Jak si vybrat správnou sádrokartonovou desku

Pokud právě stavíte, rekonstruujete dům, přestavujete byt nebo zabydlujete třeba podkroví, pak se zcela určitě neobejdete bez suché výstavby. Vyloučit ji snad ani v současné době nelze. Tedy pokud vám záleží na rychlosti i na penězích. Suchá výstavba je dnes natolik vyspělá, že dokáže nejen nahradit mnoho tradičních stavebních technologií, ale také je v mnoha ohledech předčit.

Jak si vybrat správnou sádrokartonovou desku

Pro suchou stavbu je charakteristické, že vůbec nebo jen minimálně používá mokré procesy. Postup prací je tak rychlý a efektivní, protože nejsou potřeba technologické přestávky na vysychání a je při něm minimum odpadu. Je také velmi pohodlný, protože sádrokartonové desky jsou doplněny o kotvící prvky a speciální tmely. S pomocí suché stavby je možné realizovat až neuvěřitelné architektonické záměry, ale také jednoduchým a rychlým způsobem vyřešit problémy s prostorem, zvukem nebo třeba požární ochranou. A ještě jednu obrovskou výhodu má suchá stavba – díky své nízké hmotnosti nezatěžuje stávající konstrukce a výrazným způsobem šetří prostor (ve srovnání s tradičními stavebními materiály).

KNAUF, to je SYSTÉM

Synonymem pro suchou výstavbu je značka Knauf, která nabízí celou škálu sádrokartonových a případně sádrovláknitých desek, které mají nejrůznější uplatnění. Většina nabízených desek má nějakou přidanou hodnotu, která ovlivní jejich vlastnosti a tím také využití. Při plánování stavby nebo rekonstrukce je tedy dobré vědět, kam se která deska vlastně hodí. A pokud mluvíme o systému, tak do něj musíme zahrnout i další prvky, jako jsou profily, na které se desky montují, připevňovací šrouby, lepidla, tmely, impregnace, penetrace, izolace atd. Nejdůležitějším prvkem je však stále deska. Její barva nám napoví, na co ji použít.

Bílá pro základní konstrukce v interiéru

U většiny základních a jednoduchých konstrukcí interiérových příček, předstěn, podhledů apod. si vystačíme s deskou Knauf White (označována je také jako GKB deska). Musíme však pamatovat na to, že ji nelze použít ve vlhkém prostředí, a i když je to deska nehořlavá, nesmíme na ní klást vysoké protipožární požadavky. Bez problému s deskou White tedy přepažíme obývák, vybudujeme podhled nebo předstěnu, ale nemůžeme s ní pracovat v koupelně nebo na WC či dokonce u bazénu. Prostě je vhodná pouze do prostředí s relativní vlhkostí menší než 65 % při 20 °C. Podle potřeby a požadavků na vlastnosti konstrukce používáme buď jednoduché nebo dvojité opláštění. Tím myslíme nejen pevnost a tuhost příčky, ale rovněž i například akustické vlastnosti. Desku lze ohýbat a velmi dobře se hodí i pro dřevostavby. Vybírat můžeme mezi deskami tloušťky od 6,5 do 15 mm, a to v několika šířkách a délkách, s hranami označovanými jako AK (zploštělá hrana) a HRAK (půlkulatá zploštělá hrana).

Použití bílé (Knauf White) desky v interiéru na předstěny, podhledy, příčky atd.
Použití bílé (Knauf White) desky v interiéru na předstěny, podhledy, příčky atd.
Knauf White sádrokartonová deska použitá v podkroví.
Knauf White sádrokartonová deska použitá v podkroví.

Zelená zásadně do vlhka

Když budeme budovat koupelnu nebo toaletu, kde potřebujeme prostor obvykle rozdělit, postavit předstěnu nebo zkonstruovat snížený podhled, využijeme k tomu zase nejlépe sádrokartonovou konstrukci. Musíme však sáhnout po jiné než bílé desce, totiž po zelené. Jmenuje se Knauf Green (případně GKBI). Vlastností této desky je, že je impregnovaná a odolná vůči vlhku. Speciální impregnace umožní desku použít všude tam, kde naměříme relativní vlhkost menší než 75 % (85 % po dobu kratší než 10 hodin, 100 % po dobu kratší než 2 hodiny ve 24 hodinovém cyklu). Desku lze samozřejmě obkládat nebo jen opatřit stěrkou a povrchovým nátěrem. U některých koupelen, kde stěna ze sádrokartonové desky bude bezprostředně atakována odstřikující vodou, je zapotřebí i tuto desku ještě lépe ochránit, a to pomocí Knauf Tekuté hydroizolace. Desky Knauf Green jsou dodávány v tloušťkách 12,5 až 15 mm. Za zvážení ještě stojí, zda desku Knauf Green nepoužít v kuchyni, protože i tam se setkáváme s vyšší relativní vlhkostí, pokud na ni však nebudeme zavěšovat těžké kuchyňské skříňky!

