

Sypká směs
Sypké zimní řetězy pro nečekaný příval sněhu a ledovku (Zdroj: Lias Vintířov)
Ekogrit
Sypké zimní řetězy pro nečekaný příval sněhu a ledovku (Zdroj: Lias Vintířov)

Ekologický zimní posyp od Liaporu vás dokáže vysvobodit ze svízelné situace pod záplavou sněhu nebo na uklouzané ledovce

Ekologicky šetrný a snadno zlikvidovatelný posyp z Liaporu

V této sezoně mi tak v kufru bezpečně odpočívá zimní posyp z Liaporu, protože už nechci riskovat, že vyjedu kousek od domu a stane se něco podobného jako loni. Není to žádný chemický mix, ani těžký pytel štěrku, jedná se o malé lehké keramické kuličky, ekologické a nezávadné. Takže i když si je nasypete na dvůr, nemusíte mít obavy z jejich škodlivosti a případné likvidaci po zimě. Oproti posypové soli nevadí psím tlapkám, navíc se lehké kuličky snadno spláchnou proudem vody do kanálu, aniž by hrozilo jeho ucpání. Díky jejich objemové hmotnosti mají také tu výhodu, že vzlínají na povrch, takže i když sníh nebo náledí taje, neklesají na zem, jako štěrk, ale zůstávají tam, kde v případě dalšího mrazu budou zase spolehlivě plnit svoji funkci. V e-shopu nebo v prodejnách stavebnin se dá sehnat balení po 10, 50 i 1000 litrech. Takže když se z vašeho parkoviště nebo příjezdové cesty stane přes noc klouzačka, není nic jednoduššího, než si pod kola nasypat trochu sypkých zimních řetězů z Liaporu a nezačínat den adrenalinovým klouzáním se zablokovanými koly.

Více informací najdete na www.zimniposyp.cz.

Publikováno: 26. 1. 2020, Autor: Lias Vintířov (text a foto), Profil autora: Redakce