S rekonstrukcí začněte od podlahy

Jaro bývá tradičně obdobím, kdy se řada z nás pouští do rekonstrukcí svých domovů. Nová výmalba, nový nábytek, nové osvětlení a zbrusu nový design celého interiéru… no ale pořád to jaksi není ono. Pokud se pouštíte do výraznější rekonstrukce a změny vašeho bydlení, pak byste měli začít od podlahy. A proč? Důvodem není pouze hezký design, ale také zdravé bydlení bez skrytých plísní a zdraví škodlivých alergenů. Ideální volbou pro rekonstrukci podlahy je masivní dřevěná podlahová krytina.

S rekonstrukcí začněte od podlahy

Zauvažujte o výměně podlahy a důvodem nemusí být pouze estetická stránka věci. Možná netušíte, že staré lino, koberec nebo jiná nevyhovující podlahová krytina v sobě může skrývat celou řadu zdraví škodlivých látek. Zkuste proto popřemýšlet o tom, jak udělat vaše bydlení nejen hezčí, ale i zdravější. Ideální krytinou jsou masivní podlahy FeelWood. Ty nejenom krásně vypadají, voní, jsou příjemné na chůzi, ale hlavně přispívají k celkově zdravějšímu klimatu vašeho bytu.

Podlahová krytina - masivní podlahy FeelWood
Podlahová krytina - masivní podlahy FeelWood

Masivní podlahy FeelWood jsou ideálním řešením podlahy nejen do novostaveb, své opodstatnění mají i při rekonstrukcích starších domků, ale i panelových bytů.

Špatný stav podlahy není mnohdy vidět na první pohled

Možná vám stávající podlaha přijde ještě vcelku v pořádku a v obstojném stavu. Na první pohled nevidíte důvod, proč se pouštět do její rekonstrukce. Opak však často bývá pravdou. Obzvlášť v panelových bytech a starších domech není špatný stav podlahy mnohdy hned patrný. Velkým kamenem úrazu je větší množství krytin naskládaných na sebe. Takže ta vrchní pochozí vrstva se ještě může jevit jako celkem obstojná. Ovšem spodní vrstvy podlahy jsou živnou půdou pro plísně a alergeny.

Není výjimkou, že na podkladu bývá postupně navršeno i několik vrstev linoleí nebo koberců, případně kombinace obojího. Jinde je vše ještě překryto neprodyšnou vrstvou plovoucí laminátové podlahy. Taková podlaha nemá šanci dýchat. To je pak přímo živná půda pro plísně.

Zkuste si jen někde v rohu poodhrnout svrchní vrstvu krtiny. Typický zápach je cítit prakticky okamžitě. Plísňové spóry spolu s dalšími alergeny, které se z takovéto podlahy uvolňují do ovzduší, denně dýcháme a našemu zdraví opravdu neprospívají. Nejhůře jsou na tom pak malé děti. Nevím, jak u vás, ale naše děti trávili jako malé čas nejčastěji hrou právě na podlaze…

Špatný stav podlahy není mnohdy vidět na první pohled
Špatný stav podlahy není mnohdy vidět na první pohled

Zbavte se staré podlahy

Abyste mohli položit novou podlahu, pak je nejprve nutné se zbavit všech vrstev staré podlahy. Bez milosti vyházejte všechny staré koberce, lina, plovoucí laminátky.

Zbavte se staré podlahy
Zbavte se staré podlahy

Nejjednodušší bývá zbavit se starého koberce. Ten stačí srolovat a odvést na sběrný dvůr. Při jeho odstraňování, stejně jako při likvidaci jiných krytin, vůbec není od věci použít respirátor nebo alespoň roušku. Odstraňování staršího lina může být někdy oříškem, protože bývá často přilepeno na podklad. Je nutné jeho strhnutí, kdy na podkladové vrstvě často zůstanou zbytky lepidla. Nedělejte si iluze. Lepidla používaná k lepení linoleí v dobách před několika desítkami let neprocházela tak přísnými kontrolami jako dnes. Obsahovala celou řadu zdraví škodlivých látek, které se vypařují dlouhá léta a negativně působí na náš organismus.

Oproti tomu masivní dřevěné podlahy jsou ošetřované certifikovanými zdraví neškodnými laky a přírodními oleji.

Pokud máte tuto nevábnou práci za sebou, pak je pro novou podlahu potřeba připravit podklad. Ten musí být pevný, suchý a rovný. Ideální je vyrovnání starého podkladu betonovou stěrkou. Pokud z nějakého důvodu hrozí nebezpečí stoupající vlhkosti, pak se doporučuje mezi podklad a finální podlahu ještě vložit vrstvu izolace proti vlhkosti.

Nová masivní podlaha pro starší dům i panelový byt

S výběrem vhodné dřevěné podlahy právě pro váš byt je dobré se poradit s odborníky. Každý z nás je jiný a každý klade na podlahu jiné nároky. Zejména tam, kde jsou děti nebo domácí mazlíčci bude vhodnější zvolit tvrdší druh dřeviny. Pokud plánujete mít pod masivní podlahou podlahové topení, pak je nutné dodržet některé kroky, se kterými vám opět nejlépe poradí kvalifikovaný odborník. Masivní podlaha je hodně o vzhledu, ale také o jejích vlastnostech.

Nová masivní podlaha pro starší dům i panelový byt
Nová masivní podlaha pro starší dům i panelový byt
Nová masivní podlaha pro starší dům i panelový byt
Nová masivní podlaha pro starší dům i panelový byt

Také pokládku byste nejspíše měli svěřit do rukou odborníku. Ti sami nejlépe posoudí, jaký druh pokládky masivní podlahy bude do vašeho interiéru ten nejvhodnější.

Pokud tedy rekonstruujete byt, pak se mějte rádi a zahrňte i výměnu podlahové krytiny do svého plánu. Není to drahý nábytek, honosné lustry, netradiční výmalba a poslední výkřiky designových doplňků – to vám krásný a zdravý domov nezaručí. Nová masivní podlaha ano. Ta nejen přispívá ke zdravějšímu klimatu, ale navíc je už sama o sobě tím nejlepším doplňkem pro váš dům a byt.

Více na www.feelwood.cz.

Autor: Serafin Campestrini, s.r.o. (text a foto)

Související k tématu