Výhody jednovrstvého zdění

Stavba domu s sebou přináší řadu úskalí a problémů. I když výsledkem je nový útulný domov, než se nastěhujete, musíte shánět spoustu informací a podnětů, materiálem ke stavbě počínaje, sortimentem pro vybavení jednotlivých místností konče. Od novostavby očekáváte, že bude šetřit provozní náklady, samotná výstavba půjde rychle, spotřeba materiálu nepřekročí rodinný rozpočet. Nízkoenergetický nebo pasivní dům zajistí nízkou spotřebu energií na vytápění. K tomu je potřeba zdít se správným materiálem.

Výhody jednovrstvého zdění

Jednovrstvé zdění šetří čas výstavby i materiál

Jednovrstvé zdění s bílým pórobetonem Ytong má řadu nesporných výhod. Při použití 500mm tvárnic můžete postavit stavbu, která s velkou rezervou vyhoví požadavkům na nízkoenergetické domy a dosáhne až na hranici pasivu. Zkrátí se čas výstavby, spotřebujete méně použitého materiálu a spoříte náklady na jeho dopravu. Navíc je stavba homogenní a nevznikají kritická místa při napojování dvou různých materiálů. Porézní struktura Ytongu tak plní svou tepelněizolační funkci, ale také vytváří zdravé klima v budově.

Lepší akustické vlastnosti a odolnost proti přehřívání

Masivní jednovrstvá zeď má díky své tloušťce lepší akustické vlastnosti, což oceníte především ve městech a městských aglomeracích. Má také lepší tepelně akumulační vlastnosti a prostor je mnohem odolnější proti přehřívání. Tento nepříjemný fenomén jistě znají všichni, kteří zažili klasický starý rodinný dům v létě.

Lepší akustické vlastnosti a odolnost proti přehřívání
Lepší akustické vlastnosti a odolnost proti přehřívání
Lepší akustické vlastnosti a odolnost proti přehřívání
Lepší akustické vlastnosti a odolnost proti přehřívání

Výhody jednovrstvého zdění z Ytongu díky složení materiálu

U Ytongu máte jistotu polohy rosného bodu a s tím spojených rizik rozvoje plísní. Dále nepřipadá v úvahu napadení hmyzem. (Například u EPS desek byly zaznamenány případy, kdy si v tomto materiálu udělali hnízdo sršni). Stejně tak se v homogenní jednovrstvé stavbě nemohou usídlit ptáci a kuny. Povrch tvárnic je také mechanicky méně náchylný k poškození, než je tomu u staveb se zateplením. Stavby z Ytongu také výborně odolávají vodě a jsou nehořlavé. Plíseň pod EPS deskami či ohořelé konstrukce zateplovaných budov jsou dostatečným argumentem, že toto řešení není zdaleka nejlepší.

Životnost bez omezení

Materiál má nad mnoha jinými jednoznačnou převahu v dlouhověkosti. Má všechny výhody zděných staveb, navíc poskytuje mnohé další. Také v případě rekonstrukcí či likvidace budovy oceníte, že je zdravotně nezávadný.

Životnost bez omezení
Životnost bez omezení

Atraktivní skládačka pro velké kluky

Systém stavebních komponentů Ytong je atraktivní pro stavebníky svépomocí, protože je velmi jednoduchý a nenáročný na řemeslné zpracování. Umožňuje také užívání stavby bez následné konečné úpravy. To stavebníci svépomoci, kteří financují stavbu v několika fázích, často přivítají.

Autor: Xella (text a foto)

Související k tématu