reklama

Praktický pomocník pro pěstování květin: LIAFLOR

A je tu konečně jaro. Čas, kdy většina pěstitelů květin zbystří pozornost, aby přemýšlela o tom, jak a čím v letošním roce bude zdobit své příbytky nebo zahrádky, pokud mluvíme o květinách. Ale nemusíme zůstat pouze u nich. Také pro pěstitele zeleniny jsou určeny následující řádky.

Praktický pomocník pro pěstování květin: LIAFLOR

Pokud jste ještě neslyšeli o materiálu zvaném dříve keramzit, tak se jedná o keramické kamenivo, které pod jménem Liaflor vyrábí Lias Vintířov. V čem může být tento materiál zajímavý a užitečný? Lehké keramické kamenivo Liaflor je přírodní, zdravotně nezávadný a ekologický granulát, který se používá buď pro dekorační účely, nebo za účelem podpory růstu rostlin.

Liapor: Hydroponický substrát
Liapor: Hydroponický substrát

Pěkná dekorace

Liaflor má přirozeně hnědočervenou barvu, která v kombinaci s kteroukoliv jinou barvou vypadá prostě dobře. Protože je velmi lehký, snadno se s ním manipuluje a nezatěžuje samotné rostliny ani truhlíky. Může být proto bez problémů použit i na velkých plochách, anebo třeba v zavěšených nádobách. Pohledově perfektní je Liaflor použitelný jako vrchní okrasná vrstva nejen v truhlíku, ale rovněž i na záhonu. Kuličky Liafloru jsou pevné a nedrolí se. Díky svému přirozenému vztahu k vodě (snadno ji absorbuje ale také vydává, když je sucho) současně bude zabraňovat vysychání zeminy, a dokonce sníží i výskyt nepříjemného plevele. Pokud mluvíme pouze o dekoraci, pak Liaflorem můžeme úspěšně nahradit všechnu zeminu v případě umělých květin. Jako dekorační materiál se ale může hodit i v mnoha dalších případech.

Pěkná dekorace
Pěkná dekorace

Jako hydroponický substrát

Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy pouze v živném roztoku. Nejvhodnějším substrátem pro tuto koncepci je Liaflor. Můžete jej použít nejen pro všechny druhy pokojových rostlin, ale také v případě pěstování skleníkové zeleniny (typickým příkladem jsou okurky nebo rajčata) či květin. Rostliny pěstované v živném roztoku s Liaflorem mají tendenci rychleji růst než v klasické zemině a vykazují menší náchylnost k chorobám. Je důležité zmínit, že Liaflor neovlivňuje PH živného roztoku, to znamená zálivky s hnojivem, kterou si volíte podle druhu pěstované rostliny.

Jako hydroponický substrát
Jako hydroponický substrát
Jako hydroponický substrát
Jako hydroponický substrát

Liaflor jako drenáž

Určitě každý se setkal s jevem, kdy došlo kvůli nadměrné zálivce rostlin k uhnití kořenů a následné devastaci květiny či jiných produktů. Tomu lze poměrně jednoduše zabránit, když použijeme Liaflor do květináčů či truhlíků jako drenážní vrstvu pod zeminu. Ten samý efekt použijeme v případě, že uvažujeme o stavbě zelené střechy – tam rovněž budeme potřebovat drenážní vrstvu a Liaflor je pro tento účel prostě ideální.

Liaflor jako drenáž
Liaflor jako drenáž

Liaflor můžete pořídit ve dvou základních formách. Zatímco Liaflor, který má formu pravidelných kuliček, použijeme zejména pro dekoraci, Liaflor Classic má zrna naopak nepravidelných tvarů, a tak jej vhodně upotřebíme pro drenáže. Liaflor lze koupit v obchodních centrech, nebo přímo na e-shopu.

Další informace naleznete na www.liapor.cz

Publikováno: 12. 4. 2017, Autor: Lias Vintířov (text a foto), Profil autora: Redakce