Koupelna s rybkami

..aneb dobré ráno v italském stylu. Navrhnout útulné zařízení koupelny v malém podkrovním prostoru tak, aby nic nechybělo ani nepřebývalo a v koupelně bylo všem příjemně, není zrovna lehký úkol. Pojďme se podívat, jak se to podařilo v jednom rodinném domku na okraji Loun.

Koupelna s rybkami

„Mladí manželé, kteří se měli z paneláku přestěhovat do nového domku, si moji firmu našli na internetu a za mnou přišli s docela konkrétní představou“, říká majitel studia, které zařízení navrhlo a zajišťovalo také celou dodávku. Potřebovali vyřešit podkrovní koupelnu tak, aby nepůsobila stísněně a přitom poskytla dostatečný komfort a vešlo se do ní vše, co potřebují.

Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami

Chtěli koupelnu obložit světlým obkladem, který by nepůsobil příliš stroze a opticky zvětšoval malý prostor a, jak nesměle přiznala paní, moc by je nepotěšilo, kdyby se se stejným obkladem a zařízením potkali v každém koupelnovém studiu nebo u několika sousedů.

O italském stylu se mluví tehdy, je-li podlaha tmavá a stěny výrazně světlé nebo bílé s prvky tmavé barvy na listelách nebo vzorech.

Lehce rastrový bílý obklad s modrými rybičkami a vlnkovou listelou z italské produkce, jehož dovoz měl u nás být ukončen, jim přišel jako fajn nápad. K modrým rybkám a listelám byla pak vybrána dlažba v odpovídajícím odstínu, tentokrát z české produkce. 3D návrh v počítači pomohl při představě i rozhodování.

Rohová vana má podle paní domu jen jednu malinkou nevýhodu.: „Je hodně velká, takže při umývání bych uvítala teleskopické ruce, ale jinak bychom neměnili, díky velkým rozměrům nepotřebujeme při sprchování zástěnu a večerní koupel pod oknem plným hvězd je prostě skvělá relaxace, navíc si ji můžeme s manželem i dcerou dopřát společně.“

Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami

Vana Corfu o rozměrech 150 x 150 cm, která byla osazena tříotvorovou stojánkovou baterií s teleskopickou sprchou, se vešla do rohu místnosti úplně přesně, na pravé straně byl dozděn a obložen jen malý trojúhelník mezi přední stěnou vany a zdí, tak aby nevznikl ostrý nevyužitý roh. Širší okraje vany výborně poslouží jako odkládací místo pro koupelovou kosmetiku a drobné dekorace.

Umyvadlová skříňka s velkým zrcadlem musí v koupelně zastat úlohu veškerého úložného prostoru. Mezi skřínkou a komínem se vejde už jen koš na prádlo. Pro toaletu zůstalo místo mezi vanou a komínem, volba byla celkem jednoznačná, vzhledem k řešení přívodu vody a odpadů nebylo možné použít závěsnou mísu.

Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami

Otopný žebřík v bílé barvě, který vyhřívá koupelnu a zároveň slouží jako věšák a sušák na ručníky, byl vybrán přesně na míru sešikmené stěně.Při výběru vanové a umyvadlové baterie se manželé rozhodovali, jestli zvolí lesklý nebo satinovaný (matný) chrom. Nakonec zvítězila varianta satinovaný s poloprůhledným modrým plastem, která krásně ladí s obkladem a listelou.

Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami
Koupelna s rybkami

Bílý obklad je všude dotažen až pod zkosené stěny, strop zůstal bílý, aby prostor působil vzdušně a stěny i strop ještě odrážely světlo, které sem padá střešním oknem.

Kromě drobné úpravy přívodu vody do WC nádržky s realizací žádné problémy nebyly. Majitelé několik dní čekali na dodávku zboží ze zahraničí, ale pak samotné obložení bylo hotovo za dva dny.

Tipy

- dozdění ostrého rohu mezi vanou a zdí – vznikne odkládací prostor pro kosmetiku nebo ručník místo nepříliš přístupného rohu, který by se navíc špatně uklízel

- lesklý obklad s rastrem a obrázky nepůsobí „studeně“ a odráží denní světlo ze zkoseného okna

- světlá spára v tmavé dlažbě zjasní dojem, dlažba nepůsobí zbytečně hutně

- přetažení barevné dlažby i do první vrstvy obkladu – vypadá lépe než ostrý přechod barvy a rohu zároveň

Autor: PePa (text a foto), A-koupelny.cz (návrh a realizace)

Související k tématu