reklama

Bojujete s námrazou na oknech?

Přichází zimní období a s ním i všudypřítomná námraza. Aby okna nezamrzala, postačí většinou dodržet několik jednoduchých postupů, které zajistí, že námraza na oknech buďto vůbec nevznikne, nebo se nám pomocí prostředků bude snadněji odstraňovat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Námraza na oknech není nic příjemného a je otrava ji odstraňovat. Aby okna nezamrzala, stačí se řídit několik a jednoduchými radami. (Zdroj: Depositphotos)

Vznik námrazy

Námraza je jev, který se objevuje v zimě nejen na oknech, ale také na stromech, elektrickém vedení, plotech, anténách a mnoha dalších předmětech, pokud jsou vystaveny větru při mlze či výskytu mraků a teplotě pod nulou. Studené kapky mrznoucí mlhy vlivem větru vráží do různých předmětů a přimrzají k nim. Námraza se může tvořit i srážením vzdušné vlhkosti na velmi studených površích i bez přítomnosti mlhy nebo oblačnosti.

Námraza vzniká především kvůli vlhkosti
i (Zdroj: Depositphotos)
Námraza vzniká především kvůli vlhkosti

Zamrzlá skla u auta

Asi nejvíce bojujeme v zimě s tím, aby nezamrzala okna u auta. Použít je možné několik možných způsobů:

 • sklo přikryjte – použijte na zakrytí čelního skla deku, plachtu či obyčejný karton nebo bublinkovou fólii a uchyťte je pomocí stěračů;
 • jak jistě dobře víte, na tání sněhu dobře působí sůl – nasypte ji do ponožky a večer jí přetřete okna;
 • vhodně zaparkujte – pokud to situace jen trochu umožňuje, nasměrujte při parkování auta jeho čelní sklo na jihovýchod, pokud se očekává slunečné ráno, budete mít s námrazou i mlžením méně starostí;
 • pořiďte si speciální přípravky na rozmrazování, rozhodně se vyhněte polévání oken horkou vodou, teplotní šok může sklo poškodit a námraza se brzy objeví znovu, protože zahřátí bude jen krátkodobé.

Je-li to akutní a nemáte po ruce rozmrazovač z obchodu a není kde ho rychle koupit, zkuste si vyrobit rozmrazovač domácí - za pomoci octa či alkoholu a vody. Ocet smíchejte s vodou v poměru 3 :1, čistý líh s vodou 2 : 1, nalijte do nádobky s rozprašovačem a můžete použít.

Nejčastěji nás trápí námraza na čelním okně auta
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejčastěji nás trápí námraza na čelním okně auta

Chemie

Směs určená k tomu, aby nezamrzala okna, můžete pořídit i v obchodě. Jen nesmíte sáhnout po té nejlevnější variantě, která buďto nefunguje vůbec, nebo pouze za teplot zhruba do -10 °C. Složením se podobá zimní směsi do ostřikovačů a není dostatečně účinná. Za pomoci kvalitnější směsi nejprve její aplikací námrazu chemicky rozrušíte a následně ji již efektivně odstraníte škrabkou.

Snažte se, aby se vám do auta dostalo co nejméně sněhu a okna se nemlžila a nezamrzala i zevnitř
i (Zdroj: Depositphotos)
Snažte se, aby se vám do auta dostalo co nejméně sněhu a okna se nemlžila a nezamrzala i zevnitř

Pokud už námraza přeci jen na okně vznikla, určitě se vybavte starou dobrou škrabkou na okna a zapněte si vyhřívání oken – na zadním skle je to standardem, ale najdeme je již u předních oken.

 • Nastartujte motor a zapněte vyhřívání.
 • Topení pusťte na maximum.
 • Nastavte foukání vzduchu na čelní sklo.
 • Zapněte recirkulaci vzduchu – nebude se tak dovnitř nasávat studený vzduch zvenčí.
 • Nyní můžete odstranění námrazy pomoct i manuálně pomocí škrabky – vhodné je začít bočními skly, kde bývá vrstva námrazy menší a mezitím alespoň trochu vyhříváním povolí přední sklo.
Bez dokonale očištěného skla nemůžete na silnici
i (Zdroj: Depositphotos)
Bez dokonale očištěného skla nemůžete na silnici

Když je námraza nejen zvenku, ale i uvnitř, pokuste se dodržet následující pravidla, která by vás jí měla zbavit:

 • do bavlněných ponožek nasypte stelivo pro kočky – umístěte je do auta, kde budou pohlcovat vlhkost a zabrání tak vzniku námrazy zevnitř i mlžení oken;
 • žádný sníh v autě – vyvarujte se co nejvíce nošení sněhu dovnitř auta, zabráníte tak vzniku námrazy zevnitř, cokoli od sněhu z auta vždy vyndejte, řádně si oklepávejte boty, zbavte se i kaluží z rozpuštěného sněhu – ideálně si pořiďte gumové koberečky a vodu z nich vylévejte.

Dalším problémem, kterého se také těžko zbavuje, je námraza na bočních zrcátkách. Aby skla nezamrzala, zabalte je na noc do igelitových tašek a upevněte pomocí gumiček a ráno bude bez starostí.

Dbejte na tom, aby se zima nedostala ani do vás
i (Zdroj: Depositphotos)
Dbejte na tom, aby se zima nedostala ani do vás

Na okenních sklech se námraza většinou tvoří z kondenzátu, který se na vnějším straně okna vytvoří a jakmile teplota tabulí klesne pod bod mrazu, kondenzát zamrzne. Aby okna nezamrzala, je nutné, aby zasklení bylo nejen velmi dobře izolující, ale mělo zároveň také nesálavý povrch venkovního skla, který zabraňuje už vzniku samotného kondenzátu.

 • Dodatečně lze toto vyřešit nalepením fólie s nízko-emisivním – nesálavým – povrchem.
 • Ideální je mít sklo touto vrstvou opatřené již z výroby, protože fólie má nižší životnost.
 • Účinná jsou trojskla se třemi či čtyřmi komorami a integrovanými fóliemi, případně lze do stávajícím oken vložit dvojsklo s integrovanou fólií uprostřed, která má izolační účinek trojskla.

Publikováno: 29. 12. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová