reklama

Na pokojové rostliny na jaře nezapomínáme

Duben je ideálním obdobím pro přesazování pokojových rostlin. Použité květináče důkladně vyčistěte z vnější i vnitřní strany. Nepoužívejte chemické čisticí prostředky. Ihned po přesazení dopřejte rostlině vydatnou zálivku. Poté zalévejte méně, jinak by onemocněly kořeny. Substrát udržujte mírně vlhký. Nesmíte ho nechat úplně vyschnout. Až nový růst rostliny naznačí, že potřeba vody vzrostla, postupně zvyšujte zálivku a nezapomínejte na mlžení rostlin. Přesazené rostliny v prvních čtyřech týdnech nehnojte a poté použijte vhodné hnojivo.

i (Zdroj: Agro CS a.s. / Pavel Kutil Zeman)
Pokojové rostliny potřebují péči hlavně na jaře (Zdroj: Agro CS a.s. / Pavel Kutil Zeman)

Pokojové rostliny slouží nejen k okrase domova, ale také plní nezbytnou funkci při tvorbě zdravého domácího prostředí. Ať již bramboříky, mini růže, africké fialky či jiné pokojové rostliny, cítíme se s nimi lépe, čistí vzduch, zachytávají prach a další nečistoty, zlepšují vlhkost a prostředí domova. Aby vaše péče byla dostatečná, je potřeba se květinám věnovat. K tomu náš trh nabízí mnoho prostředků pro výživu a ochranu pokojových rostlin. Substrát pro pokojové rostliny, hnojiva i pečující lesk na listy.

Pokojové rostliny dokážou být vděčné
i (Zdroj: Agro CS a.s. / Pavel Kutil Zeman)
Pokojové rostliny dokážou být vděčné

Co dělat, když se rostlinám nedaří

Jistě se vám stalo, že krátce po té, co jste si udělali radost nákupem nové květiny, jí zežloutly listy nebo jí začaly opadávat květy. Zde je pár rad, jak předejít nejhoršímu.

Dbejte na dostatek světla

Záclona ubírá rostlinám až polovinu světla. Čím dále od okna, tím více světla rostlina ztrácí. Pokud je světlo optimální, rostlina prospívá, listy jsou pevné a sytě zelené. Nižší intenzita světla způsobí při vyšších teplotách blednutí a zesvětlení. Takže pokud má rostlina světlejší listy, trpí nedostatkem světla. Nedostatek světla dále způsobuje vytáhlý růst a rostlina má nezdravě vypadající, měkké listy. V jarním a letním období naopak rostlinám zajistíme přistínění, například pomocí rolet a žaluzií. Tím zabráníme "spálení" listů rostliny a tvorbě hnědožlutých skvrn.

Světlo hraje při pěstování velkou roli
Světlo hraje při pěstování velkou roli (Zdroj: Agro CS a.s. / Pavel Kutil Zeman)
Při nedostatku světla rostlina neprosperuje
Při nedostatku světla rostlina neprosperuje (Zdroj: Agro CS a.s. / Pavel Kutil Zeman)

Optimální zálivka

S vodou opatrně. Rostlina může trpět jak nedostatkem vody, tak také nadbytkem. Jednoduše si to otestujte. Zapíchněte prst do substrátu, alespoň do centimetrové hloubky a zjistíte tak, zda je zemina suchá, nebo ne. Mějte na vědomí, že zemina by měla být po zalití pouze vlhká, nikoliv přemokřená.

Pokud dojde k přemokření, vylijte přebytečnou vodu z květináče i z misky. Rostlinu vyjměte, odstraňte uhnilé kořeny a přesaďte ji. Poté udržujte substrát jen mírně vlhký. Je dobré rostlinu spíše rosit, aby byl zajištěn příjem vody plochou listů. Problém nastává i při nepravidelné zálivce. Nesmíme nechat rostlinu příliš vyschnout a poté ji vydatně zalít. Opravdu dbejte na pravidelnost. Rostliny reagují na nepravidelnou zálivku žloutnutím a opadáváním listů. Optimální teplota vody na zálivku je kolem 22 °C.

Zálivku nepodceňujte
Zálivku nepodceňujte (Zdroj: Agro CS a.s. / Pavel Kutil Zeman)
Každá pokojová rostlina má na zálivku jiné nároky
Každá pokojová rostlina má na zálivku jiné nároky (Zdroj: Agro CS a.s. / Pavel Kutil Zeman)

Správná výživa

V průběhu vegetačního růstu, tzn. v jarním a letním období, zajistěte živinám dostatek živin v podobě vhodného hnojiva. Hnojte minimálně jednou za týden. V zimě není potřeba mnoho hnojiva, postačí jednou za měsíc.

Tip:

AGRO Vitality komplex Pokojové rostliny je jedinečný přípravek ideální pro všechny druhy kvetoucích i nekvetoucích pokojových rostlin. Zvláště vhodný je pro rostlin oslabené, nerostoucí a zanedbané. Nejedná se o běžné hnojivo. Vedle hlavních živin a mikroprvků obsahuje tzv. urychlovač růstu. Jde o speciální výluh z vermikompostu, který vzniká činností kalifornských žížal. Obsahuje přírodní enzymy a humusové látky, které rostlinu probudí k životu a dodají jí potřebnou energii k růstu a kvetení.

Vhodná zemina

Dopřejte svým rostlinám kvalitní substrát, speciálně určený pro pokojové rostliny. Rostliny se Vám odmění zdravým růstem a krásným vzhledem.

Nezapomínejte na správnou pokojovou teplotu

Rostliny velmi citlivě reagují na náhlý přísun studeného vzduchu. Proto buďte opatrní při větrání v zimních měsících. V létě naopak rostliny uvítají větrání, aby nedošlo k přehřívání. Při používání radiátorů dbejte na to, aby rostliny nebyly umístěné nad radiátorem. Rostliny pak trpí nedostatkem vlhkosti a přemírou tepla.

I když je jaro v rozpuku, rozhodně nesmíme zapomínat ani na rostliny pokojové. Naše péče bude odměněna příjemně ozdobeným interiérem.

Zdroj informací: Agro CS a.s.

Publikováno: 23. 2. 2023, Autor: Agro CS (text a foto), Pavel Zeman (foto), Profil autora: Redakce