4	V místech, kde se vyskytuje vlhkost, je nutné používat impregnované sádrokartonové desky Knauf Green.
4 V místech, kde se vyskytuje vlhkost, je nutné používat impregnované sádrokartonové desky Knauf Green.
Do koupelen a na toalety potřebujeme desky, které jsou odolné vůči vlhkosti. Tuto vlastnost splní zelená sádrokartonová deska Knauf Green, která je impregnovaná.
Do koupelen a na toalety potřebujeme desky, které jsou odolné vůči vlhkosti. Tuto vlastnost splní zelená sádrokartonová deska Knauf Green, která je impregnovaná.

Červená jako ochrana proti ohni

Některé situace v domě vyžadují zvláštní pozornost z pohledu ochrany proti ohni. Taková konstrukce musí odolat ohni po určitou dobu, která je dána normou dle druhu a typu stavby. Bývají to například stěny nacházející se v bezprostřední blízkosti komínů, krbů, ale také to mohou být střešní a podkrovní konstrukce, či třeba obložení trámů, ochrana různých šachet, ve kterých jsou vedena média a elektroinstalace apod. I v těchto případech nám pomohou sádrokartonové desky, jež jsou pro tyto účely přímo určeny. Jedná se o desky červené neboli Knauf RED Piano (či případně GKF). I tyto červené desky jsou určeny výhradně do interiéru s relativní vlhkostí do 65 %. Samozřejmě, že jsou skvělé do konstrukcí dřevostaveb a půdních vestaveb.

Červená Knauf RED Piano deska je vhodná všude tam, kde potřebujeme vyšší požární odolnost. RED Piano je použitelná i do podkroví a současně tam, kde začínáme řešit akustický komfort.
Červená Knauf RED Piano deska je vhodná všude tam, kde potřebujeme vyšší požární odolnost. RED Piano je použitelná i do podkroví a současně tam, kde začínáme řešit akustický komfort.

Červená pro lepší akustický komfort

Desky Knauf RED Piano plní s úspěchem ještě další velmi důležitou funkci. Totiž zlepšují akustické vlastnosti konstrukce, a to nejen z pohledu zvukové izolace, ale rovněž i z pohledu vnitřního akustického komfortu. Podle toho, jak velké jsou naše nároky na zvukovou izolaci, například vůči sousedům, nebo třeba hlukům z ulice, použijeme v konstrukci jednoduché nebo dvojité opláštění a případně desky Knauf RED Piano můžeme kombinovat s jinými deskami a ovlivňovat tak výsledný efekt. Sádrokartonové konstrukce jsou vlastně takovou skládačkou, se kterou si hrajeme tak, abychom si splnili, co potřebujeme. Jestliže řešíme akustický komfort, jsou protipožární vlastnosti vlastně takovým bonusem. Což se výborně hodí i do starších domů nebo chalup, u kterých je dobré kombinovat oboje.

Červené Knauf RED Piano desky jsou vhodné do konstrukcí mezibytových stěn a příček pro svoje vylepšené akustické vlastnosti (ve srovnání se základní deskou Knauf White). Vyšší protipožární odolnost je v tomto případě bonusem navíc.
Červené Knauf RED Piano desky jsou vhodné do konstrukcí mezibytových stěn a příček pro svoje vylepšené akustické vlastnosti (ve srovnání se základní deskou Knauf White). Vyšší protipožární odolnost je v tomto případě bonusem navíc.

Modrá je dobrá ve všech ohledech

Na začátku jsme mluvili o tom, že ve většině základních konstrukcí si vystačíme s bílými deskami. Potřeby každého z nás jsou však jiné, a proto se zvyšujícími se nároky na užitné vlastnosti našich domovů, rostou i požadavky na materiály. Potřebujeme například, aby byly v místnostech mezistěny robustní, pevné a odolné vůči opotřebení? Budeme současně řešit zvukovou izolaci, a navíc ještě požární odolnost? Možností je více, ale nejlepší je použít do konstrukce suché stavby modrou desku Knauf Diamant (neboli DFH2IR, GKFI). Tato deska má obrovský potenciál a kombinuje ty nejlepší vlastnosti sádrokartonových a sádrovláknitých desek. Ať již budeme stavět v interiéru cokoliv, na Diamant se můžeme spolehnout. Je to tvrdá a houževnatá deska, a přitom se velmi dobře zpracovává. V konstrukcích příček ji můžeme kombinovat s ostatními deskami (například RED Piano), čímž vytváříme nadstandardní vlastnosti celku (například z pohledu akustiky). Budeme-li například stavět příčky, pak ve srovnání s tradičním zdivem má konstrukce s deskami Knauf Diamant výrazně nižší hmotnost, vyšší pevnost a mnohem lepší již zmíněné akustické vlastnosti. Nemluvě o šetření s místem. Pro svou kvalitu se často používají u dřevostaveb včetně nosných konstrukcí. Desky se dodávají v tradičních tloušťkách, délkách i šířkách.

