reklama

Pět největších chyb při pěstování pokojových rostlin

Pokojové rostliny nám svou přítomností zpříjemňují život mezi čtyřmi stěnami. Jejich dekorativní listy a květy vykouzlí svým vzezřením radost nejednomu pěstiteli. Mnoho vody, přemíra živin, starý substrát nebo průvan, to jsou ty největší chyby při pěstování pokojových rostlin. Jak se těchto chyb vyvarovat?

i (Zdroj: Depositphotos)
Pět největších chyb při pěstování pokojových rostlin (Zdroj: Depositphotos)

Chyby při pěstování pokojových rostlin

Chyby při pěstování pokojových rostlin vedou k churavění domácí zeleně, postupnému slábnutí, přidá se žloutnutí listů a končí to až úhynem rostlin. Některé druhy jsou ochotné snést menší pěstitelské prohřešky, avšak z dlouhodobého hlediska je nejlepší stav rostlin velmi pozorně sledovat a při jakékoliv pochybnosti zjednat co nejdříve nápravu.

Péče o květiny
i (Zdroj: Depositphotos)
O květiny byste se měli starat s láskou a péčí

1. Hodně nebo málo zálivkové vody

Jedná se o zcela nejrozšířenější problém při pěstování pokojovek. V dobré víře dopřáváme zeleným spolubydlícím hodně vláhy, aby se jim dobře dařilo, přičemž opak je pravdou. Úplně nejhorší je to v zimních měsících s krátkými dny, kdy je metabolismus rostlin výrazně zpomalen a větší množství vody působí jako přebytek, negativně působící na zdravotní stav. V zimě zaléváme jen velmi střídmě, ale některé druhy vyžadují stále mírně vlhký substrát, jinak jim mohou hnědnout konce listů. Přílišné přesušení substrátu způsobí jeho ztvrdnutí, na povrchu se vytvoří krusta a substrát je tak špatně vzdušný. Při přelití a ponechání rostlin ve stavu, v jakém jsou, dochází k hnilobě kořenového systému a úhynu rostlin.

Rosení
i (Zdroj: Depositphotos)
Rosení pomáhá řešit problém suchého vzduchu

2. Suchý vzduch

Kontrola vzdušné vlhkosti je nutností především v panelákových bytech. V zimním období je to tradiční problém, kdy rostliny na první pohled netrpí a pomalu přirůstají. Avšak při přesušením vzduchu se stávají terčem napadení nejrůznějšími škůdci, ať to jsou svilušky, které poškozují listy, nebo smutnice, které se vyvíjejí v substrátu a poškozují kořenový systém. Prevencí je pravidelné každodenní rosení hned po rozednění. Je to z toho důvodu, aby listy stačily do večera oschnout a nedošlo k rozvoji hniloby nebo plísní. Dobrým opatřením je umístění misek s vodou v místnosti, případně odpařovače na pokojový radiátor.

Vzdušná vlhkost
i (Zdroj: Depositphotos)
Kontrolujte vzdušnou vlhkost v bytě

3. Přílišné množství živin

Příliš mnoho živin rostlinám škodí. Velké množství dusíku způsobuje rychlý růst, ale také vyblednutí barev a snížení odolnosti rostlin proti napadení škůdci. Kromě toho časté a silné hnojení tekutými preparáty ničí i substrát, který je poté potažen nehezkými šedostříbrnými fleky. Ve vegetační době hnojíme maximálně jednou za dva týdny, v zimě pak pouze jednou měsíčně a ještě v poloviční koncentraci. Při extrémním přehnojení způsobíme až poškození kořenového systému.

Přes zimu nehnojte
i (Zdroj: Depositphotos)
Přes zimu nehnojte, v létě úměrně a podle druhu rostliny

4. Starý substrát

Pokud dlouhá léta některou z rostlin nepřesazujeme, substrát postupně zvětrá a stane se rozpadlou nevábnou hmotou, která v sobě neudrží žádné živiny a špatně dýchá. Výsledkem je to, že rostlina začne slábnout, netvoří žádné nové výhony ani nepřirůstá. Dlouhodobé pěstování v unaveném substrátu může způsobit až žloutnutí listů a úhyn exemplářů. Přesazujeme vždy na jaře, připravíme si květináč s průměrem alespoň o tři centimetry větším, než má stávající nádoba. Důležitá je také příprava substrátu. Sázet do kupované zeminy je nevhodné, protože je příliš lehká, s neskutečnou rychlostí slehává a drží příliš vláhy. Jejím smícháním s prosítovanou zahradní zeminou v poměru jedna ku jedné získáme kvalitní substrát, ve kterém se většině zeleně bude dařit.

Přesazování
i (Zdroj: Depositphotos)
Pravidelné přesazování je klíčem k dobrému zdravotnímu stavu

5. Průvan

Studený průvan je zabijákem většiny pokojových rostlin. Úplně nejhorší je prudké větrání v zimním období, kdy denní teploty vzduchu mohou být i pod bodem mrazu. Pokud rostliny nastydnou, končí to jejich úhynem, na vině je vždy výrazný teplotní šok. Některým v důsledku toho mohou ze začátku opadat i květenství. Jedinou rozumnou prevencí je zabránění průvanu nebo v případě nutnosti větrání přenesení rostlin tam, kde teplotní šok nehrozí. Podobně vražedné následky může mít i přenos nedostatečně zabalených nových kusů z květinářství domů během zimního období za mrazivých dnů. Rostliny musíme nechat před přenesením co nejvíce zabalit do papíru, aby se k nim studený vzduch nemohl dostat.

Publikováno: 8. 2. 2020, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček