Proč si pořídit okna na míru

Už se těšíte, až na jaře začnete přestavovat a vylepšovat své bydlení? Pokud se chystáte i na pořízení nových oken, měli byste vědět, že se vyplatí investovat do oken a dveří na míru.

Proč si pořídit okna na míru

Okna podle vašich představ

Okna do domu nebo bytu by měla odpovídat vašim představám nejenom po stránce vzhledové, ale především svými vlastnostmi. I když chcete na jejich pořízení uspořit, vyplatí se pořídit si okna na míru. Pokud koupíte okna v hobby marketu nebo od dodavatele, který vyrábí „na sklad“, možná ušetříte, ale ve finále to vůbec nemusí představovat výhru.

Tepelná izolace oken, parametry kování, typ otvírky nebo vlastnosti zasklení jsou jen základní specifikace, které byste měli před objednáním oken promyslet. „Vlastnosti oken do obytných místností jsou samostatnou kapitolou, protože by měly zohledňovat prostředí a podmínky, kde se stavba nachází,“ upozorňuje Ing. J. Korbelář z VEKRA okny. Promyslet je dobré i detaily jako je ochrana proti hluku či bezpečnost. Aby se investice do nových oken vyplatila a přinesla jak úsporu za teplo, tak zvýšení komfortu bydlení, měla by být řešena okny na míru.

Okna podle vašich představ
Okna podle vašich představ

Kvalita oken

Můžete mít samozřejmě štěstí a koupit výrobek, který bude vyhovovat, ale můžete si pořídit solidní „noční můru“. Kvalita oken ze skladu může být velmi problematická. Platí to nejen pro plastová okna, kde nemusíte znát ani původ okna, kvalitu plastového profilu, výztuhy i kování, tedy nezbytné parametry kvality, problém může být i u dřevěných oken. Zde jde zejména o kvalitu dřeviny, provedení i o povrchovou úpravu. Pokud si koupíte dřevěné okno bez povrchové úpravy a máte představu, že si je doma natřete, dobrý výsledek rozhodně není zaručen. Moderní vícevrstvá povrchová úpravy a především technologie jejích zpracování, která zaručuje snadnou následnou údržbu oken, je v domácích podmínkách opravdu nezvládnutelná. A povrchová úprava především rozhoduje o tom, jak budou okna za pár let vypadat.

Okna levně zakoupená ze skladu také nezohledňují ani rozměry oken. Může se to zdát jako nepodstatné, protože otvory lze samozřejmě stavebně upravit, ale v každém případě jde o komplikaci. Při akci můžete zjistit, že realizace není z nejrůznějších důvodů možná, a to zejména u rekonstrukcí starších domů.

Kvalita oken
Kvalita oken

Nepodceňujte montáž a záruky

Možná si říkáte, že montáž hravě zvládnete. Pokud jste laik, nepouštějte se do montáže oken sami. Nejde jen o usazení okna, ale především správné ošetření připojovací spáry. Aby okny do bytu neteklo, netáhlo pod parapetem apod., je třeba práce zkušeného montážníka.

Okna si pořizujete na desítky let, proto nepodceňujte záruku. Na okna ze skladu máte samozřejmě zákonem danou záruku. Pokud okna poškodíte montáží, bude více než problematické cokoliv reklamovat. Dodavatelé oken většinou na okna, která sami namontují, poskytují i prodlouženou záruku.

Nepodceňujte montáž a záruky
Nepodceňujte montáž a záruky

Měří se i okna do novostaveb

Stavebníci, kteří se chystají stavět nový rodinný dům, by měli vědět, že solidní dodavatel oken zaměří přesně i okna v novostavbě. „Pokud potřebujete cenovou kalkulaci, tak tu samozřejmě je možné udělat na základě projektové dokumentace, ale realita hrubé stavby pak může být jiná,“ doplňuje Ing. J. Korbelář z VEKRY.

Zaměření stavebních otvorů hrubé stavby by tak mělo být samozřejmostí. Pak teprve je možné okna vyrobit. Tento postup je jistotou, že nebude třeba žádných úprav nebo zásahů. Někdy konzultace s odborníkem přímo na stavbě může přinést i zajímavá doporučení, protože realita někdy vypadá jinak než technická dokumentace.

TIP: kvalitní plastová okna za rozumnou cenu se zaměřením zdarma

Pokud se chystáte stavět nebo rekonstruovat a budete si pořizovat nová okna, obraťte se na specializované dodavatele, kteří vám připraví nabídku na míru vašich požadavků. Odborná montáž zaručí nejen dobrou funkčnost a požadované výsledné vlastnosti, ale získáte i prodlouženou záruku. Skutečnou kvalitu oken totiž poznáte až po nějakém čase, kdy vám budou sloužit.

Autor: Vekra (text a foto)

Související k tématu