Modrá je dobrá ve všech ohledech
Modrá je dobrá ve všech ohledech

Modrou sádrokartonovou desku Knauf Diamant používáme v interiérových konstrukcích, kde požadujeme pevnost, odolnost vůči opotřebení, požární odolnost a také vynikající akustické vlastnosti. Na obrázku je řešení zvukové izolace pokoje pružně zavěšeným podhledem.

Speciality na závěr

Aby byl náš výčet sádrokartonových desek úplný, musíme jmenovat i některé speciální. V prvé řadě je to akustická deska Knauf Silentboard, která je připravena splnit ty nejnáročnější akustické požadavky. Pro běžné domácí stavby se obvykle nepoužívá, pokud ale nejste profesionální hudebníci nebo nebudujete doma nahrávací studio.

Další z řady speciálních sádrokartonových desek je Knauf MASSIVBAUPLATTE, která má vysokou únosnost pro zavěšení těžkých předmětů, a proto ji upotřebíme například u mezibytových stěn, v podkroví nebo v kuchyních apod. Jsou určeny hlavně pro rekonstrukce bytových jader, konstrukce chodbových traktů a mezibytových příček, kde je vyžadována robustnost příčky, požární odolnost a rychlost montáže. Zvláštností těchto dvojnásobně silných desek je, že se montují naležato, což sebou nese příjemnou výhodu nižší spotřeby profilů. Každá ušetřená koruna se počítá včetně ušetřeného času.

Mezi speciální desky patří Knauf Massivbauplatte – dvojnásobně silná deska, která se instaluje napříč a tím šetří technologický čas a spotřebu profilů. Hodí se díky svým vlastnostem a robustností i na mezibytové stěny, do podkroví apod.
Mezi speciální desky patří Knauf Massivbauplatte – dvojnásobně silná deska, která se instaluje napříč a tím šetří technologický čas a spotřebu profilů. Hodí se díky svým vlastnostem a robustností i na mezibytové stěny, do podkroví apod.

Alternativou je Knauf TOPAS, což je deska s vysokou tuhostí jádra, a proto se používá do konstrukcí příček, předsazených stěn a šachtových stěn s požadavkem vyšší únosnosti. Ideální je tedy v kuchyních a koupelnách, kde potřebujeme zavěsit těžší předměty – například skříňky. Lze ji využít i jako výztužnou desku například v dřevostavbách. Na rozdíl od desky Diamant však není tvrdá!

Zmíníme ještě sádrokartonovou děrovanou desku Knauf Cleaneo, kterou najdeme spíše u administrativních a veřejných budov. Nicméně i v domácím prostředí můžeme požadovat netradiční ztvárnění stropů.

V úplném výčtu nesmí chybět ani poslední deska uvedená na trh v loňském roce – Knauf Drystar-Board. Je to deska, která se nám bude hodit do opravdu vlhkých a mokrých prostor s vysokou relativní vlhkostí. To znamená nejen na toaletách a v koupelnách, ale především u welness koutů, domácích bazénů, saun apod. Odolnost vůči vlhku získala díky inovativní kombinaci High Tech Tkaniny a speciálního sádrového jádra, vyztuženého skelnými vlákny. Pozor však, při použití desek Drystar-Board je nutné ve vlhku používat také speciální profily a šrouby s antikorozní úpravou. Snadno z ní postavímejakoukoliv příčku, stěnu, podhled apod. a nemusíte se bát ani plísně.

Do skutečně vlhkého prostředí jako jsou koupelny, wellness, bazény apod. jsou vhodné desky Knauf Drystar-Board. Na obrázku je vidět rozdíl mezi standardní deskou (jež se nasákne a potopí) a Drystar.
Do skutečně vlhkého prostředí jako jsou koupelny, wellness, bazény apod. jsou vhodné desky Knauf Drystar-Board. Na obrázku je vidět rozdíl mezi standardní deskou (jež se nasákne a potopí) a Drystar.

Tak to byl stručný přehled nejpoužívanějších sádrokartonových desek Knauf. V suché stavbě však můžete využít i další materiály, například sádrovláknité desky, ale o tom zase příště.

Inspiraci a další informace můžete hledat také na www.knauf.cz. Zkuste vyzkoušet Knauf Point z pohodlí vašeho domova.

Autor: Knauf (text a foto)

Související k tématu